הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

גם בימים טרופים שכאלה, אנחנו ממשיכות לקרוא…

18/11/2014

מהו אומץ? ומהי גבורה? על שאלות אלה ייתנו תשובות כמספר האנשים שיענו. לאחר תקופת השואה עלו שאלות אלה ביתר שאת מלוות בשאלת השאלות “כצד הובלו היהודים כצאן לטבח?” משמע היכן היה אומץ ליבם? ומדוע לא נהגו בגבורה וניסו למרוד? בספר “נערות למופת” נתונה תשובה חלקית למהו אומץ? אומץ יכול להגיע בכמה עטיפות. בספר המבוסס על מיתוס שבו 93 מתלמידות ממורות בית יעקב מקרקוב, אשר נישבו בידי הנאצים ונועדו לשמש אותם לשעשועי מין מסופר על אומץ ליבן של הנערות אשר בא לידי בבחירת הנערות והנשים להתאבד התאבדות המונית על קידוש השם ובלבד שלא יחללו את תומתן ואת שם האלוהים.

ערכתי בדיקה קצרה ולא מקצועית בגוגל ובמה שמצאתי עולה כי הסיפור הוא עצמו אכן מיתוס, אך אין ספק שהיו מיקרים מעין אלה, לפיהם העדיפו יהודים להתאבד ובלבד שלא ליפול בידי הנאצים. גם בספר “ההיסטוריה של ההיסטוריה” מוצאת מרגרט הדמות הראשית בספר עדויות לכך שמשפחות שלמות, התאבדו עוד בברלין בטרם הובלו בקרנות המוות למחנות ההשמד, וזאת גם מה שכתוב בסוף הספר.

המחברת שהרה בלאו נתפסת אל המיתוס הזה ומחברת אותו אל נערות החיות כיום בבני ברק והגדלות לאור המיתוס הזה שבקרבן נחשב לאמיתי וכמודל חיקוי לאמות התנהגות מוסריות לעילא ולעילא. הנערות לומדות באולפנא מחמירה הבודקת את הנערות לא על פי ציוניהן. כפי שמעידה מנהלת האולפנא בעצמה, אלא על פי אורך החצאית, אורך השרוולים ועומק מפתח המחשוף, ואלה שתקפדנה על מידות אלה ייזכו בתואר הנכסף “נערות למופת”, ממש כמו שזכו לו הנערות מקרקוב. אך הנערות המתבגרות גם אם הן גדלות בבני ברק ונתונות לחינוך מוסרני, שוצפות הורמונים ומשקיעות אנרגיה רבה בהדחקתם, לא תמיד בהצלחה.

האני הדוברת בספר, חוה שגדלה על הסיפור ההירואי הזה (דודתה, מסיבותיה שלה, דבר שיתגלה בסוף הספר, מספרת לה אותו משחר ילדותה, דבר מזעזע בפני עצמו) מעוניינת להקים לתחייה את מחזה על רגעיהן האחרונים של ה-93, גם מתוך סקרנות אמיתית למעשה ההירואי ומתוך רצון לחוש את רגעי האימה ולו רק כשחקנית, וגם מתוך דחף פנימי לשחזר את מעשיה של אמה שגם היא הייתה מיועדת לגלם את חיה פלדמן, הנערה שלכאורה כתבה את צוואת הבנות לפני מותן והצליחה בדרך לא דרך להעביר אותה מחוץ לפולין.

זהו סיפור של נערה אשר נמצאת בסערת גיל התבגרות בצילה של אם אשר מתה בלידתה, תחת צוויי מוסר דתיים שלא מונעים מההורמונים להשתולל ולא די בכך, כענן שחור המכסה את עין השמים ומבטיח סערה מתקרבת, מיתוס ה93, אותן נערות למופת, מסעיר את הלבבות הצעירים של גיבורת הסיפור וחברותיה ומתסיס אותן ממש כמו אצלנו בבית.

מסתבר שגם בלב בני ברק, באולפנא יוקרתית מעניין!

 נערות למופת מוקטן 1

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה