הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

רצח רבין וילדים בני עשר. איך אפשר להסביר להם מהי הסתה ואיך זה עלול להיות קשור לחייהם בכיתה.

04/11/2014

ילדים בני עשר, רובם נולדו בארץ, לא כולם. מהוריהם אף לא אחד נולד בארץ. משפחותיהם מגאנה, ניגריה, מהפליפינים, אריתריאה ואפילו יש פליטת מלחמה מאוקראינה. הם משחקים ורבים בבליל שפות: אנגלית רוסית, ערבית, תיגריניה ולומדים בעיקר בעברית שהיא סוג של שפת אם שלהם שאמם לא ממש מדברת אותה, מקסימום מבינה קצת. הכיתה היא סוג של מגדל בבל, אבל בקטע טוב!

בית הספר שבו הם לומדים הוא בית ספר ממלכתי ישראלי ובמודע אנחנו כן מלמדות טעימה ואף יותר מחגי ישראל ומועדיו והנה יום השנה לרצח רבין שוב מגיע, וברור לכולנו שהאירוע הזה ראוי להילמד בכל שנה, לפחות לי זה ברור!

אנחנו לומדים על קורות החיים של רבין. לאוזני ילדים בני 10 כל מלחמות ישראל הם כמו מלחמה אחת גדולה וארוכה שנמשכת עד היום. מלחמת העצמאות או מלחמת ששת הימים הן בלתי נתפסות באותה מידה, רק אזעקות “מלחמת צוק איתן” עוד מהדהדות באוזניהם, למרות שהדבר שהכי מפחיד אותם ויותר מטילים, אלה הם ההפגנות שעושים בלב השכונה נגד “הסודנים”, כי בעיני תושבי השכונה כולם סודנים.

המורה מספרת להם סיפור מתח על רצח, רצח של ראש ממשלה. שלוש יריות היא אומרת, והם  הם מושיטים את האצבע המורה ומכוונים לאוויר ופיהם לוחש “פיו, פיו, פיו”. “ספרי עוד על הרצח”, “איך שירד במדרגות” הם מבקשים והמורה מספרת. מה הם מבינים אני חושבת לעצמי, לא מתוך זלזול, חלילה, אלא מתוך ידיעה שבגיל הזה, לא תמיד עניינים שכאלה מובנים עד תומם, אבל אני ממשיכה ומספרת ומסבירה ולא מוותרת והשנה משגדלו החלטתי להתמקד בנושא ההסתה. שנים לא ראיתי את הסרט שתיעד את ההפגנה בכיכר ציון בירושלים שנערכה חודש לפני רצח רבין, והשנה החלטתי להקרין קטעים ממנה לתלמידיי, כדי להדגים מהי הסתה וזה הרי ידוע שתמונה שווה אלף מילים. הקרנתי את הסרטון ונדהמתי: בכירי הפוליטיקאים מימין עומדים מעל ההמון במרפסת הקורא “מוות לרבין”, “רבין בוגד”, “רבין רוצח” ועוד פנינים. לא זכרתי את עוצמת השנאה ואימתה וכל כך התביישתי!!! אבל, ידעתי שמחובתי להראות זאת לתלמידיי.

לאחר הצפייה הסרטון, נערך דיון פורה ומעניין בכיתה והשאלה שהעליתי הייתה “האם הסתה קשורה לחיי הילדים בכיתה?” כי מה תפקידנו כעת ולא משנה אם אנו מחנכים או הורים, אם לא לנסות ללמוד מהעבר וללמד את לקחיו. כאן נכונה לי חוויה משמעותית ומרגשת, הילדים האלה שמשפחותיהם הגיעו אלינו מכל העולם ולא בדיוק גדלו על מורשת הפלמ”ח וצה”ל, מיד הבינו את הקשר ובאותו יום היה נדמה שהילדים היו יותר חביבים ואדיבים זה כלפי זה וניכר שהשפעת השיחה ממשיכה גם ימים אחריה.

ומשקיבלו משימת כתיבה צדה את עיניי תגובתו של התלמיד ד’: “ובסוף זה נגמר ברע אצל מבוגרים ולא אצל ילדים כי בסוף המורות אומרות לילדים לבקש סליחה ואצל מבוגרים ממשיכים” (כך נכתב במקור). אכן, מכל תלמידיי השכלתי!

 רבין דניאל

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה