הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

מהי הורות מיטבית? נושא שהוא אקטואלי תמיד ובמיוחד לאחרונה. האם ההרכב של אבא ואמא הוא תמיד ההרכב המנצח לטובת גידול ילדים בסביבה פיזית וריגשית הולמת? האם הורים נדונים לוותר על הגשמת חלומותיהם ואמורים להשתעבד לגידול ילדיהם? היכן עובר הגבול? הסרט “טירת הזכוכית” מעלה שאלות אלה ולא נותן תשובות, אלא הרהורים. הסרט המבוסס על ספר בשם זה מאת ג’אנט וולס, מספר את סיפורה האמיתי של משפחתה של וולס ומשאיר את הצופים בהרגשה מאוד לא נוחה. ממליצה לצפות ולחזור הביתה עם מחשבות על הורות מיטבית מהי.

20/08/2017

לפני מספר ימים צפינו בסרט “טירת הזכוכית” המבוסס על הספר רב המכר והאוטוביוגרפי של ג’אנט וולס אשר מתאר את סיפור ילדותה המאוד לא שיגרתית.

את הספר טרם קראתי, כך שאין באפשרותי, עדיין, לערוך השוואה בין הספר לסרט, ולכן חוות דעתי היא על הסרט בלבד:

הסרט מתאר קורותיה של משפחה המורכבת מזוג הורים ומארבעה ילדים הנעה ונדה ברחבי ארצות הברית הענייה בגלל הורים שאינם מתפקדים: אב שהוא אנרכיסט, המתקשה להתמודד עם מסגרות בגלל דעותיו ובעיקר בגלל התמכרותו לטיפה המרה ואם המתיימרת להיות ציירת ומעמידה את ציוריה בראש כל מעייניה, כולל סיפוק צרכי הביטחון הבסיסיים של ילדיה הרעבים והמוזנחים.

יש לומר לזכות האב שהוא אדם בעל ידע עולם עצום והוא מקנה אותו לילדיו באופן הכי טבעי ואכן הילדים משכילים למרות שבראשית ילדותם לא למדו בבית ספר.

יש לומר לזכות האם שהיא מחנכת את ילדיה לעצמאות ולא זונחת את חלומה להתפרסם כציירת, כמו שאמהות רבות נאלצות לוותר על חלומן להגשמה עצמית. היא לא מוותרת.

אבל, ויש כאן אבל ענק, היכן עובר הגבול בין האג’נדות של ההורים לגבי החיים בכלל וחייהם בפרט, ולבין היותם הורים על כל החובות ההוריות? המשמעות הבסיסית להיות הורה כוללת מטלות וקשיים 24/7 והאחריות של ההורים להעניק קודם כל חיי ביטחון והגנה לילדיהם, בפירוש לא התקיימה על פי המתואר בעלילת הסרט.

בהקשר האקטואלי: בזמן האחרון היו דיונים רבים ומאוד אמוציונאליים לגבי מהי הורות מיטבית והנה אחת התשובות נתונה בסרט: יש אבא שהוא בן ואמא שהיא בת, כפי שדורשים רבים וטובים הטוענים שזהו תנאי בסיסי להצלחת הורות, ובכל זאת המשפחה הזאת לא מתפקדת והילדים סובלים מהזנחה איומה, מתעללות ומאלימות.

לפלא בעיניי כיצד שרדו הילדים והפכו לאנשים נורמטיביים כפי שטוען הסרט!

גם יצאתי בהרגשה שהסרט עיגל קצוות והפך את הסיפור לקצת יותר רומנטי ואידאלי ממה שהיה באמת, אך זאת לא אוכל לדעת גם בקריאת הספר, התשובות לכך נתונות בלב ילדי המשפחה.

לכו לראות את הסרט ואחר חבקו את הילדים שלכם וחישבו על הגדרת ההורות שלכם, אולי יהיו לכם מסקנות מה לשמר ומה לשפר.

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה