הבלוג של יעל כהן מרדכי

יעל כהן מרדכי יועצת זוגית מוסמכת

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות... +עוד

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות בקליניקה וגם בסקייפ. ונהנית מאוד מכתיבה, מהעברת הרצאות ומקיום סדנאות.

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מפברואר 2017

סרטה של גלית גוטמן על הפוליאמוריה, “בגובה העיניים – נשואה פלוס חבר”, חשף בפריים טיים סוגיה שנויה במחלוקת של ריבוי מערכות יחסים עם מספר בני זוג. האם הגיע קץ לנאמנות?

27/06/2018

צפיתי השבוע בסרטה של גלית גוטמן “בגובה העיניים- נשואה פלוס חבר” (ששודר בקשת) ואני חייבת להודות שהסרט עורר בי לא מעט מחשבות, חלקן סותרות. כיועצת זוגית אני עובדת בעיקר עם אנשים שנמצאים או מעוניינים ליצור זוגיות מונוגמית. הנושא של הפוליאמוריה, כלומר קיום מערכת יחסים המבוססת על אהבה עם יותר מבן זוג אחד, פחות מוכר ומקובל אצלנו בחברה.

האם אפשר באמת ובתמים לאהוב שני אנשים באותה הצורה?

אנחנו רגילות לחשוב שלא. בספרים ובסרטים שגדלנו עליהם, כמו הקלאסיקות של דיסני, תמיד הגיע נסיך א-ח-ד על הסוס הלבן. התפישה שגדלנו עליה היא של “האחד היחיד והמיוחד”. אבל מה לגבי הילדים שלנו? כשנולד לנו ילד/ה ראשון/ה הם כל עולמנו והלב שלנו מלא רק בהם. ואחרי זמן מה נולד ילד נוסף, הלב מתרחב ויש מקום לשניים ואחר כך גם אולי לשלושה ויותר. אם אנחנו מסוגלים לאהוב כמה ילדים, אולי ניתן לאהוב גם כמה בני זוג?

גלית גוטמן צילום מסך

מה העמדה של התומכים בפוליאמוריה?

ראשית, אנחנו יודעים שיש הרבה גברים ונשים, נשואים ונשואות, אשר בוגדים בסתר בבני זוגם. הם למעשה בפועל מתנהלים כפוליאמורים, אך חיים בשקר אחד גדול, כאשר הם משקרים לבני זוגם ובעיקר לעצמם. היקפי הבגידה אולי יכולים להעיד על כך שבעצם יש בקרבנו הרבה מאוד פוליאמוריים, אך רובם “בארון”. כך שהפוליאמוריים לפחות לא חיים בשקר ולא בוגדים.

מעבר לזה, מי שבוחר בפוליאמוריה בוחר בהתמסרות לתחושת החופש והזרימה עם מה שמרגיש נכון ומדויק. הפוליאמוריה מאפשרת ללכת עם הלב עד הסוף, משוגע ככל שיהיה. היא מאפשרת להרגיש בסדר עם מה שקורה ועם התשוקות והרצונות שלנו במקום להתכחש למה שקורה לנו שם בפנים. טיעון אחרון בעד הפוליאמוריה הוא שקיום מספר מערכות יחסים המבוססות אהבה שומר על ריגוש ועל ווליום חיים גבוה.

הזרות המסוימת והריחוק שנכפים כשעלינו לחלוק את בן הזוג שלנו עם אחרים או אחרות תורמים ומעלים את התשוקה. זאת להבדיל מ”אינטימיות יתר” שלעיתים אנחנו חוות בזוגיות מונוגמית, שבה אנחנו כל הזמן עם בן הזוג שלנו, חשופים לקצת יותר מדי ממנו, למשל, טיפות שתן בשירותים, תחתונים מלוכלכים שזרוקים על הרצפה וכד’, דברים שפוגעים בתשוקה.

גלית גוטמן סרט על פוליאמורה צילום מסך

מה קורה לנו במערכת יחסים מונוגמית?

לעיתים בן הזוג שלנו נראה לנו לא אטרקטיבי ומובן מאליו. כמו חפץ ישן שנשכח על המדף ומעלה אבק. מעניין לחשוב מה היה קורה לו היינו יודעות שאנו חולקות אותו עם אישה נוספת בהסכמה. כיצד זה היה משפיע על האופן בו היינו תופסות את בן הזוג שלנו וכיצד זה היה משפיע עלינו כנשים? ייתכן שהיינו מרגישות צורך להיות אטרקטיביות יותר, חיצונית ובכלל, כדי “לזכות” בו מחדש. אולי הזוגיות המונוגומית מסכנת גם אותנו כנשים וגורמת גם לנו להיות ולהרגיש כחפץ ישן ומאובק?

רגע לפני ששכנעתן את עצמכן שפוליאמוריה היא צורת היחסים האולטימטיבית, חשוב לבחון גם את ההיבטים הפחות זוהרים שלה.

הצד האפל של הפוליאמוריה

כשצד אחד סבור שהוא פוליאמורי ורוצה לפתוח את היחסים, ייתכן שהצד השני לא ירגיש אותו הדבר. במקרה כזה הקשר עלול להגיע לסיומו. ואכן, ישנם מקרים שבהם קם צד אחד כעבור כמה שנים של זוגיות מונוגמית, ומחליט שצורת היחסים הזו כבר לא מתאימה לו. במקרים אחרים, ייתכן ששני הצדדים יסכימו לפתוח את היחסים שלהם ולהפוך לפוליאמורים. אך הקושי הוא כאשר אחד הצדדים מרגיש שלם יותר עם הבחירה ואילו הצד השני למעשה נאלץ להסכים, כדי לא להפסיד את בן הזוג שלו. ישנן נשים שהסכימו לפתוח את הנישואין שלהן למרות שלא באמת רצו בכך ושמעתי גם עדויות על נשים שחוו את הניסיון כטראומה של ממש וכמעט כאונס.

מה גם שחלקנו מתקשים לתפקד ולתחזק מערכת יחסים רומנטית אחת, לחשוב על לנהל שתיים או שלוש מערכות יחסים במקביל נשמע כמו משרה וחצי כמעט. יכול להיות מעייף לנהל את כל האופרציה הזו, על פניו.

גלית גוטמן צילום מסך

מה לגבי הקנאה?

כפי שהשתקף גם בסרט, חלק מהזוגות העידו שאין קנאה ושיש פרגון מלא לבני הזוג על מערכות היחסים האחרות שיש להם, אבל ראינו אצל חלק מהזוגות שיש גם יש קנאה ואפילו צעקות וריבים, ממש כמו במערכת יחסים מונוגמית. כלומר, העובדה שהדברים נעשים בגלוי ובאור יום לא מונעת את הקנאה, שהיא רגש טבעי שיש לכולנו, אם נודה בכך ואם לא.

ואולי פוליאמוריה היא בכלל דרך נהדרת לכבס משהו פחות נהדר: בריחה? כלומר, כשלא טוב לי עם בן זוג אחד, כשיש מתח או כעס, במקום להישאר ולהתמודד איתו, אני יכולה פשוט לבחור להיות עם בן הזוג השני או השלישי שיש לי. כך אני יכולה להיות כל הזמן רק במקום של “פאן” וכיף וטוב ופחות להישאר ולהתמודד עם האתגרים שאנחנו מכירות במערכות יחסים מונוגמיות, כאלה שבהן “אין לאן לברוח”.

ומה לאיש שהתחתנתי איתו (ורק איתו) יש לומר על פוליאמוריה?

כששאלתי אותו מה דעתו על הסוגיה הוא השיב שזו כניעה ליצר ושאנחנו לא יכולים להיות כמו ילדים ולהיכנע לכל מה שהיינו רוצים כמו ילדים שאוכלים המון ממתקים ללא הפסקה. ייתכן שפוליאמורים הם בכלל ילדים שמסרבים להתבגר וליישר קו עם עולם המבוגרים ועם חוקיו?

במקום “או או” “גם וגם”

הרב יצחק גינזבורג הבחין בין “אהבה כמים”: שאינה סוערת או מתלהבת אלא זורמת בטבעיות וברכוּת  לבין “אהבה כאש”: עזה ובוערת, המלהיבה את הלב. המשתתפים שצפינו בהם  בסרט לא הראו מצב שבו יש להם מספר מערכות יחסים שכולן “אהבה כמים” או כולן “אהבה כאש”, אלא נראה שהייתה מערכת יחסים ראשית ומרכזית אחת שאפשר להקבילה ל”אהבה כמים” ועוד מערכות יחסים של “אש”. גם מערכת היחסים המרכזית זוכה לאש ולתשוקה הודות לקנאה ולידיעה שבן הזוג לא שמור ונאמן רק לך, אלא נפגש, שוכב ואפילו מאוהב בבנות זוג נוספות. אז אולי בכל זאת אפשר ”לאחוז במקל משני קצותיו”, “לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה” ו”לרקוד על שתי חתונות”?  ואולי לא.

מוזמנת להצטרף לקהילה שהקמתי מדברות זוגיות, המיועדת לנשים בלבד.

 יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

עוד מהבלוג של יעל כהן מרדכי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

די, הפסיקו לשפוט ולבקר אימהות

אנחנו חושבים שאנחנו יכולים להמשיך ולמשמע נשים ולהמשיך ולהגיד לנשים מה הן צריכות או לא צריכות לעשות, גם כשהן כבר ממש לא ילדות, אלא אמהות בעצמן. בנים חופשיים ובנות ממושמעות חשבתי על מסיבת יום ההולדת האחרונה שהייתה בגן...

תצוגה מקדימה

6 צעדים לצמצום התלות בסלולר שיחברו אותנו ל"חיים עצמם"

ראשית, מהו אובייקט מעבר? את המונח במשמעותו המקורית, טבע הפסיכואנליטיקאי ויניקוט בהתייחסו לדובון או לשמיכה שהפעוטות בוחרים ומשתמשים בהם ובאמצעותם יוצרים סביבה מוכרת...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה