הבלוג של יעל ויסוצקי-מרפאה בעיסוק לילדים

החדר של יעל

אני יעל ויסוצקי, אמא לשלושה ילדים מקסימים ומרפאה בעיסוק לילדים בסביבתם הטבעית: אצלכם בבית. אני מאמינה כי הטיפול הטוב ביותר הוא זה המתקיים בסביבה הטבעית של הילד ומשפחתו: בבית, במהלך הארוחה או בעת צחצוח השיניים, במהלך משחק... +עוד

אני יעל ויסוצקי, אמא לשלושה ילדים מקסימים ומרפאה בעיסוק לילדים בסביבתם הטבעית: אצלכם בבית. אני מאמינה כי הטיפול הטוב ביותר הוא זה המתקיים בסביבה הטבעית של הילד ומשפחתו: בבית, במהלך הארוחה או בעת צחצוח השיניים, במהלך משחק עם חברים או בגן השעשועים. שם החיים מתרחשים. שם נתקלים בקשיים ושם יש ערך משמעותי יותר לתהליך הטיפולי ולתוצאותיו. למידע נוסף אתם מוזמנים להכנס לאתר שלי: www.yaelsroom.com

עדכונים:

פוסטים: 44

החל מנובמבר 2012

בכל שנה בחורף, עם הרישום לבתי הספר, זה מתחיל…

לאט לאט מתחילה לחלחל תחושת הלחץ והחרדה בפופיק של הורים רבים סביב הדבר שנראה כמאיים מכל: כתה א’ !

רובנו מדחיקים את החרדה הקלה שאחזה בנו וחוזרים לעיסוקינו היומיומיים..

ואז !

ביום שישי בבוקר, ללא התראה מוקדמת, עם הקפה ותוך כדי דפדוף תמים ובלתי מזיק במקומון או גלישה שגרתית ברשת, הם מופיעים שם בגדול- הפרסומים של המכונים השונים לחוגי הכנה לכתה א’ :

“האם ילדך מוכן לכתה א’ ???”,

“לכל מי שרוצה להגיע רגוע ומוכן לכתה א’…”

“הכנה איכותית ומקצועית לכתה א’ חשובה כדי לאפשר לילדך להגיע לביה”ס עם הידע הנדרש- ומתוך תחושת בטחון ומסוגלות לקראת נקודת הזינוק החשובה בחייו!”

הזיעה הקרה כבר מורגשת , מלווה בדפיקות לב מואצות וביובש בפה :

אלוהים שישמור ! כתה א’ ! זה אוטוטו ! הילד מוכן ?? אנחנו מוכנים ? ? אמאל’ה !!!!!!

הרשומה הזו מוקדשת לכל ההורים העולים לכתה א’…

לא חייבים ללכת לחוג הכנה לכתה א’.

כולנו הלכנו לכתה א’ בלי לקבל “תעודת הסמכה” של מכון זה או אחר ולמרבה הפלא- רובנו  גם עלה לכתה ב’ וסיים לפחות את ביה”ס היסודי. רובנו הגדול.

ילדים ללא קשיים ובשלים רגשית מתכוננים מספיק לכתה א’ בגן חובה (ועוד הרבה לפני כן).

לצערי, במקרים רבים גן חובה נראה כבר מזמן כמו התחלת כתה א’:

רבים המקרים בהם הלחץ של “מה יהיה בכתה א’” מופעל על ילדים עוד מגן טרום חובה ואז במקום לעשות מה שצריך לעשות בגן -לשחק, ללמוד להשתמש בכלים וחומרים, לרכוש מיומנויות חברתיות והרגלים, הדגש בגן הוא על זיהוי אותיות, עיצוב מספרים וכו’.
אני שומעת על לא מעט מקרים שבהם הגננת מלחיצה, הילדים מתוסכלים וההורים לחוצים כי נדרשים מהם כישורים ומיומנויות שאינם תואמים את השלב ההתפתחותי בו הם נמצאים.
כך ילדים מגיעים לכתה א’, שבעים עד כדי בחילה מחוברות ודפי עבודה משעממים , ובמקום להגיע עם סקרנות ללמידה מתקבלת תוצאה הפוכה.

חוג הכנה לא’ אינו נחוץ לכל ילדי ישראל. זהו חוג חיוני וחשוב לילדים שיש סיבה מספיק טובה לאפשר להם לתרגל מיומנויות שונות, בקבוצה קטנה ותומכת, כהמשך של טיפול פרטני עם ליווי של אנשי מקצוע.

החרדה של ההורים והלחץ הסביבתי מביאים למצב שבו הורים לילדים מפותחים, נבונים, בעלי מיומנויות תקינות, נלחצים מזה שללא חוג הילד לא יהיה מוכן לכתה א’.

הידע אינו נחלתם הבלעדית של אנשי המקצוע השונים אלא גם מצוי בידיהם של הגננות וההורים.

ההורים והגננות הם אלו אנשי המקצוע הראויים והטובים ביותר להכין את הילד לכתה א’.

הם הראשונים לזהות כישורים, לזהות קשיים, ללמד הרגלים ומיומנויות.

ילד בגן חובה שעדיין מלבישים אותו למשל, שנרדם עם מוצץ או טיטול, שאין לו תפקידים, שמתקשה להתמודד עם תסכולים, שלא מסוגל להפסיד במשחק- לא יעזור לו שום חוג הכנה לא’ .

אילו מיומנויות שלומדים ומתנסים בהן יומיום, בגן ובבית.

גננות מקצועיות והורים אחראים יודעים לקבל הדרכה במידת הצורך.

ההורים הם התרפיסטים והמורים הכי טובים שיהיו לילדיהם למשך כל החיים, הרבה אחרי כתה א’.

הצורך שלנו, כהורים, לרשום את הילדים לחוג הכנה נובע קודם כל מהחששות הטבעיים שלנו לגבי ההתאקלמות הראשונית של הילד בכתה א’:

הרצון שלנו שיגיע עם הידע הדרוש, שירגיש שהוא יודע ובואו נודה: לא נרגיש רע עם עצמנו אם הוא ידע קצת יותר מאחרים…

השתתפות בחוג הכנה לכתה א’ לא תמנע קשיים בלמידה, במידה והם קיימים.

ההשתתפות בחוג לא תתן להורים “פטור” מלשבת אחר כך עם ילדיהם ולהשקיע את כל הזמן והסבלנות כדי לעזור להם להתאמן בהרגלי הלמידה וההתארגנות החדשים, שיהיו חלק בלתי נפרד מעיסוקיהם כתלמידים, הרבה אחרי כתה א’.

אז אם אתם מכירים הורים, שרואים פרסומים בעיתונים ובטלויזיה ומתחילים לסמוך פחות על עצמם  ועל ילדיהם ולהלחץ, ולא מתוך קושי אמיתי של הילד אלא מתוך חשש “שמא לא יגיע מוכן כמו אלו שהיו בחוג”  – תמסרו להם שהם יכולים להרגע.

תמסרו להם שהם יכולים לסמוך על עצמם ועל ילדיהם ולהיות מספיק קשובים למה שהם באמת צריכים.

מי שמוכן – מספיק מוכן גם בלי חוג , ומי שלא ?

עבור ילדים שזקוקים להתנסויות נוספות או לטיפול (פרטני או בקבוצה) בשל קשיים בתחומים שונים חוג שכזה יכול בהחלט לסייע ולאפשר הזדמנויות לתרגל מיומנויות שונות.

אך שלא תהיינה אשליות: במקרים רבים החוג אינו מספיק והינו השלמה לתהליכים טיפוליים אחרים שעוברים הילד ומשפחתו ולא תחליף להם.

ואם בכל זאת עדיין מכרסם בכם החשש הזה בפופיק, ובכל זאת אתם מרגישים לא מספיק מוכנים:

תלכו אתם לחוג !

למידע על סדנאות הכנה לכתה א’ להורים כתבו אליי לדוא”ל:  [email protected]

ולקינוח- מאמר שפרסם יאיר לפיד ב- 2002, שתמיד מרגש אותי מחדש (מומלץ להכין טישו) :

“שלום כתה א’”: http://www.edu-negev.gov.il/bs/nofyam/wb_peiluyot/start/yairlapid.htm

יעל ויסוצקי- מרפאה בעיסוק לילדים בסביבה הטבעית

www.yaelsroom.com

ובפייסבוק : http://www.facebook.com/YaelsRoom

תרגישו בבית…

עוד מהבלוג של יעל ויסוצקי-מרפאה בעיסוק לילדים

חלש

למורה שהחזירה את המבחן בחשבון עם "חלש" גדול ואדום ומקום לחתימת ההורים: אז לא ענתה בכלל על רוב השאלות (אולי כי רצתה נורא לצאת להפסקה כמו כל אלו שסיימו ולגמור עם הסיוט הזה). אז היו טעויות בתרגילים שכבר פתרה. רק שאת החלשת...

תגובות

פורסם לפני 8 years

שלח לי שקט בקופסא...

מוקדש למשפחתי וחבריי היקרים בבאר שבע ולהבים, שצמודים לממ"דים בימים האחרונים ולכל המשפחות שמנסות, עם כל המציאות המטורפת הזו, למצוא קצת שקט. בין אזעקה לאזעקה, ברגעים הרגועים יותר ובשהיה הממושכת בממ"ד, הנה כמה רעיונות...

תגובות

פורסם לפני 8 years

יש לכם ילד עם ADHD? תנו לעצמכם מתנה לחג

רגע לפני ליל הסדר, אחרי שכבר חרשתם את כל הקניונים, המשתלות ואיקאה וקניתם מתנות לכוווולם, הנה המלצה לספר שאתם יכולים לקנות במתנה לעצמכם או לאנשים יקרים לכם שיש להם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז: ADHD- אי שקט בריא מאת ד"ר פינקי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה