הבלוג של יעל כהן מרדכי

יעל כהן מרדכי יועצת זוגית מוסמכת

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות... +עוד

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות בקליניקה וגם בסקייפ. ונהנית מאוד מכתיבה, מהעברת הרצאות ומקיום סדנאות.

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מפברואר 2017

מקובל להתייחס לנשים כאל רגשניות וסוערות, בשעה שלגברים מקובל להתייחס כאל סגורים ובעלי שליטה רגשית. איך היחס הדואלי הזה מחבל לנו בזוגיות?

26/06/2017

לא אחת פונות אליי נשים המתארות כיצד בגלל מחלוקות או ריבים, לעיתים זניחים ושוליים, בני זוגן מתרחקים ומסתגרים בתוך עצמם ויכולים אף לגרור את המצב במשך שבוע ויותר. מסתבר שהמנגנון הזה, של ריחוק, סגירות וחוסר יכולת או רצון לדבר על הבעיה, מאפיין לא מעט גברים בימינו ומותיר נשים רבות בתחושה של חוסר תקשורת ובעיקר של חוסר אונים. הילדים שנמצאים פעמים רבות בבית ועדים למתרחש בין ההורים ולאווירה כולה, מושפעים אף הם מההתנהלות וסופגים את האנרגיה השלילית שנוצרת כתוצאה מהמצב.

נראה כי גברים רבים אינם יודעים כיצד לפרוק את התסכול, הכעס או העצב, אינם יודעים כיצד להתנהל אל מול בת הזוג שלהם ומעדיפים לנקוט בהימנעות. הם מתרחקים, מתכנסים לתוך עצמם ולוקחים זמן, לעיתים זמן רב מדי, על מנת “להתקרר” ולהירגע. כלומר, במקום להוציא, לדבר ולשחרר את רגשותיהם, הם משאירים את התחושות הקשות והשליליות בפנים ופוגעים בעצמם ובסביבה.

fish

גברים רבים מגיבים כך, איפה הבעיה?

הבעיה בהתנהלות הזו, שהיא כמובן אוטומטית לרוב ומנהלת את הנוקטים בה, היא שיש בה אלימות. זו לא אלימות במובן הקלאסי והאקטיבי שלה, אלא במובן החמקמק והנסתר, הפאסיבי. כשאדם מסתובב כעוס בבית, בת הזוג שלו מרגישה פגועה וחבוטה והיא מפתחת רגשות אשמה וחשה אחראית למצב. לעיתים היא חוששת להתקרב לבן הזוג או לנסות לפייס אותו, וכפי שתיארה בפניי אחת הנשים בקליניקה, היא אף מרגישה כמו “שק החבטות” של בן זוגה.

גם כשהאישה איננה הגורם לתחושות השליליות של בן זוגה, היא זו שנאלצת לספוג את ההשלכות כשהיא בסביבתו. ישנם גברים החוזרים הביתה כעוסים או מאוכזבים מיום עבודה לא מוצלח או מסיבה אחרת ומוציאים את תסכולם על הנשים ואף על הילדים שלהם. זהו מנגנון פסיכולוגי בשם “התקה”, שבמסגרתו מטען רגשי של דחף או רגש מסוים מועבר מהאובייקט המקורי שלו לעבר גורם אחר. בשעה שאיננו יכולים לפרוק את הכעס שלנו על המנהל, למשל, אנחנו יכולים לפרוק אותו על בני הזוג שלנו, למרות שאין להם כל חלק או נגיעה בנושא.

השלכה שלילית נוספת של מנגנון הריחוק היא הדוגמא האישית שאנחנו מעבירים, כמובן מבלי כוונה, לילדים שלנו. הבנים שלנו, המזדהים עם דמות האב, לומדים ממנו כיצד לכעוס, באמצעות התבוננות שקטה. הם לומדים כיצד לפתור בעיות, או כיצד לא לפתור אותן. הם לומדים כיצד מתנהגים ומגיבים או לא מגיבים כשכועסים. הם לומדים כיצד לפרוק כעס ורגשות שליליים או כיצד להחזיק הכל בפנים בזמן שהסביבה כולה מוחזקת כמעין “בת ערובה”. לעיתים הנטייה להחזיק הכל בפנים מובילה להתפרצויות כעס בלתי נשלטות, כמו הר געש שהתפרץ לבסוף.

הפמיניזם והפמיניסטיות שמים דגש על הציפיות החברתיות שלנו מנשים בחברה, אך גם על הציפיות החברתיות שיש מגברים בחברה. מאוד ברור כיצד על גבר “אמיתי” לנהוג. בתהליך החיברות (הסוציאליזציה) שלנו, אנו יונקים וקולטים דפוסים, כללים, נורמות וערכים מהסביבה ומהמשפחה שלנו ובהתאם לכך אנו מפתחים את האישיות ואת דפוסי המחשבה וההתנהגות שלנו.

מה הגברים שלנו סופגים כבר מגיל אפס?

אני זוכרת, למשל, ששמעתי שכנה צועקת על בנה בן ה-4: “מה אתה בוכה כמו הומו?” זה מקרה אמיתי ובוטה מאוד. אך ישנן אמירות שגרתיות ונפוצות יותר שאנחנו כמעט ולא נותנים את הדעת על ההשלכות שלהן: אנחנו מצפים מהבנים שלנו להיות גיבורים אם הם קיבלו מכה כואבת ולא לבכות או להראות שכואב להם, למשל.

חינוך לזוגיות טובה מתחיל כבר בילדות

חלק מהמסרים שאנו מעבירים לילדינו בגיל צעיר אינם מציידים אותם בכישורים הנכונים לחייהם הבוגרים. אם נלמד את הבנים שלנו כיצד: לפרוק כעס; לבכות כשכואב; לדבר על מה שמפריע להם, נצייד אותם בכלים חשובים מאוד להמשך חייהם. אותו ילד שחוזר הביתה מהגן ומספר לאמא שלו שהציקו לו בגן והוא בכה, יגדל ויוכל לחזור הביתה מהעבודה ולשוחח עם אשתו על המנהל שהתנכל והרגיז אותו, במקום להסתובב כעוס ומרוחק ולהוציא עליה את התסכול, ובכך לפגוע בזוגיות שלהם.

הכלים שאנחנו מקנים לילדים שלנו בגיל צעיר ישמשו אותם בבגרותם ויסייעו להם לחיות חיים מאושרים ומספקים יותר; הם יסייעו להם להגשים זוגיות ומשפחתיות טובות יותר; הם יאפשרו להם להיות בני זוג טובים יותר ובני אדם שיודעים כיצד לפרוק את התסכול, הכעס והכאב שלהם.

הפמיניזם משחרר גם גברים?

הודות לפמיניזם ולשאיפתו לטשטש את גבולות המגדר ולאפשר לגברים ולנשים יותר חופש להיות מי שהם, משוחררים מכבלי האילוצים והמוסכמות החברתיות, נשמעים לאחרונה יותר ויותר קולות שעוסקים בגבריות החדשה. כפי שכתבה, למשל, נגה כהן על הלחץ שבו נתונים גברים בעת קיום יחסי מין וכפי שכתב בספרו “הדרמה של הגבריות החדשה”, ד”ר גבריאל בוקובזה.

במסגרת ראיונות שערך בוקובזה עם גברים בנושא הגבריות, בתגובה לשאלה “מהי המשמעות של להיות גבר בשבילך?” השיב אחד המרואיינים: “לא להיות רגיש מדי? לא להיות נשי ועדין?” כלומר, הגבריות מוגדרת בתור ההיפך ממה שאנחנו מחשיבים כ’נשי’. כך שכדי להיות גבר באמת, יש להיות גברי, לא רגיש ולא עדין. ומכאן, שכאשר אני נפגע, נעלב או כעוס, אסור לי להראות זאת, אחרת אתוייג כ’נשי’, כ’נקבה’ או כ’הומו’.

בוקובזה כותב בנוסף שהגבר מתכחש למרבית הקשיים שלו, מפני שהכרה בהם מאיימת על זהותו, וכך נמנעת ממנו היכולת לבקש תמיכה או עזרה. לפיו, הדרישה למושלמות ולאחידות מצמיחה חוסר שליטה, שבר וכאב. מאפיינים אלה של הגבר באים לידי ביטוי כאשר הוא חש מתוסכל, פגוע או כאוב במסגרת הזוגיות שלו ואיננו מרגיש שהוא יכול או רשאי לתת ביטוי לרגשותיו.

אז מה עושים? 

ראשית, מרשים לעצמנו להביט בנו ובמנגנוני ההגנה שקיימים אצלנו. כפי שמרמז שמם, הם אכן מגינים עלינו בהיבטים מסוימים, אך במקביל הם גם חוסמים ומחבלים לנו ביחסים. היכולת להכיר את עצמנו ואת ההתנהלות שלנו היא צעד חשוב. צעד שני הוא היכולת לדבר על הדברים או לכתוב אותם. לא בעיצומו של משבר, אלא בזמן מתאים ונוח, כשיש ערוץ תקשורת פתוח. אפשר ורצוי לשוחח עם בת הזוג ולראות כיצד אפשר יחד להתגייס לטובת שינוי. מה יכול לסייע לבן הזוג לפרוק את הכעס או אולי אף להימנע ממנו ומצד שני, אילו דברים מחריפים את הבעיה וכדאי להימנע מהם?

בנוסף, כדאי לברר יחד גם כיצד ניתן לקצר את משך זמן הריחוק. ישנם זוגות, למשל, שמסכמים ביניהם שלא הולכים לישון כעוסים אף פעם. זו דרך טובה, אך לא תמיד קלה ליישום, באמצעותה בני הזוג יודעים שלפני שהם ילכו לישון, הם יוכלו לדבר על הדברים, אפילו במיטה, על מנת להימנע מללכת לישון גב אל גב, כעוסים ומרוחקים.

ייתכן שאצל חלק מהגברים קיים קושי ממשי להיפתח ולדבר עם בת הזוג ובמקרים כאלה ניתן לשקול פנייה לאשת/ לאיש מקצוע שיוכלו באמצעות כלים לסייע וללמד כיצד לשלוט ולנהל את המנגנונים השונים המתחוללים בנפשנו.

חשוב להדגיש כי מנגנון הריחוק הוצג כאן כמנגנון שמאפיין גברים, אך ישנן מערכות יחסים רבות שבהן דווקא האישה נוקטת במנגנון זה וייתכן שאף שני בני הזוג נוקטים בו. החלוקה המגדרית כאן אומנם מקטלגת, אך היא מעוגנת במציאות שאני פוגשת במסגרת עבודתי ובכלל.

אם עולה בך מחשבה או התלבטות לגבי הזוגיות או ההתפתחות האישית שלך, אני מזמינה אותך להתקשר אליי לשיחת ייעוץ ללא תשלום: 0545250268.  כי מגיע לך להיות מאושרת.

יעל כהן מרדכי ~  יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

                                             Logo

עוד מהבלוג של יעל כהן מרדכי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

"חתונה ממבט ראשון": מי יישאר יחד ומי ייפרד?

בפרומו שמשודר שוב ושוב בימים האחרונים נראה שמנסים לבלבל אותנו ובעיקר, ליצור מתח לקראת פרק סיום העונה. אז מי ייפרד ומי יישאר יחד? טוב, אנחנו לא באמת רוצים לנסות לחזות מה יקרה בפרק הפרידה, הרי הנבואה ניתנה לשוטים, אבל בואו...

תצוגה מקדימה

מהו סוד הזוגיות של הזוגות ה"מוזרים" האלה שחיים יחד כל כך הרבה שנים?

מה ההבדל בין מדיח כלים לבין זוגיות? בואו נדבר רגע על מכשירי חשמל שמתקלקלים, מה שלצערנו קורה לכולנו. תכף גם תבינו כיצד הם קשורים לזוגיות. אם יצא לכם להזמין איש מקצוע לתקן מכשיר חשמלי ישן, הוא בוודאי התפעל ממנו ואמר לכם "היום...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה