הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

או טו טו חוזרים לבית הספר. כמורה ותיקה כתבתי 10 דיברות שיועילו להורים, כיצד להתחיל את השנה ברגל ימין. גילוי נאות: זהו פוסט ותיק והרשיתי לעצמי להעלות אותו שוב לטובת הורים שלא קראו אותו ואשר מעוניינים כבר עכשיו להתארגן (אולי אחרת) לתחילת השנה, וכן עידכנתי אותו בסעיפים הנחוצים. בהצלחה ובהנאה בשנת הלימודים הבאה!

10/08/2017

 אני מורה ומחנכת בבית ספר יסודי, כמעט 30 שנה! אני גם אמא ובאמתחתי אוסף עיצות כיצד להתארגן לקראת החזרה לבית הספר: עצותיי מכוונות לכיתות א’ – ד’ שבהן רוב הילדים נוטים להזדקק ליותר עזרה בענייני סדר וארגון, אך יש גם תלמידי כיתות ה’ – ו’ שעדיין זקוקים לעזרה בסדר ובארגון.

1.         מערכת

כדאי להציג את המערכת במקום בולט, רצוי ליד שולחן הכתיבה של הילד ואם מתעקשים אפשר גם לשים עותק במקום מרכזי בבית. כדאי לכתוב את שעת סיום כל יום לימודים ואת שמות החומרים. הכוונה היא שאם כתוב במערכת עברית כדאי לפרט, לדוגמה: מקראה ומחברת ספירלה.

ועוד טיפ חשוב בנושא: להגדיל את המערכת ולכתוב בה את כל החוגים במקומם, כך לכולם יהיה ברור סדר היום לאורכו וסדר השבוע לרוחבו, מה שנקרא ראייה מערכתית.

2.         לו”ז

המשך טבעי למערכת הוא הצגת הלו”ז של הילד. יש דברים קבועים כמו חוגים, ויש נהלי בית הקשורים לסידור החדר והתיק, שעת קריאה, שעות הצפייה בטלוויזיה, שנת השינה וכו’, הצגת הלו”ז תומכת בחינוך להתארגנות יעילה.

3.         דף קשר

באותם המקומות שהצגתם את המערכת, הציגו את דף הקשר הכיתתי + מספרי טלפון חשובים אחרים ( מחנכת, המורה הפרטית, המתנ”ס… ) שיהיה לכל צורך. כיום הקשר דרך קבוצות הווצטאפ הפכו לדבר שבשגרה, מן הסתם ילדכם חבר בקבוצת כיתתו. בנחישות וברגישות דובבו אותו, לשמוע מה קורה שם בקבוצה: האם המסרים שם הם חברתיים ידידותיים או שמא קללות גידופים וחברות הם עיסוקה של הקבוצה ולגבי קבוצות ההורים: כולנו ילדים גדולים ויודעים היטב מה ראוי שיהיה בקבוצה כזאת.

4.         בדיקת תיק ובדיקת חומרים וציוד

אחת ל… בשיתוף הצאצא /ית חייבים לעשות בדיקת תיק. אולי חוזר חשוב שצריך לחתום עליו ( הצגה, טיול… ), אולי מבחן מעוך, ובקלמר: האם יש מספיק עפרונות? והאם יש מחדד? ואחד הדברים המתסכלים לתלמיד ולמורתו הוא כשהתלמיד יושב בכיתה בלי הציוד הנדרש

5.         יומן

יומן הוא חברו הטוב ביותר של התלמיד/ה ושל הוריו. יש בתי ספר שבהם השיעורים מתעדכנים באתר הכיתה, אך לא תמיד וזוהי ההזדמנות לפיתוח אחריות. הכלל הוא פשוט: לא העתקת – לא עשית! כדאי להזכיר לילד שעליו להעתיק כל יום את הנרשם על הלוח. יש בתי ספר שמרשים בסופו של כל יום לצלם בסמארטפון את הלוח וזהו פיתרון לא רע, למי שיש כמובן מכשיר טלפון כזה ולמי שאין יואיל נא להעתיק!

6.         תלבושת

ברוב בתי הספר נהוגה תלבושת אחידה. אני מציעה להכין בלילה את הנלבש למחר ברמת תחתונים וגרביים! ולא לשכוח נעלי התעמלות ביום שיש שיעור התעמלות. רצוי להתעדכן בתקנון בית הספר מה מותר ומה אסור בנוגע ללבוש כדי למנוע אי נעימות מיותרת. כנ”ל לגבי תספורות או אביזרים. בבקשה שילחו עם ילדיכם סווצ’ר קל שיהיה בתיקם כל יום לזמנים שהמזגן עדיין פועל בעוצמה.

7.         כריכים

שבו עם ילדכם והכינו רשימה של ממרחים המקובלים על ילד והורה כאחד והמקובלים על המורה, כן גם את הרשימה הזו הציגו במקום בולט! שילחו עם ילדכם בקבוק מים, ולא שוקו ובבקשה אל תשלחו חטיפים!

כמו כן רצוי שילדכם יאכל ארוחת בוקר קלה. להרבה ילדים שלא אוכלים ארוחת בוקר הבטן מתחילה לקרקר כבר בשמונה וחצי ובתשע הראש שלהם כבר כואב וככה הלכה לעזה ההקנייה של הבוקר.

8.         המחנכת

בבית הספר היסודי האדם שנמצא עם ילדכם שעות רבות הוא זאת אומרת היא המחנכת. ככל שילדכם גדל, כך תראו אותה פחות ופחות. אני בעד קשר עם המחנכת! ואני אומרת זאת לא רק כמורה אלא גם כהורה. הילד הוא שלכם ואתם חייבים להישאר בתמונה! לרוב המחנכות זמני התקשרות מוגדרים, כדאי לכבד זאת כדי להשיג את תשומת ליבה ותמיכתה. אצל כולנו היד קלה מאוד על המקלדת לגבי כתיבת הודעות, בקשו מהמחנכת שתבהיר לכם מה דרך ההתקשרות הנוחה לה וכאמור, התחשבו בכך.

9.         אתר בית הספר

בהמשך לקשר עם המחנכת ולמרות הניג’וס, אם לבית הספר יש אתר, צריך להיכנס לאתר בית הספר למניעת “הפתעות” ובוודאי שלהתעדכנות שיגרתית.

10.       חיבוקים

במקום העשירי בחרתי בדבר הכי חשוב. בלה בלה סדר ובלה בלה ארגון. כבר חיבקתם היום את הילד שלכם? ואת זה אני אומרת קודם כל לעצמי!!! הכין שיעורים או לא, סידר את התיק בלילה או ב07:55, לא החתים אותי על מבחן שקיבל בו 63. בלי לזלזל בכל אלה אני חוזרת ומזכירה לעצמי : לחבק לחבק לחבק את הילדים שלנו!!!

חזרה נעימה נעימה לשגרה ובהצלחה בשנת הלימודים המתרגשת עלינו לטובה!

התמונה היא חינמית ולקוחה מהאתר: https://www.pexels.com/photo/painting-and-drawing-tools-set-207665/

BACK TO SCOOL_640x426 (1)

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה