הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

הסדר עבר! הבטן מלאה והמקרר מלא ואפשר סוף סוף קצת לשבת ולחשוב על החיים בכלל ועל פסח בפרט, אז ישבתי וחשבתי ובהשראת עשר המכות, חשבתי עשר מחשבות על הפסח שלי בעבר ובעתיד:

1. למה להתאמץ ולבשל כל כך הרבה אוכל  ולהכין כך כך הרבה מנות אם הילדים במשפחה שלנו מסתפקים במרק עם קניידלך ולא נוגעים כמעט בשאר המנות?

2. למה להסתבך עם קינוחים מפונפנים בשעה שהילדים במשפחתנו מעדיפים בתור קינוח מצה עם שוקולד “השחר”?

3. למען דור ההמשך אני חושבת להקליט את אמא שלי שרה את שירי ההגדה. אתמול דור הבנים  ( אנחנו ) יכול היה יכול להצטרף אליה למספר שירים מוכרים, דור ההמשך, המתבגרים, ישבו ושתקו ורק לאחר התפרצות מאיימת מצידי הם הואילו לשיר איתנו, אבל אז הסתבר שהם לא מכירים כמעט את המנגינות. השתפרות מה התגלתה בשיר “אחד מי יודע” מפני  שאז נרשמה התלהבות והשירה הייתה שמחה וסחפה את כולנו. אין ספק שזה היה רגע השיא בסדר, אולי חוץ מהחיפוש אחר האפיקומן ומציאתו. מסתבר שגם מתבגרים עדיין מתלהבים מכך – נו, טוב, מי לא רוצה מתנה?

4. למען דור ההמשך ובעצם גם למעני אני חושבת לשכתב את ההגדה. כמובן שלא קראנו את כול ההגדה וגם כשקראנו, גם אם אנחנו מכירים היטב את סיפור המסגרת של יציאת מצרים, הרי שהרבה מין המילים הם בארמית ובעצם לא ממש מובנות והמתבגרים שלנו מתחברים לטקסט עוד פחות מאיתנו. בלי לפגוע במסורת ובמורשת, אני חושבת שהגיע הזמן לכתוב מהדורה עכשווית המשלבת את הישן, אך מסבירה ומבארת ועושה קישורים לאקטואליה “כמה שנאמר: בכל דור ודור…” ייתכן שיש משפחות או מגזרים שכבר עשו זאת ואני יודעת שיש קיבוצים שיש להם כבר שנים הגדה משלהם וכעת הגיע הזמן שנעשה זאת גם במשפחתנו.

5. מה הקטע עם כל הפסטות והקמחים המיוחדים לפסח??? העוגות הרי נראות בדיוק אותו דבר??? זה דבר שתמיד מבלבל אותי ביהדות: איסורים ודרכי עקיפה. אסור להפעיל חשמל, אבל מותר לעלות ולרדת במעלית שבת! לנשים אסור לגלות את שיער הראש, אבל מותר לחבוש פאה מהודרת משיערה של אישה אחרת במחיר של אלפי דולרים! אסור לאכול חמץ, אבל מותר לאכול עוגה מקמח תופח כשר לפסח!!! אין בזה סתירה לוגית???

6. ואיך זה אצל הדתיים? אני מתחלחלת לחשוב על כל ההכנות המייגעות שהם עוברים כדי להגיע לפסח כשרים למהדרין! אני מדמיינת את הנשים שלהן מתכוננות לפסח וזה מזכיר לי עבדות!

7. מצד שני, כל הטקס הזה של ליל הסדר וכל טקסי החג שאנחנו עדיין מקפידים עליהם לאורך כל השנה וכל שנה ( סעודת ראש השנה, הדלקת נרות חנוכה וכו’ ) מעניקים לי איזו הרגשת שייכות למשהו נפלא, גדול ממני ומאחד ובלי להיות צינית, יש משהו קסום לראות מאות ואלפי אנשים תקועים בפקק, רחוצים ולבושים יפה בדרך לסדר משפחתי וכולם יודעים זאת!

8. וסוף סוף יש זמן להתראות עם המשפחה והחברים. סופי השבוע הקצרים מידי במהלך השנה מונעים ממני הרבה פעמים לקבוע עם הקרובים לי. והנה הסופ”שים האלה באמצע השבוע נותנים לנו הזדמנות לפגוש קרובים (ללב) ורחוקים (פיזית).

9. ברמה הפילוסופית ובעניין החירות: האם אני באמת בת חורין??? האם אני מממשת את זכותי לעשות רק את מה שאני בוחרת לעשות? ברור שלא! האם יש מצב בחיינו המודרניים בחברה מערבית שאישה ממעמד הביניים תהיה חופשייה?

10. מזג האוויר הנפלא, הפריחה, הלבלוב והאביב מזמינים אותנו לצאת לטבע. מבלי לחשוש מהתורים ומהפקקים נצא אל הטבע ונרגיש שאכן אנחנו חלק מדבר נפלא, נשגב מאיתנו וכמה טוב שאנחנו חלק מכל הבריאה הזאת! אבוי, האביב הזה, הופך אותי לאופטימית ובנימה זו אסיים!

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה