הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

הקטנים מאוד אוהבים שעת סיפור, את זאת כולם יודעים, ומה שלא יודעים שגם הגדולים ממש אוהבים. כן, אפילו המתבגרים האלה, שהטלפון הנייד הפך לחלק מגופם, מתמסרים להאזנה לסיפור. מבטיחה לכם, מניסיון. כנסו לפוסט ותכירו את הספרים שתלמידיי אהבו ואולי גם אתם וילדיכם תאהבו אותם. קריאה נעימה!

30/08/2016

כמורה בבית הספר היסודי אני יכולה להעיד שאין כמו שעת קריאה, הכוונה לזמן שבו המורה קוראת בקול לתלמידים וכן, גם המגודלים של כיתה ו’ אוהבים לשמוע סיפור, אבל, וכאן צריך להדגיש את האבל, לא כל סיפור/ ספר יעבור בשלום בקרב התלמידים. כן, הילדים הם המבקרים הכי אכזריים וספר שאינו איכותי (ועל מהו ספר איכותי, אפשר לכתוב דוקטורטים), לא תופס אותם והמרחק עד לבאלגן קרוב מאי פעם, אך כאשר הספר נוגע והתלמידים מתחברים אליו, מתרחש הקסם הגדול.

אילו ספרים “תפסו” את כיתתי בשנים האחרונות?

לתלמידי ב’ – ג’ אני ממליצה על הספר “חיית החושך” של אורי אורלב. הספר מתאר התמודדות של ילד עם אחד הפחדים הכי בראשיתיים של ילדים בגיל זה, הפחד ממפלצות החושך. גיבור הספר מתמודד גם עם אובדן אב וזה לצערנו, נושא אקטואלי גם בימינו. השיחות עם התלמידים, תוך כדי קריאה ואחריה הן פוריות ומרתקות. הילדים שמחים מאוד להשתתף בדיונים על פחדים וכיצד הם מתמודדים או שלא עם הפחדים שלהם ונותנים זה לזה פתרונות. ניתן להמשיך את הנושא בשיעורי האומנות ואף להיכנס ליוטיוב ולהקרין לילדים את הסיפור על שני חלקיו. (רשמו ביוטיוב “חיית החושך”) והגעתם. ברור שכדאי להקרין את הסרטונים רק לאחר הקריאה בכיתה ועיבוד הנושא

לתלמידי ג’ – ד’ אני ממליצה בחום על שני ספרים מעולים של הסופרת רבקה מגן: “האם אגלה למור?” ו”אמא על תבואי“. רבקה מגן, היא סופרת נהדרת הכותבת באופן נוגע ללב על סיטואציות טבעיות המציגות בעיות וקונפליקטים הקרובים לליבם של הילדים כמו אלימות, איומים והצקות, קנאה ואפילו אהבה ראשונה. הספרים שציינתי הם קובץ של מספר סיפורים קצרים, דבר המקל על הילדים המאבדים קשב במהירות. כבר מספר פעמים קראתי לכיתות שונות, סיפורים מתוך הספרים האלה ותמיד מחדש, השתררה בכיתה דממה וכולם הקשיבו, כן, גם זאת שתמיד קופצת וגם זה שידו בכל. הקריאה מזמנת דיונים קצרצרים שבהם הילדים שמחים להשתתף ולהביע את דעתם ותלמידים רבים, רצים לספרייה להחליף בעצמם את הספר ולקרוא אותו בעצמם, כך שהרווח הוא כפול.

יש לציין שהרשת מלאה באתרים תומכים, מערכי שיעור מובנים, הצעות לדגשים ולדיונים, יצירה בעקבות הקריאה והשפע הוא גדול. כדאי לחפש אותם ולהגיע לשעת הקריאה עם ידע ברמת המורה, כדי להעשיר ולהעצים את החוויה, אך באופן אישי, אינני נותנת  משימות כגון: יומן קריאה על שלל משימותיו, שכן משימות אלה, לא רק שהן גורעות מההנאה ומהחוויה, הן גם משניאות את הקריאה על הילדים.

לתלמידי ה’ – ו’ אני לרוב בוחרת מספרי דבורה עומר אשר, אני גדלתי עליהם. אלה הן קלאסיקות שלא נס ליחם ואף כי, יהיו ילדים שיתקשו להתמודד בקריאה עצמית עם הספרים בשל הנושא, השפה והגופן הקטן, הרי שהספרים הם קלאסיים לקריאה בכיתה בהמשכים. “הבכור לבית אבי“, “שרה גיבורת נילי” , “אהבת איתמר“, “לאהוב עד מוות“, שהיו אהובים עליי, אהובים גם על תלמידיי ומעבר לרווח של שעת הקריאה עצמה, פיתוח הקשב והעשרת השפה, בעזרת תיווך נכון, ניתן לחשוף ת התלמידים לתקופות הירואיות בתולדות המדינה.

אני יודעת שההצעות שלי, לא חדשניות, אבל אני אוהבת את הספרים האלה ונהנית לקרוא בדרמטיות בקטעים המתאימים ואז אני מבחינה, כיצד אוזני תלמידיי מזדקפות והם ממש איתי וממש מקשיבים לסיפור ולא רק שומעים כדרך אגב, וכלל ידוע בהוראה הוא, שאם המורה אוהבת נושא כלשהו, היא עשוייה לחבב נושא זה על תלמידיה.

גם משרד החינוך מספק רשימות שונות, בעיקר דרך “מצעד הספרים” על שם סופרת הילדים , האהובה והזכורה לטוב, המתפרסם מידי שנה ובו רשימות ספרים מומלצות על פי גילאים. כמובן שממליצה להשתמש ברשימות אלה, שבזכותן גם אני נחשפתי ליצירות וליוצרים שלא היכרתי ואז התענוג הוא כפול. קריאה נעימה!

התמונה נמצאה באדיבות לליב גל היקרה מתוך האתר http://www.freepik.com/

מורה ילדים ספר

עוד מהבלוג של אורית יפרח

Thumbnail

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות