הבלוג של יעל כהן מרדכי

רק אומרת..

יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. וגם בלוגרית דעתנית שאוהבת לחשוב ולכתוב על מגוון נושאים, מוזמנים להצטרף אליי כאן וגם לבלוג הנוסף והמקצועי שלי על יחסים וזוגיות: http://saloona.co.il/yaelcmor/

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מנובמבר 2017

המסר של ג’סינדה ארדרן, ראש ממשלת ניו זילנד, הוא חשוב ופורץ דרך, מעניין לקחת רגע ולחשוב: מה התגובה שלנו לחדשות המרעישות אומרת בעיקר על עצמנו?

23/01/2018

ג’סינדה ארדרן, ראשת ממשלת ניו זילנד, הכריזה לאחרונה כי היא ובן זוגה, אליו טרם נישאה רשמית, קלארק גיפורד מצפים לילדם הראשון. ומאז נראה כי הרוחות סוערות ולכל אחד יש מה לומר על ראשת הממשלה בת ה-37 שהעזה להגשים את עצמה (גם) כאמא ולא לוותר על הקמת משפחתה ועל משאלות ליבה הנוספות. כאילו, נתנו לנשים כמה זכויות, אבל לא קצת נסחפתן?

 אנחנו חיים במן עידן מבלבל שכזה עם מסרים סותרים והפוכים לנשים ונראה כי לעיתים גם השיח הציבורי והתקשורתי וגם החוקים עצמם לא ממש מצליחים להדביק את הקצב של ההתפתחויות והחדשות המרעישות. אנחנו רוצים לחשוב על עצמנו כאנשים מתקדמים שאומרים: “אין הבדל בין נשים לגברים וכל אישה יכולה להצליח כמו כל גבר אם תשקיע מאמץ” ומצד שני, אנחנו יודעים שהמציאות היא שונה ושנשים, גם בימינו, הן עדיין אלה שנושאות ברחמן 9 חודשים את העובר ולאחר מכן, ברוב המקרים, הן אלה שצריכות לקחת חופשת לידה, כלומר תקופת לידה, בשמה המתוקן, ובצדק.. כי כל מי שילדה ונשארה בבית עם התינוק/ת יודעת שכל קשר למילה “חופש” הינו מקרי בהחלט.

מולטי טאסקינג בהגזמה

לכן, קרייריסטית ככל שתהיי או שתרצי להיות, בשורה התחתונה, אם וכאשר תחליטי להיות גם אמא, תצטרכי לקחת פאוזה של כמה שבועות או חודשים מהקריירה שלך, לטובת המשפחה. אבל אז! מגיעה ראש ממשלה! לא ‘סתם’ מנהלת או מנכ”לית, אלא מישהי שעומדת בראש מדינה ומבשרת שהיא בהריון. אבל ס’חה רגע, לא הגזמת? תחליטי, תבחרי, את רוצה להיות אמא או ראש ממשלה? מה זאת אומרת גם וגם? איך אנחנו אמורים לאכול את זה?

ארדרן שיתפה כי החליטה לקחת חופשה בת שישה שבועות בלבד, זאת למרות שבמדינתה ישנה תקופת לידה בת 22 חודשים, בתשלום! (כן, גם אני רוצה להגר לניו זילנד ברגע זה, תודה). כך שבמשך שישה שבועות תהיה ראשת הממשלה בבית, עם התינוק שלה, תזין אותו, תחליף לו חיתול ותתעורר כמה פעמים בלילה, ולא כדי לתת מענה ל’טלפון האדום’, אלא דווקא ל’חיתול החום’. כן, היא תתעסק בקקי, בפיפי ובגרעפסים, כי זה מה שעושים תינוקות ובזה מתעסקות אמהות. אפילו אם עד לפני רגע הן ניהלו מדינה שלמה.

ג'סינדה ראש ממשלת ניו זילנד Fiona Goodall/Getty Images

אישה פורצת דרך

ארדרן זכתה לשלל תגובות, חלקן פמיניסטיות ומעצימות שמדגישות את החשיבות הרבה בצעד שכזה. אין הרבה ראשות ממשלות בעולם באופן כללי ובוודאי שאין הרבה כאלה שיולדות במסגרת כהונתן. מי שעשתה זאת בעבר הייתה ראשת ממשלת פקיסטן, בנזיר בהוטו, שילדה בעת כהונתה בשנת 1990, אך העובדה שהייתה אמא לשלושה ילדים לא הפריעה למתנגדיה לרצוח אותה. מי אמר שלאמהות עושים הנחות?

ישנם גם לא מעטים שמבקרים את ראשת ממשלת ניו זילנד וחושבים שלא ייתכן שראש ממשלה ייקח שישה שבועות חופשה מתפקידו. אפשר לחשוב שבמשך התקופה הזו המדינה אמורה להתנהל מעצמה. הרי הכל ידוע ומתוכנן מראש ויהיה מי שיחליף את ארדרן וימלא את מקומה. בנוסף, מדובר בסך הכל בחודש וחצי, תקופה מאוד מקוצרת ביחס למקובל במדינתה. כשתשוב לתפקידה, הצהירה כי בן זוגה יהיה ההורה העיקרי המטפל בתינוק והיא תוכל לחזור לקריירה המרשימה שבנתה, עוד בטרם הפכה לאם.

אולי יש בנו מידה של צביעות? הרי מה יקרה אם ראש ממשלה כלשהו יאלץ לקחת חופשה של מספר שבועות בשל מצבו הבריאותי? או מה קורה אפילו במדינה שלנו? יש שיגידו שהעובדה שנתניהו צריך שוב ושוב לעסוק בדרמות המשפחתיות ובהישרדותו הפוליטית מונעת ממנו להיות נוכח כראש ממשלה באמת ולטפל בנושאים הקריטיים שדורשים את טיפולו.

ג'סינדה עם בן זוגה צילום: Hannah Peters/Getty Images

אחריך, אמא

האם אנחנו חסרי סבלנות בעיקר כלפי נשים או אמהות? ייתכן שפשוט יש לנו דיסוננס שמקשה עלינו לקבל אמא שתוביל את כולנו כראש ממשלה. אולי מה שבאמת יביא את השוויון המיוחל בין נשים לגברים הוא הפיתרון שהציעה הוגת הדעות הפמיניסטית שולמית פיירסטון, שטענה כי רק כשתהיה רבייה מלאכותית ונשים לא יאלצו לשאת עוברים ברחמן וללדת אותם, נגיע לשוויון . אנחנו יכולים להמשיך להתפתח טכנולוגית בכיוון הזה ולקחת מנשים את הזכות, כן הזכות, להיכנס להריון וללדת, ואנחנו יכולים פשוט להתקדם חברתית ולהחליט שאנחנו מקבלים את הנשים והאמהות, כמו שהן ומאפשרים להן לממש את עצמן גם מחוץ לזירה הביתית, עד הסוף.

בינתיים, נשב כאן בחושך ונמשיך לקנא קצת. גם על תקופת לידה של 22 חודשים בתשלום וגם על ראשת ממשלה שהיא גם אישה וגם אמא. ואנחנו נמשיך להתגאות ולדבר על גולדה מאיר שלנו, אז מה אם מאז חלפו כבר 44 שנים שבהן היו לנו רק ראשי ממשלה גברים, נטולי רחם שכאלה.

 יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

עוד מהבלוג של יעל כהן מרדכי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

שבע עונות של רושפלד הן שש יותר מדי

במשך שבע עונות של מאסטר שף שבדיעבד אולי היו צריכות להיקרא "מאסטר דוש" השתתף יונתן רושפלד בתור שופט מוערך ובעל ידע. שופט קשוח ומחוספס שממש לא עושה חשבון. האמת, בגלל זה אהבנו אותו כל כך. כי הוא תכל'ס ולא רואה בעיניים או...

תצוגה מקדימה

כמה אבודים עוד חיים בינינו?

* נכתב על ידי יעל כהן מרדכי. "אבודים" שוברת שיאי רייטינג וגם אכזריות התכנית המטלטלת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה