הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

הספר “עיר בלתי נראית” מאת ג’וליה דאל בהוצאת פן, מיועד בראש ובראשונה לאוהבי מותחנים. העלילה מתרחשת סביב מוות של אישה יהודייה מקהילת החסידים בניו יורק, כך שהנקודה היהודית, מגבירה את העניין בעלילה ובצד זה גורמת להרהורים על אופן תפקוד קהילה סגורה באשר היא, לגבי אופן הטיפול בבעיות מבית, כאשר שמה הטוב של הקהילה עומד מול זכותו וטובתו של הפרט. ממליצה בחום על הספר.

22/08/2017

החיים בתוך קהילה דתית חרדית תמיד סיקרנו אותי ולמרות שיש לי קרובי משפחה חסידיים, אני מוצאת שאינני מסוגלת להבין את אורח חייהם.

 לא מובן לי הלך הרוח שלהם לקבל כל דבר בשלווה או לפחות כרצון השם. לא מובן לי השקט הנפשי שבו הם מתנהלים, והעולם הצר (לטעמי) שבו הם חיים. וכמובן שיש לי ביקורת על חייהם, כמו שלהם יש ביקורת על חיי, אך כאשר אני פוגשת את קרוביי אנחנו מסתפקים בענייני המשפחה ולא פותחים פאנל על דעותינו המנוגדות.

והנה, הספר “עיר בלתי נראית”  אפשר לי הצצה לחיי הקהילה יהודית דתית בניו יורק. קהילה חסידית זו, סגורה ומסוגרת מהבלי העולם המודרני ואיננה מתירה כיבוס כביסה מלוכלכת בפומבי, אלא מאמינה בפתרונות מבית, במיוחד כאשר מדובר במקרים קשים כמו מחלות נפש, התאבדויות, זהות מינית וחקרנות תיאולוגית.

בספר אנו אט אט נחשפים לפשעים איומים שהתרחשו בקהילה שלא זכו לטיפול הולם, כך שהפגיעה במעורבים קשה יותר. גיבורת הספר עיתונאית צעירה ואמביציוזית, יהודייה בעצמה בהגדרתה, אך לא בסגנון חייה, נשאבת לחקירת מותה של אשת איש חשוב בקהילה ומגלה שרב הגלוי על הנסתר, אך סקרנותה העיתונאית ושורשיה היהודיים גורמים לה לחקור לעומק  פרשיית מוות של אישה צעירה מקהילת החסידים, שהיא למעשה פרשיית רצח מושקט.

מעבר להיות הספר מותחן מצוין, לדעתי, אני חושבת שצריך להתייחס לכוונת המשורר, הסופרת, במקרה זה: לא נראה לי שכוונתה הייתה להשחיר פני קהילה שלמה ואני באופן אישי, אינני טוענת או רומזת שסגנון חיים חסידי איננו  ראוי ואינו מכובד, אלא שאופן הטיפול בבעיות אישיות בקהילה, דבר שקורה רבות בקהילות סגורות (וכמובן, שלא רק יהודיות), מעורר אי נוחות.

הספר מיועד בראש ובראשונה לאוהבי מותחנים והנקודה היהודית, מגבירה את העניין בעלילה ובצד זה גורמת להרהורים על אופן תפקוד קהילה סגורה באשר היא, לגבי אופן הטיפול בבעיות מבית, כאשר שמה הטוב של הקהילה עומד מול זכותו וטובתו של הפרט.

התמונה לקוחה מאתר הוצאת פן

sity

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה