הבלוג של יעל כהן מרדכי

יעל כהן מרדכי יועצת זוגית מוסמכת

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות... +עוד

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות בקליניקה וגם בסקייפ. ונהנית מאוד מכתיבה, מהעברת הרצאות ומקיום סדנאות.

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מפברואר 2017

נכון שאנחנו בשנת 2018, אבל גם בימינו ישנן נשים שעדיין מתנהלות בצורה מצומצמת למדי בעולמן ומסתמכות בעיקר על בן הזוג שלהן, מדוע המצב הזה ממש לא מומלץ?

25/09/2018

 ”הזוגיות שלנו מתה כבר מזמן, אבל אני לא יכולה לעזוב”, “החיוך שלי כבר שנים נמחק כשאני נכנסת הביתה אבל אני פוחדת להתגרש”, “הוא אומר לי שאם אני אעזוב אותו אני לא אסתדר והאמת? הוא צודק”

מדי פעם מתקשרת אלי אישה, לרוב בגילאי 50+ ומספרת על הקושי שהיא חווה בזוגיות שלה, כלומר, ממה שנשאר מהזוגיות שהייתה לה פעם. מדובר בדור שבו היחסים בין גברים לנשים היו שונים מאלו של ימינו ובדור שגדל בתקופה אחרת, בה האפשרויות שהיו לנשים היו מצומצמות יותר, אם בכלל. אחת הנשים ששוחחה איתי לאחרונה, סיפרה לי על כך שהיא עובדת כקופאית בסופר, יכולת ההשתכרות שלה נמוכה, בעלה מרוויח יותר והם חיים בעיקר מהמשכורת שלו. היא לא נוהגת כי אין לה רשיון, כמעט ואין לה פעילויות פנאי או תחביבים, היא נעה בין הבית לעבודה ומתוסכלת מחייה בכלל ומחיי הנישואין שלה בפרט.

הזמנים השתנו, ולא רק הם

בימינו, נשים, שחלקן גדלו אצל אותן אמהות שתיארתי קודם וחוו זוגיות כושלת בין הוריהן ואת חוסר האונים של האמהות שלהן ביכולת להיפרד, כבר נמצאות במקום אחר.

הנשים בימינו לומדות יותר, יוצאות לעבוד יותר, עצמאיות יותר ומעורבות יותר באופן כללי. גם ההתפתחות הטכנולוגית מקלה ומסייעת, למשל, ליכולת שלנו להיות יותר מעורבות כלכלית עם מה שקורה בחשבון הבנק. ייתכן שהשינוי החברתי הזה והעלייה במעמד האישה במהלך השנים האחרונות תורמים, בין היתר, לשיעור הגירושין הגבוה. כלומר, בעבר חיי הזוגיות לא היו בהכרח טובים יותר, אלא שהרבה נשים הרגישו שהן כלואות ושאין להן אפשרות לבחור להתגרש. זאת בעוד שבימינו, אישה שמרגישה לא טוב בזוגיות שלה, פחות חוששת להיפרד ומרגישה שהיא יכולה להסתדר בכוחות עצמה.

 MA

נכון שאנחנו בשנת 2018, אבל גם בימינו ישנן נשים שעדיין מתנהלות בצורה מצומצמת למדי בעולמן ומסתמכות בעיקר על בן הזוג שלהן, אך המצב הזה לא מומלץ.

לא לוותר על אפשרות הבחירה

המטרה היא שתמיד תהיה לנו אפשרות הבחירה. שנהיה בזוגיות, טובה או לא, מתוך בחירה, לא מתוך כורח המציאות. להישאר במקום לא טוב רק מתוך חוסר ברירה, זו תחושה קשה ואפילו מדכאת. אם נשים תהיינה עצמאיות בכוחות עצמן ומצליחות בכוחות עצמן הן יוכלו לבחור אם להישאר או להיפרד, מבלי לקבל את המציאות המרה שלהן כגזרת גורל.

אל תישארי מאחור

אומרים ש״מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה״, וזה נהדר ונפלא לתמוך בהתפתחות של בן הזוג, שכל המשפחה יכולה ליהנות ממנה: יותר אפשרויות תעסוקה והכנסה גבוהה יותר. מעבר לכך, בן זוג מאושר שמגשים את עצמו הוא בן זוג טוב יותר. לצד זאת, זכרי גם אותך. אני מאמינה שבזוגיות בריאה צומחים יחד, ישנן תקופות או שנים שבהן הוא מתפתח יותר, עובד או לומד יותר, אך ישנן שנים שבהן את תלמדי ותתפתחי יותר . אם תפרגני את זה לעצמך מבפנים, גם הוא יפרגן לך.

במקרה הפרטי שלי, את התואר הראשון שלי למדתי עוד לפני שהתחתנתי והפכתי לאמא, אבל את התואר השני שלי למדתי כבר תוך כדי חתונה ושתי לידות שבירכו אותי בשתי בנות מופלאות. אני חייבת להודות שהשלמת התואר השני שלי התארכה משנתיים לארבע שנים בגלל הקושי להשלים את הקורסים ולעמוד במבחנים ובמטלות האחרות. הייתי צריכה לחזור על לא מעט קורסים שוב וגם לראות במהלך הלימודים כיצד חברות אחרות שהפכו לאמהות פשוט נשרו והפסיקו ללמוד. למרות שיש באקדמיה השוואה בין נשים שיולדות לבין גברים שיוצאים למילואים, ההשוואה הזו ממש לא מדויקת.  הרי כשסטודנט שב לספסל הלימודים ממילואים, הוא חוזר לאותה נקודה שבה היה קודם לכן (אלא אם כן מדובר במלחמה, בפציעה או במשבר רגשי בעקבות פעילות מבצעית כמובן), בעוד שאישה שחוזרת לספסל הלימודים חוזרת לנקודה שונה לגמרי , היא כבר אמא עם תינוק/ת, מניקה או לא, ישנה בלילה או לא… המצב הוא שונה.

הרעיון הוא לא לוותר, למרות הקושי והאתגר. לפתח את עצמנו ולגדול. כך, גם אם בעתיד תקלעו למשבר או לקושי, תהיה לך האפשרות ל-ב-ח-ו-ר אם להישאר יחד או לא. כי מי שתקועה ביחסים לא טובים רק כי אין לה ברירה אחרת, היא בטח לא אישה מאושרת.

דוגמא אישית לבנות שלנו

אני זוכרת אישה אחת שהגיעה אליי לתהליך ייעוץ עם בעלה. ההורים שלה אינם אקדמאים ובנוסף, הם כבר שנים במערכת יחסים לא טובה. גם היא עצמה מעולם לא למדה. היא התלבטה מאוד, כאמא עובדת לילדים צעירים, האם להעמיס עוד וללכת ללמוד ולהשלים תואר. היו לה הרבה חסמים, אחד מהם היה “הילדים שלי קטנים והם צריכים אותי בשנים האלה, מה יהיה?” אמרתי לה שהיא דווקא תשמש להם דוגמא כשתצא ללמוד. זו דוגמא לילדים שלנו בכלל ולבנות שלנו בפרט.

אגב, אותה אישה החליטה בסופו של דבר לצאת ללמוד. כעבור תקופה היא גם עדכנה אותי שהולך לה מצוין ושממוצע הציונים שלה הוא 90. זה ייתכן, זה אפשרי.

מוזמנת להצטרף לקהילה שהקמתי מדברות זוגיות, המיועדת לנשים בלבד.

 יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

עוד מהבלוג של יעל כהן מרדכי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

חוכמת המונים או התלהמות המונות?

בקבוצה "מאמאזון" פורסם פוסט שקרא לנשים שמגיבות בפייסבוק לפוסטים של נשים שאינן מכירות, המתייעצות לגבי קשיים בזוגיות, לנהוג באחריות. לטענת הכותבת, תגובות אימפולסיביות ולא אחראיות גורמות לפירוק משפחות. מהר מאוד החל שרשור...

תצוגה מקדימה

6 צעדים לצמצום התלות בסלולר שיחברו אותנו ל"חיים עצמם"

ראשית, מהו אובייקט מעבר? את המונח במשמעותו המקורית, טבע הפסיכואנליטיקאי ויניקוט בהתייחסו לדובון או לשמיכה שהפעוטות בוחרים ומשתמשים בהם ובאמצעותם יוצרים סביבה מוכרת...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה