הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

288 עמודים, הוצאה: כנרת, זמורה-ביתן, תרגום: אלינוער ברגר. איך קורה שמורה, דור שלישי למשפחת מורים שכל חלומו ללמד, הופך למפלצת נאצית צמאת דם? התשובה לכך נמצאת בספר המתאר שלב אחר שלב את השינוי באישיותו. כן, מתאר הספר את תופעת “העומדים מן הצד”, תופעה המדגישה את אטימותם ואדישותם של האנשים שעמדו מול רצח היהודים ולא נקפו אצבע.

04/01/2017

חייל נאצי בשם פטר פאבר, דור שלישי להוראה, תוך כדי מלחמה, מחליט להשתדך לנערה ברלינאית קתרינה שפיגל שמה. הוא לא פגש אותה מעולם, אך הנישואין עימה יבטיחו לו, חופשה והוא כה משתוקק להפוגה מאימי המלחמה ואם תהיה זו בזרועות עלמה ובמיטתה, מה טוב. המפגש ביניהם מתברר כמוצלח מאוד, ובין בני הזוג מתחילה להירקם מערכת יחסית שמבטיחה עתיד משותף. לאביה של הכלה, יש קשר לד”ר ויינרט, בכיר נאצי, אשר מזהה את הפוטנציאל של המורה. תוך ימים מספר, בעוד החייל, נהנה מירח הדבש, הוא גם חובר לחמו ולד”ר ויינרט בפעילותם נגד יהודי ברלין, ומתברר שהוא נהנה מפעילותו בגירוש האכזרי של היהודים, והאידיאולוגיה הנאצית, מוצאת מקום רחב בליבו.

לאחר ירח דבש, שהתארך בזכותו של הדוקטור, חוזר החייל פאבר לחזית, למחלקתו, ועם חבריו הם מנסים לפלס את הדרך לסטלינגרד. במשך זמן ניכר היה שהצבא הנאצי מתקדם לעבר הגשמת משימתו, אבל, הנאצים התעכבו בסטלינגרד עד בוא החורף הרוסי הקשה, שאליו לא היו ערוכים, ובסופו של דבר כשלו כל ניסיונותיהם לכבוש את סטלינגרד. רבים מהם נפצעו ונהרגו ומאות אלפים נפלו בשבי.

הספר מתאר בצורה חיה וחדה את הקרבות על סטלינגרד, דרך דמותו של החייל, אשר חזר מירח הדבש בברלין, כאמור, לא אותו מורה תמים, אלא חיה נאצית.

העלילה מתגלגלת בהתאם לציר האירועים ההיסטורי ונותנת מבט אינטימי, על הלך הרוח של החיילים הגוועים ברעב ובכפור מחד, ושל הנותרים בברלין מאידך. הרעל הנאצי מפעפע בכולם, וגורם לרוב רובם של האנשים חיילים ואזרחים כאחד עיוורון מוחלט, על אף הסבל הנורא שכולם חווים. המבט הפנימי, שמיעת הקול האישי של החייל, אישתו ועוד דמויות, מרתקת ומצמררת כאחד.

הספר גם נותן הצצה לעולמם של “העומדים מן הצד”, אלה שהיו שם ולא ראו כיצד מול אפם מתבצע רצח עם וקיבלו את המתרחש באדישות וכאמור, גם בעיוורון.

זהו לא סיפור שואה החוקר ומספר על קורות היהודים, אלא, הספר, משתייך לז’אנר המספר על מה קרה לאנשים הפשוטים בעקבות המשטר הנאצי, בין היתר, משייכת לז’אנר הזה את “לבד בברלין”, “עיר של נשים”, כל אחד מהם מומלץ!

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה