הבלוג של יעל כהן מרדכי

יעל כהן מרדכי יועצת זוגית מוסמכת

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות... +עוד

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות בקליניקה וגם בסקייפ. ונהנית מאוד מכתיבה, מהעברת הרצאות ומקיום סדנאות.

עדכונים:

פוסטים: 35

החל מפברואר 2017

האם פייסבוק הוא המקום להתייעצות בענייני זוגיות והאם תגובות של זרים בפייסבוק יכולות לחרוץ את גורלה של זוגיות? כל הטוב וכל הרע של הזירה הוירטואלית

07/02/2018

בקבוצה “מאמאזון” פורסם פוסט שקרא לנשים שמגיבות בפייסבוק לפוסטים של נשים שאינן מכירות, המתייעצות לגבי קשיים בזוגיות, לנהוג באחריות. לטענת הכותבת, תגובות אימפולסיביות ולא אחראיות גורמות לפירוק משפחות.

מהר מאוד החל שרשור אינסופי של מאות תגובות, חלקן תומכות וחלקן חולקות על עמדת הכותבת, בטענה שאותן אנונימיות שכותבות לא באמת מחליטות להתגרש על סמך תגובות של נשים שאינן מכירות.

כולנו נתקלות לעיתים בפוסטים שמעלות נשים אנונימיות מדי יום ובהם הן מבקשות “לפרוק” את אשר על ליבן ולרוב הן גם מבקשות עצות או שואלות, כמו חיים הכט: “מה אתן הייתן עושות?” רק בהקשר לגמרי אחר.

לעיתים התגובות אכן מתלהמות ופשטניות עד כאב. נראה כמעט כי דווקא הנשים המתלהמות ביותר הן אלה שטורחות להגיב ועד מהרה נוצר סחף תגובות שכמעט לא מותיר מקום לעמדות אחרות, או לקולות מתונים יותר. לעיתים דווקא אותן מגיבות מתונות שיש להן עצות או תובנות מרגיעות, מעדיפות פשוט לשתוק.

מה שבטוח: מי שכתבה את הפוסט המדובר צודקת לחלוטין בכך שלא נכון לייעץ לאישה להתגרש על סמך פוסט בפייסבוק, שאינו מאפשר להבין ולראות את התמונה המלאה. אפילו אני, כיועצת זוגית, לא ממהרת לחרוץ דינים וגורלות על סמך פגישה אחת עם בני זוג שמגיעים אליי לייעוץ. על אחת כמה וכמה פוסט  בפייסבוק, שלעיתים קרובות נכתב ברגע משברי ובעיקר, מביא רק את הקול של אחד הצדדים.

מה באמת קורה בזוגיות הזאת? אי אפשר לדעת דרך פוסט בפייסבוק (צילום: שאטרסטוק / wavebreakmedia)

מה לגבי מקרים “ברורים”?

מדי פעם עולה פוסט של אישה שברור מדבריה שהיא נמצאת במערכת יחסים פסולה או חווה התעללות רגשית או פיזית. גם אם נגיד לה “עזבי אותו ומהר!” או “מה את עושה עם החלאה הזו?” או “את אישה מוכה, מה ההתלבטות בכלל?”, צריך לזכור שאותה אישה נכנסה למערכת יחסים קשה והיא לא בהכרח יודעת כיצד לצאת ממנה. כך שגם אם נעזור לה עם ההחלטה, לכאורה, היא עדיין תישאר עם המצוקה של השאלה הגדולה יותר: “איך עושים את זה?” גם אליי פונות נשים ומתארות לי בשיחת ייעוץ ראשונית על יחס משפיל ונוקשה עם בן זוגן, לעיתים עוד לפני החתונה. אישה אחת התקשרה וסיפרה לי שהיא מתלבטת אם להתחתן עם בן זוגה או לא. לכאורה, ברור לי שלא, לפחות במצב הנוכחי של הזוגיות שהיא תיארה.  אבל אם אטיח לה את האמת בפנים היא עלולה להיכנס  לחרדה ולהחליט לנתק קשר איתי או עם כל גורם מסייע אחר. צריך לגשת לנושאים האלה במלוא הרגישות והעדינות ולאט לאט לחזק ולתת ביטחון לאישה, כדי שתרגיש שהיא יכולה לעשות זאת ויודעת גם איך. יש בינינו הרבה נשים, חלקן קוראות עכשיו שורות אלה, שיודעות שעליהן לסיים מערכת יחסים שלא טובה להן או אפילו מזיקה ממש. אבל לא יודעות איך. במקרים כאלה כדאי לקבל סיוע מתאים ולדעת שהן לא לבד.

אז מדוע נשים עדיין מבקשות ייעוץ מההמונים בפייסבוק?

למרות העצות הקשות והשטחיות לעיתים,  נשים  עדיין אוהבות להתבטא והן אוהבות להתייעץ זו עם זו. לעיתים נוח להן להסתתר בחסות האנונימיות ולבטא את אשר על לבן באופן חופשי, כי לא באמת יודעים מי הן. היתרון המרכזי של התייעצות שכזו בחסות הפייסבוק הוא שאין צורך בחשיפה ושלא צריך לעדן את הדברים או להסתיר, אפשר לכתוב הכל. זה באמת יכול לשחרר ולהקל.

רלי ואלעד, היו קרובים לפרידה אבל אז אלעד עבר מהפך (צילום מסך)

אך האם זה באמת נכון?

זוכרות את רלי מ”חתונה ממבט ראשון”? בהתחלה אלעד ורלי נראו כמי שצועדים בדרך הבטוחה לעבר פרידה. אך בהמשך הדרך אלעד חוה מהפך שגרם לו לשנות את דרכו לחלוטין ולראות את רלי, במלוא מובן המילה. המהפך של אלעד הותיר אותנו עם תהיות על עתיד הקשר. אך לפני שבני הזוג היו צריכים להחליט על ההמשך, הם נפרדו למשך 48 שעות. רלי בחרה לבלות את הזמן הזה אצל משפחתה, שם אמרו לה שמגיע לה יותר טוב מאלעד ושלא כדאי לה להישאר איתו. לא היה אף קול שטען אחרת. נראה שרלי לא הייתה ‘סגורה’ על ההחלטה שלה כשהגיעה למשפחתה, אך עצותיהם השפיעו עליה ובסופו של דבר היא החליטה להיפרד מאלעד. אם אתם שואלים אותי, ייתכן שהזוג הזה היה מוצלח מאוד יחד. מה היה קורה אם רלי הייתה מבלה את סוף השבוע עם אנשים שהיו אומרים לה, למשל: “אלעד שינה את היחס שלו אלייך ולאחרונה ממש טוב לכם יחד, למה לקבל החלטה עכשיו? תני לזה צ’אנס ותראי מה יהיה”? לעיתים לקולות החיצוניים שאנחנו נחשפים אליהם דווקא יש יכולת להשפיע עלינו ועל ההחלטות שאנחנו מקבלים. כמובן שלעיתים קרובות אנחנו נוטים לכיוון מסוים של החלטה ואוהבים לשמוע את האנשים שמחזקים את הכיוון שחשבנו עליו. במקרה כזה, אנחנו נתרחק מקולות שמערערים את הרצון שלנו.

מה שאני מנסה להדגים כאן הוא שלעיתים אנחנו מתלבטות ופונות לאחרים לעצה, אבל חשוב מאוד לזכור: אחרים לא חווים ולא רואים את הדברים כמונו. הם לא מרגישים מה שאנחנו מרגישים ובטח שהם לא חשופים למידע שיש לנו, להיסטוריה, לרקע, לתמונה המלאה. עם זאת, לפעמים זה בדיוק היתרון שלהם! אומרים שהאהבה עיוורת. ולפעמים היא גם כואבת, רגשית או אפילו פיזית. ישנם מצבים שבהם הסביבה שלנו רואה שאנחנו בקשר בעייתי באמת ומייעצת לנו לסיים אותו, אך אנחנו לא תמיד מוכנות לשמוע על כך, זה מעורר בנו חרדה.

מה לעשות? להקשיב לעצות או לא? (צילום: שאטרסטוק / Stock-Asso)

אז מה? שנקשיב לעצות או לא?

תלוי מי מייעץ לנו ותלוי מה הוא מייעץ לנו. ואם יש התלבטות אמיתית שחורצת הרבה גורלות, כולל של הילדים, אני מאמינה שכדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע ולדעת שמקבלים החלטה מושכלת ולא אימפולסיבית. אנחנו עדים בימינו להרבה זוגות שמתגרשים וחוזרים מטעמים שונים להיות יחד (לא תמיד בגלל אהבה עזה).

חשוב להיות מודעות ומחוברות. גם בבואנו לקבל עצות בזירה כמו פייסבוק או בכל רשת חברתית וגם בבואנו לתת עצות. בשורה התחתונה, פעמים רבות אנשים באמת פורקים כדי להוציא מעצמם משהו שיושב עליהם, כדי לשחרר את האנרגיה הזו שמכבידה עליהם ולחלוק אותה עם העולם, לאוורר. מומלץ להעניק להם אמפתיה ואם אנחנו יכולים להמליץ על אנשי מקצוע, גישה מסוימת, ספר שיכול לעזור להם או פשוט לכתוב משהו שיעשה להם טוב על הלב זה מצוין.

הפייסבוק מוצף בקבוצות שונות, חלקן מאפשרות יותר וחלקן נוקשות. בחלקן יש פיקוח והנחיה של אנשי מקצוע ובחלקן פחות. לאחר שהייתי חברה תקופה ארוכה בקבוצות שונות, החלטתי לפתוח קבוצה בהנחייתי, המיועדת לנשים בלבד, באשר הן, בזוגיות או לא, כדי לאפשר שיח מכבד ומכיל בנושא זוגיות וצמיחה אישית. מזמינה אתכן להצטרף לקבוצה החדשה שלנו “מדברות זוגיות”.

יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

 

עוד מהבלוג של יעל כהן מרדכי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מהו סוד הזוגיות של הזוגות ה"מוזרים" האלה שחיים יחד כל כך הרבה שנים?

מה ההבדל בין מדיח כלים לבין זוגיות? בואו נדבר רגע על מכשירי חשמל שמתקלקלים, מה שלצערנו קורה לכולנו. תכף גם תבינו כיצד הם קשורים לזוגיות. אם יצא לכם להזמין איש מקצוע לתקן מכשיר חשמלי ישן, הוא בוודאי התפעל ממנו ואמר לכם "היום...

תצוגה מקדימה

6 צעדים לצמצום התלות בסלולר שיחברו אותנו ל"חיים עצמם"

ראשית, מהו אובייקט מעבר? את המונח במשמעותו המקורית, טבע הפסיכואנליטיקאי ויניקוט בהתייחסו לדובון או לשמיכה שהפעוטות בוחרים ומשתמשים בהם ובאמצעותם יוצרים סביבה מוכרת...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה