הבלוג של יעל ששון גלאובר

yaelglauber

כותבת לכם, עליכם ובשבילכם.

עדכונים:

פוסטים: 59

עוקבים: 14

החל מספטמבר 2012

“העבר הוא ‘מה שהיה’, העתיד הוא ‘מה שיהיה’” (קהלת)

“ספר דוד המלך”, הצגה חדשה של תיאטרון גשר, מאת רועי חן, בבימויו של יבגני אריה.

לפני כמה ימים פגשתי במקרה מכרה מילדות, אותה לא ראיתי המון זמן. שמחה רבה הייתה בפגישה. לאותה מכרה שם מיוחד, שם מהתנ”ך. הפגישה הייתה נעימה וטובה ובסיומה נותרתי עם חשק עז לקרא שוב בספר הספרים, לחזור אל אותם סיפורי מלכים ועלילות גבורה, תאווה ומלחמה, עליהם למדנו רבות בשנות ביה”ס.

כשעלה המסך על גבי השחקנים וההצגה התחילה נראה ונגלה לעיני הצופה עולם ישן ומרתק, עולם שנדמה שהוא מכיר זמן כה רב וכעת הפך לחלק ממנו – עולם התנ”ך.

תמונת אורך - פסל

צילומים: סרגיי פישבך

ההצגה “ספר דוד המלך” מזמינה אותנו להיכנס לסיפורי התנ”ך המוכרים והידועים, לגעת בהם מקרוב, לגעת בדמויות, להיות שותפים לסיפורים ואף לתהות ההיה או חלמנו חלום? מחשבות עולות והספק מתעורר, האם אכן כך קרה או שאולי הייתה התפתחות אחרת בעלילה, שונה ממה שהורגלנו לחשוב?

כמה פעמים שמעתם סיפורים והאמנתם למספר? כמה פעמים קראתם משהו שכתב מישהו די חשוב, הסכמתם והנהנתם עם כל מילה ולא העזתם לפקפק באמיתות ונכונות הדברים? מתי בכלל קמו כותבים שכתבו גרסאות שונות ומנוגדות לדברים שעוד משחר ההיסטוריה נכתבו ונחרצו?

הזמן הוא 1000 שנה לפני הספירה, המקום ארמונו של שלמה המלך (מיקי לאון הנפלא) בירושלים וההצגה מציגה בזווית ייחודית את סיפורו של דוד המלך.

שלמה

ומי היה דוד המלך בעיניכם? רועה צאן תמים ופשוט או מנהיג ומולך על כנופיה? מוסיקאי מחונן ועדין נפש או פושע ערמומי ויש אומרים אף משוגע?

שמועות משמועות שונות, סיפורים בגרסאות שונות ואף עלילות רבות סופרו ורצו אודות דוד המלך, אודות אישיותו, בחירותיו ודרכיו המיניות והצבאיות, דבר שמביא את בנו, שלמה המלך, להזמין אל הארמון את איתן בן הושעיה, היסטוריון, בדרישה שיכתוב את כתיבת הגרסה הרשמית והיחידה לביוגרפיה אודות דוד המלך.

אם הדברים שיכתוב איתן ההיסטוריון ישאו חן בעיני שלמה, הם יכללו באנתולוגיה שתיאסף ותיקרא בשם אותו אנו מכירים: התנ”ך.

ההיסטוריון איתן (אלון פרידמן במשחק נפלא ביותר), הוא בחור עדין ולו שתי נשים, אותן הגדיר בצורה שאינה משתמעת לשני פנים, סריס המלך: אישה אחת חוקית לזרעו ואישה אחת כמאהבת לתענוגותיו. (דבר הגורם לנו שוב לתהות לגבי מעמד הנשים והאם השתנה משהו בנושא מאז ועד היום).

הדרך לירושלים

איתן מגיע לירושלים ומראיין אנשים שהכירו את המלך, קרובי משפחה, נשים, מאהבות, גנרלים, פרחחים ועוד. הקהל תוך כדי ההצגה זוכה לפגוש מקרוב את שאול, את יהונתן, את מיכל, את תמר, את בת שבע ועוד דמויות הקשורות ושזורות זו בזו.

סיפורים מסופרים ומוצגים בגרסאות שונות של העדים וכל מה שהורגלנו לדעת ולחשוב נרקם ומסתבך בכבלי ההיסטוריה. שאלות רבות נשאלות ותהיות עולות בנוגע לאמת, לדרכים השונות בהן ההיסטוריה מסופרת לנו ואף מחשבות אודות ההווה כשבעצם ההיסטוריה חוזרת על עצמה וכמו בעבר הרחוק גם היום ישנם מקרים הלוטים בערפל ואמיתותם תלויה בספק.

מיכל

“זה היסטוריון – יודע הכל על העבר ומאומה אודות העתיד”.

בדרכו לגילוי ואמיתות האמת נתקל איתן האינטלקטואל בארמון עתיר תככים ובאנשים המסלפים את האמת בכל מחיר. ומהי בעצם אותה אמת והאם היא נכונה ואמיתית? דבר המעלה את שאלת השאלות, האם ישנה אמת אחת ויחידה או שבעצם כל אחד מספר לעצמו את ההיסטוריה שלו כפי שהוא רואה אותה?

****

“ספר דוד המלך”  – הצגה מעולה ומומלצת, על פי רומן מאת שטפן היים.

משחק נפלא ומעולה של כל השחקנים ואמצעים ויזואליים מרשימים להמחשה במשך ההצגה.

תיאטרון גשר – ביפו היפה בלילות – אולם נגה.

משתתפים: אלון פרידמן, מיקי לאון, דורון תבורי, גלעד קלטר, יובל ינאי, אלכסנדר סנדרוביץ’, אלדד פריבס, בוריס אחנוב, הנרי דוד, שיר שנער, יבגני טרלצקי, ויטלי פוקס, ליליאן רות, קארין סרויה, רות רסיוק, טלי אוסדצ’י, כרמל קנדל, בר שדה, דניאל סטיופין, אלכסנדר טורופובסקי, אנדריי קוליש, מיכאל ריבקין.

קרדיט צילומים: סרגיי פישבך

עוד מהבלוג של יעל ששון גלאובר

תצוגה מקדימה

המעצבת שעיצבה את חייה

כשנתבקשתי לחשוב על מישהי שעשתה את זה, מישהי שפרצה אל מחוץ לגבולות הקופסה, בנתה והקימה עסק מצליח, לבדה, בעשר אצבעותיה, ישר חשבתי על חברתי צביה וילציק. צביה ואני חברות מילדות, ואף שהיא טוענת שרבתי איתה בגן ולא רציתי לשחק...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

"מת על החיים", תיאטרון הסימטה. "כל אדם מת, לא כל אדם באמת חי".

"מת על החיים". תיאטרון הסימטה. קומדיה שזכתה בפסטיבל "אביב היצירה" האחרון, מאת רוני נוימן, בבימויו של שלום שמואלוב. "כל אדם מת, לא כל אדם באמת חי". (וויליאם וולאס). חשבתי על משפט זה עם תחילתה של ההצגה, בזמן שצפיתי בגיבור המחזה,...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

"חלום ליל קיץ" / אנסמבל אספמיה / דליה שימקו

חלום ליל קיץ בליל אפריל קריר יפו "היפה בלילות" יפה בכל מצב ובכל עונה, ובעיניי הייתה יפה מכל באחד מלילות חודש אפריל עת צפיתי במחזה הרומנטי והמופלא מאת וויליאם שייקספיר "חלום ליל קיץ", בבימויה המושלם והמצחיק של דליה שימקו....

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה