הבלוג של יעל כהן מרדכי

רק אומרת..

יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. וגם בלוגרית דעתנית שאוהבת לחשוב ולכתוב על מגוון נושאים, מוזמנים להצטרף אליי כאן וגם לבלוג הנוסף והמקצועי שלי על יחסים וזוגיות: http://saloona.co.il/yaelcmor/

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מנובמבר 2017

מבלי להיכנס לשאלה האם ענבל אור היא נוכלת או לא, מבליט המקרה שלה את הצד האפל ברשת. ליותר מדי אנשים אין בעיה להפיץ את הסרטונים שלה והם לא עוצרים לחשוב “האם אני רוצה לקחת בזה חלק?”

12/07/2018

כשהתפוצצה בתקשורת “פרשת ענבל אור”, לפיה אשת הנדל”ן לשעבר רימתה לכאורה את לקוחותיה וגרמה להם להפסדים כספיים קשים, היה ‘עליהום’ רציני מאוד עליה. צלבו את אור מכל הכיוונים וצחקו עליה מכף רגל ועד ראש, כולל בדיחות על השיער והתכשיטים שבחרה. קטלו אותה כי הכי כיף ונוח כשיש קורבן שהיא גם אישה מטופחת, מושקעת ומוחצנת. אבל בימים האחרונים הרוע האנושי חצה רף חדש, לאחר שגולשים רבים שיתפו, לייקקו או צחקו על אור שנראית  בסרטונים שהעלתה לרשת כמי שנמצאת במצוקה נפשית גדולה מאוד.

הבדיחה התורנית

נראה שיש אנשים ואולי גם נשים שקל לנו במיוחד לבקר, להאשים ואפילו להשפיל. סאגת ענבל אור קיבלה תפנית לא נעימה בעליל וניכר לעין שאור פועלת בצורה לא מאוזנת, פותחת בשידורים חיים בהם היא נראית מוטרדת והזויה ומתעדת את עצמה ללא הפסקה באמצעות הנייד שלה, בלבוש וגם בלי בגדים. אור העבירה מסרים ישירים לציבור העוקבים שלה וגם לאנשים שפשוט נהנים לראות אותה מתפתלת וסובלת ואם אפשר בעירום, מה טוב. עולם כמנהגו נוהג וכל סרטון מדאיג זוכה לים לייקים, תגובות ושיתופים.

מה גורם לגולשים רבים להתנהג כלפיה באופן נטול חמלה? מאז ומעולם בני אדם מעדיפים להתעסק בצרות של אחרים ולא בשלהם, זה האסקפיזם הכי טוב שיש. מסמנים קורבן תורן ועושים ממנו מטעמים. רק סיימנו לצחוק למוות על “גברת הרצל” מהכותל, הרשת מצאה את ההפוגה הקומית התורנית: ענבל אור.

מבלי להיכנס לפרטי התיק של אור או לשאלה האם היא קורבן של פרשה קשה או נוכלת נדל”ן שמקומה בכלא, כי את הדיון בעניינה אני משאירה לרשויות החוק לחקור, מה שקורה ברשתות החברתיות בעניינה אמור להדאיג כל אחד ואחת מאיתנו. אובדן צלם אנוש, היעדר מודעות עצמית, התדרדרות מנטלית ופיזית יכולים לקרות לכל אחד מאיתנו או למישהו קרוב אלינו. השאלה היא איך מתמודדים עם מה שרואים בפיד. מה שבטוח, אדם המשדר מצוקה זקוק לעזרה אמיתית ולא ללייקים. היא זקוקה כעת להכלה, לסיוע ולטיפול ובטח שלא לניצול מצבה ולהקרבה שלה על מזבח הוואטסאפ.

ענבל אור צילום פייסבוק

ענבל אור בימים יפים יותר. צילום: מתוך דף הפייסבוק שלה

“להיות בעניינים”

המקרה של אור מבליט את הצד האפל ברשת. כמה אנחנו אוהבים את הסרטונים האלה וכמה אנחנו אוהבים להיות “האלה” שמפיצים את הידע ואת הצחוקים, שולחים סרטונים, העיקר להיות ‘בעניינים’. הגענו למצב של היעדר אמפתיה חברתית וליותר מדי אנשים אין בעיה מוסרית להפיץ הלאה סרטוני פורנו או סרטונים מביכים אחרים ברשתות החברתיות. אנשים לא עצרו בדרך לחשוב ולשקול “לרגע, מה קורה פה באמת והאם אני רוצה לקחת בזה חלק?”.

קשה לא להיזכר במקרים קודמים, כגון ענת הראל, שרון פרי ועדן בן זקן שנכוו מהפצות המוניות שכאלה ומפגיעה בפרטיותן. כעת ענבל אור מצטרפת לרשימה הלא נעימה הזו וחשוב לציין שמעבר לפגיעה המוסרית ולחדירה בפרטיותן, ישנם היבטים פליליים להפצה או לפרסום של תמונות פרטיות ואינטימיות או של סרטונים בעלי אופי מיני, ללא הסכמת מי שמופיע בהם. זו למעשה עבירה של הטרדה מינית שכוללת ענישה פלילית ואזרחית. בשנת 2014 הורחב החוק להטרדות מיניות והוא קובע כי כל פרסום של תמונות או סרטונים עם אופי מיני ללא אישור או ידיעת המצולמים מהווה הטרדה מינית שעונשה יכול להגיע גם למאסר של חמש שנים.

לא חוקי ובעיקר לא מוסרי

אפשר להגיד “בסדר, היא לא צולמה בלא ידיעתה כמו במקרה של עדן בן זקן, למשל”, אבל חשוב להבין שענבל אור כרגע לא לגמרי מחוברת ומודעת למעשיה וייתכן שהיא נמצאת כרגע במצב של שפיות חלקית. לנצל מצב שכזה זה לא רק בעייתי מבחינה חוקית, אלא בעיקר לא מוסרי.

אני מוטרדת יותר מההיבטים החברתיים, ממה שקורה לנו כחברה ומהבחירות שאנחנו עושים כאנשים פרטיים. כי מעבר לשיח על “חוקי או לא”, השיח הלא פחות חשוב בעיניי הוא “ראוי, מוסרי וערכי או לא”. כשהשיח הוא רק על מה חוקי ומה לא, אנחנו מאבדים את האחריות החברתית שלנו ואת היכולת להבחין בין ראוי ללא ראוי, בדומה לפרשת אייל גולן. הרי ברור לנו שהתהוללות וקיום סקס עם מעריצות צעירות היא לא באמת רצויה ומוסרית, אבל לאנשים לפעמים קל להיצמד לטיעון ה”חוקי” ולפטור את עצמם מסוגיות מעייפות של ערכים ומוסר.

מבוגרים רבים ובהם גם נשים ואמהות צפו והפיצו את הסרטון של ענבל אור. מה נוכל לומר כהורים לילדינו כשיפיצו תמונות עירום של מישהי מבית ספרם או כשאחרים יפיצו תמונות שלהם? אם אנחנו כמבוגרים נהנים ‘להסניף’ את הסרטונים והתמונות הללו, איזו דוגמא נוכל לשמש לילדים שלנו? לא נוכל לבקר את הדורות שגדלים כאן אם אנחנו לוקחים חלק בהשחתה המוסרית שלהם.

לקריאה נוספת:

חוק הסרטונים: די לאונס וירטואלי

גבולות השיימינג

עוד מהבלוג של יעל כהן מרדכי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

שבע עונות של רושפלד הן שש יותר מדי

במשך שבע עונות של מאסטר שף שבדיעבד אולי היו צריכות להיקרא "מאסטר דוש" השתתף יונתן רושפלד בתור שופט מוערך ובעל ידע. שופט קשוח ומחוספס שממש לא עושה חשבון. האמת, בגלל זה אהבנו אותו כל כך. כי הוא תכל'ס ולא רואה בעיניים או...

תצוגה מקדימה

כמה אבודים עוד חיים בינינו?

* נכתב על ידי יעל כהן מרדכי. "אבודים" שוברת שיאי רייטינג וגם אכזריות התכנית המטלטלת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה