הבלוג של יפית כהן

בדרך לעבודה

מאמנת עסקית אישית | מומחית בניהול ויצירת קריירה ואימון בכירים | מנחת סדנאות | כותבת. https://www.facebook.com/yic.yafitcohen בעלת תואר שני במנהל עסקים. www.yic.co.il

עדכונים:

פוסטים: 60

החל מיוני 2011

בעידן של מחאה חברתית וזעקת הציבור בגין מצוקה כלכלית ויוקר מחיה, הפוקוס הציבורי נמצא יותר מתמיד על הכסף. לא על כיצד ליצור הכנסה גבוהה יותר, אלא על איך לצמצם את הוצאות המחיה ובעיקר, לשרוד. אז יש בהחלט מה לעשות באגף הצמצום, אך יש גם הרבה מה לעשות באגף ההרחבה. הגזרות הכלכליות אולי לא בשליטתינו כרגע, אך כמה אנחנו יכולים להרחיב את הכנסתינו, עדיין לגמרי בשליטתינו. האם יש כסף קל?

02/08/2012

המחסום הנפוץ ביותר המונע מאנשים לעשות את מה שהם באמת אוהבים והשאלה הנפוצה ביותר שאני שומעת ממתאמנים ותלמידים המבקשים למצוא את הדרך המקצועית המתאימה להם, היא “האם במקצוע הזה ניתן לעשות כסף?” או “באילו מקצועות יש הכי הרבה כסף?

אנשים רבים פוסלים על הסף את המחשבה אפילו, על שאהבה נפשם בגלל שיקול הפרנסה הפוטנציאלית והכסף וכך נוטים למקצועות שהם חושבים שיעשו בהם יותר כסף על פני המקצוע שבאמת מביא את מירב כשרונותיהם לידי ביטוי, שהם הכי נהנים ממנו ושימלא את ליבם כל יום – כי אינם רואים כיצד יוכלו בעתיד לייצר מהעיסוק הזה כסף.

כך גם לגבי אנשים החווים עצמם תקועים מבחינת רמת הכנסתם וחושבים שאם רק יחליפו מקצוע, למקצועות בהם ‘יש יותר כסף’, הכל ישתנה.  כשכירים הם חשים תקיעות בקריירה, אינם מתקדמים במקום עבודתם, או עובדים קשה והתוצאות מאכזבות.
ברוב המקרים, ציינו המתאמנים בפני בתחילת הדרך כי הגיעו למסקנה הכואבת כי
במקצוע שלי אי אפשר לעשות כסף“.

המקצועות “המבוקשים” בהם ניתקלתי, שהופיעו בשכיחות גבוהה כמקצועות אליהם יפנו כדי לשפר את מצבם הכלכלי, במיוחד בקרב הגברים, היו מקצועות בתחום שוק ההון ונדל”ן.
מקצועות שיתכן שאינם דורשים הכשרה או השכלה ממושכת או שנתפסים שמשום מה, כמקור פרנסה טוב ושופע וללא קשר לכשרון, מיומנות או אהבה למקצוע.

ובכן, אין כסף ‘קל’ בנדל”ן או בשוק ההון או בשום תחום אחר!
אם כבר יש שם משהו זה: ‘easy come easy go’ ומי שבוחר בתחום הזה בגלל הכסף וחושב שזה כסף ‘קל’, יאבד את כל כספו בניסיון להרוויח, ובמיתון הראשון הוא ‘ימחק’.

אז מה כן?
המקצועות בהם יש כסף, הם מקצועות בהם עוסק אדם, שנמצא במקצוע שנכון לו, מעולה במה שהוא עושה, ברור לו הערך שהוא נותן וכפועל יוצא מכל אלה – הוא יודע לעשות מזה כסף!

בכל שנות עבודתי כמאמנת עיסקית ותעסוקתית, מעולם לא פגשתי במקצוע שלא ניתן להתפרנס ממנו, אבל בהחלט פגשתי באנשים מוכשרים ונפלאים שמנסים להתפרנס ממקצוע שלא מתאים להם, או שהם אינם מתאימים למקצוע שבחרו לעצמם.

אי התאמה למקצוע שבחרת יכולה לנבוע ממגוון סיבות כגון:
הכוונה הורית מילדות (ראה פוסט קודם: ”האם מקצוע הוא עניין תורשתי?“), חוסר הכרות מעמיקה עם עצמך ויכולותיך, מצוקה כלכלית, מענה לציפיות הסביבה, והשכיחה מבניהן היא: חיפוש מקצוע לפי מה שנראה לך שיביא לך יותר כסף.

שאלת הכסף בניגוד למקובל לחשוב ובאופן פרדוקסאלי כמעט, צריכה להיות השאלה האחרונה שאתה שואל את עצמך בבואך לברר מה המקצוע הנכון וה’רווחי’ ביותר עבורך.
זאת במיוחד כאשר אתה מבקש לעשות שינוי בקריירה, להרוויח יותר, לצאת מתקיעות או לבחור לעצמך מקצוע חדש באמצע החיים.

אם אתה חושב שבמקצוע שלך אי אפשר לעשות כסף, בדוק אם יש אדם אחד שעושה את מה שאתה עושה, ומרוויח מזה, כדי לדעת שעובדתית לפחות, זה אפשרי גם אם אתה, עוד לא גילית איך.

לצערי מסתבר, שכמו שפולניה נפלאה אמרה לי פעם באכזבה, משגילתה שכל בני הזוג שלה מעולם לא היו בעלי ממון:
“אין מה לעשות: כסף תמיד הולך לכסף..”.
אז כסף באמת הולך לכסף. אך הוא “הולך” לא לכסף, אלא לאדם שאוהב את מה שהוא עושה ויודע לעשות כסף ולא משנה ממה.

אם כסף היה נמצא במקצועות מסוימים אזי כל הרופאים היו עשירים, כל עורכי הדין היו מצליחים וכל הנדל”ניסטים או אנשי שוק ההון היו משגשגים.
אם כסף היה קשור בחכמה, כל הפרופסורים היו עשירים.
אם כסף היה קשור בגורל, כל מי שנולד עשיר היה נשאר עשיר כל חייו וכל מי שנולד עני היה נשאר כך כל חייו.

אז אם ההצלחה הכלכלית או הקידום שלך ממאנים להגיע, זו ההזדמנות שלך לשאול:
האם אני בכלל במסלול הקריירה הנכון לי? (ולא, באיזה מקצוע אעשה יותר כסף?) במיוחד אם מעולם לא שאלת את עצמך שאלות אלו ופשוט “זרמת” אם מה שהחיים זימנו לך.
אם אתה רוצה ‘לעשות יותר כסף’, השאלה הראשונה שאתה צריך לשאול את עצמך היא:
האם אני נמצא ביעוד שלי?
או האם אני בכלל במקום הנכון לי?
האם אני על הדרך הנכונה עבורי?
האם העסק שאני חושב לפתוח, יביא לי את הסיפור וההנאה שאני מבקש לעצמי?
האם יהיה לי מעניין לעסוק בזה יותר מ-50% מהזמן שלי? מה תהיה התרומה בזה לאנשים אחרים? מה אני אביא לעולם כשאעסוק בזה?
התשובה לכך פשוטה יחסית: הדרך המקצועית הנכונה ביותר עבורך, מורכבת מהנוסחה הבאה של 4 ה”ת’פים”:

תשוקה + תכונה + תועלת = תמורה.

תְּשׁוּקָה

תְּשׁוּקָה -חֵפֶץ עַז, תַּאֲוַת נֶפֶשׁ. המקום הנכון עבורך, היעוד שלך יכיל את מקסימום התשוקה שלך. מה שאתה הכי אוהב לעשות, שיש לך תשוקה עזה לגביו, שיכולת תאורטית לעסוק בו 24 שעות ביממה ולא היה נמאס לך.

תְּכוּנָה

תכונה – טִיב, אֵיכוּת.
היעוד שלך יביא לידי ביטוי את מקסימום הכישרון שלך, את מיטב התכונות שיש לך באופן טבעי. זה המקום שבו אתה משתמש בקלות בתכונות החזקות שלך והופך את התכונות החלשות שלך ליתרון. זה הדבר שאתה הכי טוב בו מתוך כל מה שאתה יודע ומסוגל לעשות. כשאתה עוסק בזה כתחביב או כמקצוע, אתה במיטבך.

תּוֹעֶלֶת

תועלת – דָּבָר שֶׁיֵּשׁ בּוֹ כְּדֵי לְהוֹעִיל, יִתְרוֹן, רֶוַח, תַּכְלִית שִׁמּוּשִׁית. כשברור לך לחלוטין מה הערך, התרומה או התועלת במה שאתה עושה, אתה יכול לבקש על זה כסף ויהיה לך קל בהרבה לבקש על זה יותר כסף. מה זה נותן לאחרים, מה שאתה עושה? מה התכלית השימושית שאתה נותן?
כשהתשובה לשאלת התועלת ברורה לך – היא זו שמתרגמת במדויק לכסף.
מה אתה נותן שיחודי לך? מה היתרון היחסי שלך? מה הסיבה שלקוחות יבואו אליך ולא למישהו אחר שעושה בדיוק את מה שאתה עושה?

תְּמוּרָה

תמורה – כסף, תַּחְלִיף, חֲלִיפִין, מַתַּן דָּבָר בִּמְקוֹם דָּבָר אַחֵר.
אם אתה מבין שכסף הוא תמורה למה שאתה נותן, אז מסעדה היא המקום היחיד שבו אתה קודם אוכל ואחר כך משלם.
בשאר החיים, מדובר בחליפין בו קודם אתה יודע מה אתה נותן ואז אתה יכול לבקש על זה כסף. אנשים שמרוויחים יותר ממך יודעים בדיוק על מה משלמים להם ויש להם ביטחון מלא במה שהם שווים ולכן קל להם יותר לתרגם את זה לכסף.

כסף הוא רק תוצר לוואי של קיום שלושת תנאי המשוואה הראשונים.

אם אתה נמצא במסלול הקריירה הנכון והמדויק לך, הולך בדרך היעוד שלך, מאוד טוב בזה, עושה מה שאתה הכי אוהב לעשות ונהנה מכל רגע – הכסף ילך בעקבותיך. לפיכך, בכל תחום ניתן ל’עשות כסף’.

מירב ש, מורה בבית ספר יסודי שהשתכרה ממשכורת משרד החינוך, הגיעה לאימון כשהיא מעידה על עצמה כאשת חינוך נלהבת, אוהבת מאוד עבודתה אך מתוסכלת מרמת שכרה ורוצה להחליף מקצוע כדי לשפר את מצבה הכלכלי.

כברירת מחדל, תמיד עדיף להשקיע ראשית בהגדלה משמעותית של ההכנסה ואז לנהל חכם יותר את ההוצאות.
היא עבדה על מערכת היחסים הבעייתית שהיתה לה עם כסף מילדות ועל למה היא לא נהנית מרווחה כלכלית, ללא תלות במצב השוק, המשק וההשכלה בארץ.
היום היא מרצה על חינוך בכנסים בינלאומיים, מפתחת תוכניות לימוד באקדמיה, עובדת במסגרות חינוך פרטיות, כותבת על חינוך ושכרה שילש את עצמו בשנה האחרונה.

שלושת חלקי המשוואה התקיימו ולכן כל שנותר הוא לפתוח עוד אפיקים מהם ניתן להתפרנס מעשיית הדבר שהיא הכי אוהבת לעשות. מרגע שה”מה” היה פתור וברור, נותר לה רק לעבוד על ה”איך”.

כך גם ליאת ג, אחות מיילדת שאימנתי, אהבה מאוד את המקצוע, אך הגיעה אלי מתוסכלת משכרה. היום היא עובדת בחברת פרמצבטיקה מובילה, נוסעת בכל העולם, הגיעה לרמת השכר שרצתה ועדיין עושה את מה שהיא הכי אוהבת לעשות.

לעומתן, אבי ל, מהנדס בתחום ההיי טק שהתפרנס מצוין אך סבל מכל רגע, החליט במהלך התהליך  לחזור לאהבתו הישנה, פתח מסעדה והיום הכנסתו הכפילה עצמה פי ארבע.

כסף אם כן, קשור קשר ישיר לזה שאתה עושה את מה שאתה הכי טוב בו, אוהב את מה שאתה עושה ונראה במיטבך, ממש “זוהר” כשאתה עושה את זה.

כסף מגיע כשהפוקוס שלך הוא קודם כל על התרומה שלך במה שאתה עושה וכשאתה עסוק קודם בלהיות מעולה בזה, וכל הזמן להשתפר ורק אחר כך – לבקש על זה תשלום.

כסף קשור בכך, שברור לך מהו היתרון היחסי שלך בשוק שבו אתה ‘חי’ ופועל.
הוא קשור קשר ישיר בהיותך בטוח בעצמך, במה שאתה שווה ובערך שאתה נותן ללקוחותיך או לארגון שבו אתה מועסק.
כשהבחירה המקצועית שלך נכונה ומדויקת וכשיש לך חזון ברור ומתוכנן עשור קדימה, נותר לך רק לגלות כיצד להרחיב בזה את הפרנסה - וזה תמיד אפשרי ובכל מקצוע!

שהריי,
המקצועות שבהם יש כסף, הם מקצועות בהם עוסק אדם, שאוהב את מה שהוא עושה, לכן הוא טוב במה שהוא עושה, והוא עושה את מה שהוא עושה – לא רק בגלל הכסף. המעושרים באמת מתוכם – היו עושים את מה שהם עושים, גם בחינם.

בהצלחה.

יפית כהן, מאמנת עיסקית תעסוקתית . www.yic.co.il

עוד מהבלוג של יפית כהן

תצוגה מקדימה

מ-0 לקוחות, לעשרות לקוחות בשמונה חודשים.

כשאני פוגשת אנשים חדשים, השאלה השניה בערך שאני שואלת אחרי סמול טוק בסיסי שכולל "נעים מאוד" היא: "מה אתה עושה?.." כשהמשכה המתבקש הוא לרוב: "ממתי אתה עושה את זה?.." השיחה בדרך כלל מתפתחת הלאה אל: "מה עשית לפני שהיית...?" והמעניינת...

אמא, חייבת להיות דרך אחרת

שכנה יקרה שלום, מידי פעם בערב, אני יושבת במרפסת ביתי וצופה מבחוץ במסך הטלוויזיה הנמצא מעבר לדלת הזכוכית. בעודי מנסה להקשיב לתוכנית המתרחשת בפנים, דעתי מוסחת מהמולת המתרחש בחוץ, מתחת למרפסתי, בתוך ביתך. פעמים רבות ניסיתי...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

דברים שהייתי צריכה לדעת בגיל 18

עצמי היקרה, יש דברים שעוד יקרו לך ולא חשוב כמה תתכונני, עדיין תהיי מופתעת ותצטרכי להיות אמיצה ולהתמודד. תאמיני לי, שמכל דבר את תלמדי משהו, במיוחד ממה שיהיה הכי פחות נעים. ובכל זאת, יש כמה דברים שכדאי שתדעי ושאני יכולה...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה