הבלוג של אורית יפרח

יומני היקר

עדכונים:

פוסטים: 141

החל מאוגוסט 2012

איך אפשר לבחור ספר אהוב? אני, לא יכולה. כל ספר טוב, בפני עצמו הוא חוויה, וכל ספר משאיר עלינו את חותמו, אם כי יש כאלה אשר יצרבו בזיכרוננו ובתודעתנו ואולי אפילו לעד. ומה הערך המוסף של “מועדון הקוראות”? על כך בפוסט הבא.

26/12/2015

לאהוב לקרוא זאת מתנה, והשנה בעקבות אהבה זו ובזכות מועדון הקוראות של סלונה, בראשות שלומית ליקה, הבנתי כי  ניתן להעצים את חווית הקריאה ולהוציא אותה מבין דפי הספר אל החיים האמיתיים. להלן מספר מחוויותיי, שנכתבו בסדר אסוציאטיבי:

אמון, סבא שלי היה יורה בי / ג’ניפר טגה בהוצאת הקיבוץ המיוחד

גם תסריטאי מופרע מהוליווד היה מתקשה לחשוב על העלילה הבאה: ג’ניפר, אישה צעירה ילידת גרמניה, כהת עור, אשר אביה ניגרי ואמה גרמניה, מגלה בוקר בהיר אחד, שהיא, לא אחרת מאשר נכדתו היחידה, וכאמור השחורה, של אמון גת, מפקד מחנה הריכוז פלשוב. העובדה הזו מטלטלת את חייה והיא יוצאת למסע בעקבות מורשתה המזוויעה ותוך כדי כך מבהירה לעצמה ולנו, שהגם היא חולקת גנטיקה עם מפלצת, היא כלל לא כזו. עקבות המסע מתועדים בספרה “אמון, סבא שלי היה יורה בי”. לצורך קידום מכירות הספר ג’ניפר מגיעה לישראל, כבת מקום, כיוון שחיה כאן בעברה כחמש שנים. עוד פרט הזוי בקורות חייה המוזרים. כשהגיעה לארץ, למכון גתה בת”א, נסעתי למפגש עימה שהיה מרגש ומכמיר לב, לאור העובדה שבקהל היו מניצולי המחנה או מצאצאיהם.

על הספר ולעל המפגש תוכלו לקרוא בפוסטים הבאים

“אמון, סבא שלי היה יורה בי”

רשמים מהמפגש עם ג’ניפר טגה

עוד ספר אשר נוגע בפגעי הנאציזם ונזקיו לאנושות, אבל הפעם מהזווית המעניינת והחשובה לא פחות. הספר מציג את סיפורם של אלה אשר התנגדו למשטר הזוועות. גם אם היו קומץ מאלה, חשוב להכיר בזאת ולהזכיר את ניסיונותיהם האבודים מראש להתנגד והכוונה לספר “לבד בברלין” / הנס פאלאדה בהוצאת ידיעות אחרונות. ידוע לי שיש טענות כלפי הסופר שכתיבת הספר, נועדה לשרת את ייסורי מצפונו, מדוע חי בגרמניה ולא התנגד או התמרד בעצמו, אך אינני נכנסת לסוגייה זו, אלא ממליצה לכם, לפנות זמן ולשקוע בספר. כאמור, אין זה ספר שואה קלאסי והשמדת היהודים, היא לחלוטין לא העניין העיקרי בספר, אלא הניסיון להסביר את תופעת “העומדים מן הצד”, בזמן השואה. גם בעקבות ספר זה יצאתי מן העלילה ומן הדפים אל החיים: בזמן שהייתי בברלין ערכתי סיור מודרך בעקבות הספר וזאת עם המדריכה המקצועית “טל שלו”, אשר לקחה אותנו לסיור בכל רחבי ברלין בעקבות עלילת הספר. היה זה סיור מאוד מרגש עבורי, לראות בעיניי את המקומות המוזכרים בספר ולהיווכח שגם כאן החיים עולים על כל דימיון!

על הספר ועל הסיור המודרך עם טל שלו תוכלו לקרוא בפוסטים הבאים

“לבד בברלין” הספר

“לבד בברלין” סיור עם טל שלו

ולא רק “ספרי שואה” קראתי השנה…

אליזבת איננה / אמה הילי בהוצאת סנדיק ספרים

למעשה, “אליזבת איננה”, הוא רק אחד מהספרים המרתקים שקראתי בהוצאת “סנדיק ספרים”. (אזכיר בנוסף גם את “כל הר וגבע”, סיפורה האמיתי של משפ’ פון טראפ, גיבורי “צלילי המוזיקה”  ו”שיר לאיזי ברדלי” על משפחה מורמונית המתמודדת עם משבר משפחתי ובעקבותיו משבר אמוני). העניין האמיתי בהוצאת ספרים זו, הוא לא רק בזכות הספרים האיכותיים, אלה הקלאסיים שזכו לתרגום חדש כמו “תבונה ורגישות” מאת ג’יין אוסטן, או את אלה שבדרכם להיות קלאסיים כמו “אליזבת איננה”, אלא גם בזכות שי סנדיק, בעל ההוצאה שהוא גם בעל חזון! שי מחפש כל דרך להפגיש את קוראיו עם הסופרים (אלה החיים כמובן…) וחווית הקריאה מקבלת חיזוק לנוכח המפגשים האלה. קוראי הוצאת סנדיק הפכו בעצם למועדון בפני עצמו ויש לכך ערך מוסף עצום ומרגש וכך קרה כשהוצאה עברה השנה טלטלה כלכלית, כל אוהדיה ואני בתוכם התגייסנו לעזור לשי להחזיר את ההוצאה לדרך המלך, ואכן כוח ההמונים אמר את דברו והוצאת “סנדיק ספרים”, חיה ובועטת ושי יחד עם דורית תמיר המופלאה ובעלת מקורות האנרגיה הבלתי נדלים, שועטים קדימה. לפני מספר ימים הייתה השקה לספר החדש של ההוצאה “הצרה עם עזים וכבשים” ואני כבר סקרנית לקרוא אותו.

על הספר “אליזבת איננה” תוכלו לקרוא בפוסט הבא

אליזבת איננה

לסיכום, אם ישאלוני לגבי הספר שאהבתי במיוחד השנה, לא אוכל לענות. קראתי כל כך הרבה ספרים יפים השנה (ועדיין מעט ממה שרציתי) וכל ספר בזמנו השאיר עליי את חותמו, הגם שיש כאלה שנצרבו בתודעתי ואולי אפילו לעד. בנוסף, השנה, בזכות “מועדון הקוראות” ושלומית ליקה המנהלת המעולה שלו, גיליתי שחווית הקריאה איננה מסתיימת עם קריאת הדף האחרון, אלא  שבסיום הקריאה מתחיל הערך המוסף שלה. בתום קריאת ספרים רבים השנה, התחלתי לחפש את הסיפור שמאחורי הספר וכך גיליתי עולמות מרגשים. מצפה בכיליון עיניים לספרים הבאים שאקרא!

"לבד בברלין", רח' יבלונסקי. הרחוב בו התרחשה העלילה

דצמבר 2015, ברלין רח’ יבלונסקי, הרחוב בו התרחשה עלילת הספר “לבד בברלין”.

עוד מהבלוג של אורית יפרח

תצוגה מקדימה

‏‎Bring Back Our Boys

השבת, לאחר תקופה ארוכה שבה התאמצתי עד מאוד, החלטתי לנוח! לא מארחת לא מתארחת, לא כותבת ולא עובדת. סתם רציתי לנוח! והנה מאתמול התחילו לרוץ ברשתות החברתיות במיוחד בווטצאפ, שיש לומר לקח בגדול וגבר על הפייסבוק, השמועות על נערים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נפגשנו כך: שותפים לנצח...

להיות רווקה בת 28 בתחילת שנות ה90 זה לא היה "גליק" גדול. נדמה היה כי מסביבי כולן כבר היו נשואות ואפילו אחותי הקטנה ממני בארבע שנים כבר הייתה נשואה ולכל חתונה שהייתי הולכת אליה באי רצון מופגן, כמובן, הייתי שומעת בפעם האלף את...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חמישה הדברים שבלעדיהם אני אינני אני

דבר ראשון שבלעדיו אני אינני אני, הוא בעלי!  נשים רבות כבר יצאו נגד המילה הזאת בעלי בגלל פירושה המילוני: האם האישה הוא רכושו וכמו שהוא בעל מכונית ובעל דירה הוא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה