הבלוג של יעל כהן מרדכי

יעל כהן מרדכי יועצת זוגית מוסמכת

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות... +עוד

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות בקליניקה וגם בסקייפ. ונהנית מאוד מכתיבה, מהעברת הרצאות ומקיום סדנאות.

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מפברואר 2017

הרבה נשים מסתובבות בעולם בתחושה שבן הזוג לא מספיק מפרגן מספיק. לא הכל תלוי בצד השני ומומלץ לדעת מה נוכל לעשות כדי להיות במערכת יחסים מפרגנת יותר

02/05/2018

“הוא לא מפרגן לי”,“בחיים הוא לא אומר מילה טובה”, “שום דבר לא מספיק טוב בשבילו”, נשמע מוכר?

לא מעט נשים נמצאות בזוגיות, שבה הן מרגישות שלא מפרגנים להן מספיק ואולי זו האמת. כולנו מבינים ומבינות שכדי לחיות זוגיות בריאה, חשוב מאוד לפרגן זה לזו. אבל משהו קורה לנו בדרך. העניין הוא שפרגון לא רק חשוב לזוגיות, אלא שעל פי פרופ’ ז’אק שלנגר, מהאוניברסיטה העברית, פרגון מהווה את אחד היסודות החשובים של “כבוד האדם”. כך שאם מישהו מכריז בחצי גאווה: “מה לעשות, אני לא טיפוס מפרגן”, הוא למעשה מודה בכך שהוא לא נוהג בכבוד כלפי בן/בת הזוג שלו. זו לא שאלה של איזה מן טיפוס אני או באיזה מצב רוח אני נמצא, אם אדם עשה מעשה והתאמץ, אני צריכה לפרגן לו על כך. לראות את המאמץ שלו ואת מה שהשקיע, אחרת אנחנו מגיעים ל”לא רואים אותי”, כלומר, לאחת התלונות המרכזיות והנפוצות ביותר בזוגיות. איך נרגיש, למשל, אם אחרי שטרחנו, עמלנו ובישלנו ארוחה מדהימה, כולם יקומו מהשולחן מבלי להודות או לזרוק מילה טובה על האוכל? או איך נרגיש אם, אפילו בעולם העבודה, נסיים להציג מצגת עם תוצאות מעולות והמנהלת שלנו אפילו לא תזרוק לנו מילת פרגון על כך? נרגיש רע שלא רואים אותנו ואת מה שאנחנו עושות.

עד כמה הפרגון חשוב לנו באמת?

פעם קראתי במגזין של עובדי הייטק תוצאות סקר שבדק מהו הדבר החשוב ביותר לעובדי ההייטק. יודעות מה היה במקום הראשון? לא תנאי השכר, לא האירועים ופעילויות הפנאי וגם לא האוכל. במקום הראשון היה “מילה טובה מהבוס”. אז מי מכן שמעסיקה אנשים, מוזמנת להתחיל לפרגן גם במקום העבודה. גם לקולגות, פרגון זה נהדר. חשבו רגע עד כמה הפרגון חשוב בעולם העבודה וקבלו מושג לגבי החשיבות שלו בעולם היחסים והזוגיות.

זוג חמוד אינסטגרם

פרגון דה פקטו

באחת הסדנאות שהעברתי, בני זוג שהשתתפו העידו על עצמם שהם אינם מפרגנים מילולית זה לזו, אך הם מפרגנים במעשים. הוא מאפשר לה לנוח פעמים רבות כשהיא עייפה, בזמן שהוא עם הילדים. היא מפנקת אותו ומפתיעה אותו בעיסויים ובדברים שהוא אוהב. חלקנו גדלנו אצל הורים שלא בהכרח העניקו לנו דוגמא טובה של זוגיות מפרגנת, או טובה באופן כללי. כלומר, גם מעשים יכולים להוות פרגון, אך כדאי לנסות במקביל לפרגן גם במילים. זו השקייה נהדרת שתצמיח רק טוב. מבלי לשים לב, אנחנו פועלים פעמים רבות על פי הדוגמא שספגנו מהורינו בבית. אם ההורים שלנו לא פרגנו זה לזו במעשים או במילים, אנחנו צריכים להתאמץ יותר ולמעשה “להמציא” את נושא הפרגון בזוגיות שלנו מחדש. זה דורש מודעות, רצון טוב וכלים. עכשיו יש לכן גם מודעות וגם כלים, הרצון הטוב הוא כבר החלק שלכן.

עניין של קארמה

פעמים רבות נשים מרגישות שבני הזוג אינם מפרגנים להן. אך האם אותן נשים מפרגנות מספיק בעצמן לבני זוגן? הניסיון שלי מראה שהתשובה היא לא. יש חוק של קארמה שקובע כי מה שאני רוצה לקבל, אני צריכה לתת. לכן, פרגנו, תנו, מבלי להתחשבן. היו נדיבות. לאחרונה היה אצלי זוג שהודה שאין ביניהם מספיק פרגון. בעודם בקליניקה ביקשתי מהם לשבת זה מול זו ולפרגן האחד לשנייה.  אולי תופתעו לשמוע, אך הם עשו זאת ממש בקלות. ל”שיעורי בית” הם קיבלו לפרגן בכל ערב 3 פרגונים זה לזו. כעבור שבוע ושבועיים הם חזרו ודיווחו שהם כבר התחילו באופן טבעי לפרגן יותר, שהאווירה ביניהם השתפרה מאוד וששניהם משתדלים יותר ומראים רצון טוב לעשות זה למען זו את “הצעד הנוסף”. לעיתים שואלים אותי “לפרגן באופן כל כך מלאכותי?” התשובה: ממש כן. אם נלך על מה ש”טבעי” לנו אנחנו יכולים להמשיך להתעלם זה מזו, לשבת בסוף היום יחד על הספה מבלי להחליף מילה, לא לתקשר ולא לפרגן. את זה הרי אנחנו יכולים לעשות באפס מאמץ, מבלי להתכוון או להשתדל. אך כשרוצים לעשות שינוי, כל שינוי, נדרשת השקעה. בהתחלה זה אולי מעט מאולץ או מלאכותי, אך בהמשך, זה הופך לטבעי ולאוטומט החדש.

בחורה מוליכה בחור אינסטגרם

אם אין אני לי מי לי?

אנחנו הרבה פעמים מחכות שבן הזוג יראה אותנו, יפרגן לנו, ירגש אותנו. מה שאנחנו עושות למעשה הוא להפוך את עצמנו לאובייקטים שתלויים בבן הזוג. החיוך והאושר שלנו הופכים להיות תלויים או מותנים במה שבן הזוג יעשה או לא, יגיד או לא. מה שאנחנו באמת צריכות לעשות הוא לראות את עצמנו ולפרגן לעצמנו. אם את בחוויה שבן הזוג לא מפרגן לך מספיק, כנראה שאת לא מפרגנת לעצמך מספיק. חשבי כיצד את יכולה לפרגן לעצמך יותר. להגיד לעצמך כמה את טובה ושווה. לדאוג לעצמך לזמן איכות, אפילו שעה בשבוע. להרגיש טוב עם מי שאת ועם מה שאת עושה. ככל שתעשי זאת בעצמך, תראי שהתלות שלך בפרגון של בן הזוג תלך ותפחת. מה גם, שברגע שתפרגני לעצמך, תקריני ותשדרי משהו חיובי ובטוח יותר ותזכי ליותר פרגון גם מהסביבה שלך.

השתכנעתן? קדימה, לעבודה!

הערב ובכל ערב בשבוע הקרוב הקפידו לפרגן לבן הזוג שלכן לפחות על דבר אחד, שלושה זה מצוין. אפשר גם לשלוח הודעות באמצע היום. התחילו לפרגן. אתן תראו שהפרגון שלכן משפיע לטובה ומכניס יותר כבוד ליחסים שלכם.

ואם אני לא בזוגיות?

קחי לך מחברת קטנה או פנקס ובסוף כל יום כתבי לעצמך שלושה פרגונים. למשל, “כל הכבוד לי שלא צעקתי על הילדה כשהיא הרגיזה אותי כל כך” או “איך דיברתי היום יפה בישיבה במשרד” או “תודה שהשקעתי בעצמי והכנתי לי ארוחת צהריים מושקעת למרות שלא היה לי כוח” או “מהמם שהצלחתי לסיים את העבודה שאני כותבת כבר הרבה זמן”. כשתפרגני לעצמך ותתני דגש על הטוב שיש בך, תזמני לעצמך דברים טובים לחייך וגם תרגישי עוד יותר ראויה להם. פרגון עושה רק טוב ומתחיל שרשרת של דברים טובים. זה מתחיל בך, לכי על זה! אהבת? מחכה לך בקבוצת הפייסבוק שהקמתי “מדברות זוגיות” לנשים בלבד! יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

עוד מהבלוג של יעל כהן מרדכי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...