הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

ב27.01. נציין את יום השואה הבינלאומי, ושוב מתעוררות בראשי מחשבות על בני משפחת אימי שניספו שם

25/01/2015

ב27.01.15 יציינו ברחבי העולם את יום השואה הבינלאומי. עצרת האו”ם החליטה לקבוע יום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קרבנות השואה ביום ה-27 בינואר משום שזהו יום כניסת הצבא האדום אל אושוויץ, המחנה אשר מסמל יותר מכול את הניסיון להשמדה טוטאלית של העם היהודי. משמעותה של החלטה זו היא כי זכר השואה לא פחת ולא התעמעם, אלא שבכל שנה צריכים כולנו וללא קשר למוצאנו, לאומיותנו ודתנו לזכור ולא לשכוח וללמוד וללמד את לקחה של השואה.

מאז המסע לפולין שערכתי לפני כשמונה חודשים אני מוצאת את עצמי מתעניינת בשואה יותר ויותר. שנים התרחקתי מהנושא כמו מאש והנה עתה בזהירות ובהססנות אני חוקרת את הנושא. בזמני החופשי אני מוצאת את עצמי נוברת בכל מיני אתרי אינטרנט שבהם עשוי להיות חומר על בני משפחתי , מצד אמי שתבל”א, שנעלמו ללא שוב. האתרים האלה קשים לפענוח עבורי, הם באנגלית לא ממש ידידותית, גם למי שמסתדרת לא רע בכלל בשיחה יום יומית, אבל כל פעם אני מוצאת את עצמי חוזרת ומנסה לדלות עוד שביב מידע.

אני שוב ושוב חוזרת לאתר “יד ושם” נכנסת לדפי העדות שמולאו בשם סבתי הניה ז”ל וסבי אברהם ז”ל ואחות סבי שורה ז”ל וחושבת לעצמי לו רק יכלו הדפים לדבר ולספר מה עוד אמרו סבא וסבתא ודודה שורה ואיך לעזאזל אף פעם לא טרחתי לשמוע את סיפורם.

לקראת יום השואה הבינלאומי שוב נכנסתי לאתר יד ושם וקראתי את דפי העדות שמילאו בשם סבתא שלי.  בין מספר דפי העדות העידה סבתא שלי ב25.10.1056  כי היה לה אח בשם צבי, הוא נולד ב1912 בעיירה וישקוב הקרובה לוורשה, הוא היה תלמיד ונרצח ב1944 בלידא LIDA.  הידעתם כי היה מקום ששמו לידא בפולין וגם שם רצחו אלפי יהודים? אני לא ידעתי. וצבי שבטח קראו לו הירש או אולי הרשל’ה נרצח שם. איך הגיע מוישקוב ללידא? עם מי הגיע לשם? האם היה נשוי או רווק? כיצד היה נראה? האם היה דומה לסבתא הניה? ואם היה תלמיד, כך סבתא סיפרה בעדותה, מה למד ואיפה?

בראשי חולפות עוד הרבה שאלות שנותרו ללא מענה והרגשה כבדה!

צבי מינסקי, אח של סבתא שלי, שנרצח בידי הנאצים, היום אני מעלה את זכרך וחושבת לעצמי שאם באיזה מקום ביקום נשמתך משוטטת, דע כי אני חושבת עליך!

 תמונה (2)

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה