הבלוג של יעל כהן מרדכי

יעל כהן מרדכי יועצת זוגית מוסמכת

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות... +עוד

יועצת ומאמנת לזוגיות בריאה. מחזירה את הצבע הורוד ללב :) ומאמינה שעם מודעות וחיבור פנימי נוכל להגשים כל מה שנבחר. עובדת עם יחידים ועם זוגות המעוניינים לשפר את היחסים עם עצמם, עם בני הזוג ובכלל עם הסביבה. מקיימת פגישות בקליניקה וגם בסקייפ. ונהנית מאוד מכתיבה, מהעברת הרצאות ומקיום סדנאות.

עדכונים:

פוסטים: 35

עוקבים: 9

החל מפברואר 2017

רלי סוף סוף הצליחה לסדוק את חומות ההגנה הבצורות של אלעד בנחישות וברגישות. האם היא חלשה ונשארה במקום שבו לא היה לה טוב או שאולי היא דווקא חזקה והצליחה לשרוד תקופה מאתגרת כבת זוג דחויה?

01/01/2018

בפרק האחרון ששודר צפינו בהמשך מפגש הפסגה של כל הזוגות, כלומר הארבעה שעוד איכשהו מנסים להיות יחד. לרלי המפגש הזה היה מאוד מאתגר והציב בפניה מראה קשה שהעצימה עוד יותר את המצב הקשה שלה ושל אלעד. רלי ראתה את הקשר שלה ושל אלעד ביחס לקשרים אחרים וזה עשה לה רע. ממש כמו שקורה לנו, כשאנחנו גולשים לתומנו ברשתות החברתיות ורואים את התמונות הכה מושלמות של כולם סביבנו (זה לא משקף את המציאות, אולי את הריאליטי, אז תרגישו יותר בנוח עם כל מה שאתם רואים סביב).

חומות של הגנה

ברלי יש משהו שקוף ואותנטי, כמעט ילדי. היא מביעה את הרגשות ואת הקושי שלה ולא מנסה להסתיר אותם. היא מדברת בפורום הרחב על הצורך להתמסר לתהליך, היא לכאורה מדברת למיקה ולאלי, שנמצאים גם הם במצב מורכב מאוד, אבל למעשה היא מדברת לאלעד. הרי מיקאלה ואלעד מקבילים במובן מסוים, הם המסויגים, הסגורים יותר, אלה שצריך הרבה סבלנות כדי (אולי) להצליח לחדור את שכבות ההגנה שעטו על עצמם. מיקה ואלעד לא מתמסרים בקלות וכנראה שהם יודעים מדוע. כל אחד מהם, בעל סיפור שונה ומיוחד משלו, כבר נפגעו בחייהם אולי בעבר, לאו דווקא כתוצאה ממערכת יחסים רומנטית, אגב. המבנה הרגשי שלנו שונה ויש אנשים שיכולים להיסגר כתוצאה מאובדן של בן משפחה אהוב או אפילו של בעל חיים אהוב וחלקנו כל כך רגישים שהחיים עצמם לעיתים יכולים לפגוע בנו וללמד אותנו שכדאי לגדל כמה שכבות הגנה כדי להימנע מפגיעה חוזרת.

בשיחה של הגברים, שהוכיחו יפה שגם הם יכולים לנהל שיחות מעמיקות זה עם זה, בניגוד לסטיגמות הרווחות כלפי גברים בחברה, הם טענו כי “אם אין משהו מההתחלה, קשה לבנות אותו בהמשך”. אני לא יכולה לחתום על האמירה הזו, למרות שלכאורה היא נשמעת מאוד הגיונית. אני לא חותמת עליה לא רק כי אני יועצת זוגית, אלא כי אני בעצמי נכנסתי כך למערכת יחסים משמעותית מאוד בזוגיות הראשונה שלי. תחילה חשבתי ש”אין סיכוי שהוא יהיה בן הזוג שלי, אבל אולי ידיד”. מפה לשם מצאתי את עצמי בקשר מאוד משמעותי של שנתיים שכלל גם מגורים משותפים.

רלי ואלעד צילום מסך קשת

למה לא? תגיד לי למה לא?

ואיך זה קורה? גם לי היו הגנות והרבה מאוד תירוצים בתשובה לשאלה “מדוע לא להתמסר”. כי מי שמתמסר עלול גם להיפגע, אבל יש לו גם לפחות חמישים אחוזים להצליח, לאהוב ולבנות קשר טוב שיימשך לעד. מי שמוותר על אפשרות הפגיעה נאלץ לוותר גם על אפשרות ההתאהבות. זה ויתור קשה, אך חלקנו בוחרים בו, לרוב באופן לא מודע. ממשיכים להישאר לבד וממשיכים למצוא תירוצים “מדוע לא”.

רלי, למשל, מאתגרת את עצמה בתכנית הזו ובהזדמנות המדהימה שהיא קיבלה. היא מתמודדת לראשונה בחייה עם “לא לברוח”, עם להיות בצד הלא רצוי ולהצליח להחזיק שם מעמד. וקראתי כל מיני פרשנויות כאלה ואחרות אודות ההתנהלות של רלי. חלק טענו שהיא חלשה וקורבנית. אבל אני דווקא חושבת שרלי היא אמיצה, חזקה ועוצמתית. היכולת להיות במקום הדחוי והלא נחשק מבלי לברוח בריצה היא יכולת מדהימה, שלרבים אין אותה (לאלי, שמתקשה עם מיקה, למשל). ואני כמובן מבחינה בין מערכות יחסים מתמשכות של התעללות רגשית או פיזית לבין המצב של רלי ואלעד. אלעד לא פוגע באופן מכוון ברלי, אלא שהוא מלא בהגנות שהוא לא מצליח להסיר. לאורך הדרך הוא כן אמפתי כלפיה ודואג לה, גם בארוחה המשותפת. אלעד מודע למה שרלי עוברת.

רלי ואלעד צילום מסך

יחסינו לאן?

אחרי הארוחה המדוברת והמשבר שרלי חוותה בה, היא התחילה לחשוב לעומק מה עליה לעשות. גם אלעד חשב מצידו וכבר גיבש החלטה להיפרד מרלי. הוא כבר היה נחוש בדעתו לסיים את הקשר הזה ובעצם הוא לא ניהל את עצמו, אלא שהוא נוהל על ידי ההגנות שלו, כפי שהיה מההתחלה. אבל משהו יוצא דופן קרה ברגע שהוא נכנס הביתה. אלעד ראה את הבית נקי ומסודר, הוא ראה את האוכל החם והביתי שרלי הכינה, למרות שמצב היחסים ביניהם היה קשה.מה בעצם אלעד ראה? מה היה שם שגרם לו ברגע אחד להפוך את החלטתו בדרמטיות? מה שהיה שם הוא חומר משובח ואיכותי שממיס הגנות. העמידות המדהימה ורוחב הלב של רלי היו שם.

אלעד ראה את הגדולה של רלי ולמעשה הלב שלו הבין באותו רגע מזוקק שרלי היא אדם שאפשר לסמוך עליו. שהיא לא קטנונית ומתחשבנת, שהיא לא מחפשת היכן לפגוע בו, אלא להיפך. שהיא חזקה, שאפשר לסמוך עליה. שהיא תהיה שם בשבילו עם האוכל החם, שהוא סימבולי ומייצג את העובדה שהיא פשוט שם בשבילו, למרות הכל. זה כאילו שהיא עברה את כל המבחנים, הלא מודעים, שאלעד העביר אותה.

אלעד אפילו אמר במילותיו: “פתאום נפל לי אסימון. יש בה משהו דואג, מטפל, נותן מעצמו. תכונות של ההורים שלי. מוכר ונוח”. לאחר מכן, כשרלי נכנסה הביתה, אמר לה אלעד: “נכנסתי הביתה וכרגיל הכל מסודר ומתוקתק וזה גרם לי להרגיש איזו אלופה את שלמרות הקשיים והכל את מתעלה ומתפקדת. קלטתי שבשבועיים שלושה אחרונים שקעתי בקושי שלי”. כך רלי הצליחה להגיע לליבו של אלעד, היא גרמה לו להרגיש עטוף ומוגן, כמו שהוריו גרמו לו להרגיש. החיבור הזוגי הרי לא עוסק (רק) בחיבור של מוחות וראשים, אלא בחיבור של לבבות ושל האזורים הכי רגישים ומוגנים שלנו, שמקורם בכלל בילדות המוקדמת שלנו.

לראות את האחר, באמת

אלעד היה כל כך שקוע בעצמו שהוא כלל לא ראה את רלי. לא באמת. מעניין היה לראות שלאחר שאלעד הבין שהוא רוצה להיות עם רלי ולתת להם צ’אנס אמיתי, הם יצאו יחד לדייט. ואז אלעד שאל את רלי: “יש לך עדשות?!” ורלי השיבה לו: “בוקר טוב!”. אלעד אמר שזו פעם ראשונה שהוא שם לב לכך. ולא פלא, עד עכשיו הוא ראה בעיקר את עצמו והסתגר פנימה. עכשיו סוף סוף הוא נפתח, רואה את רלי באמת ונוכח בקשר שלהם. אלעד מחמיא המון לרלי ומנסה לרצות אותה ולהראות לה שהוא באמת עבר שינוי משמעותי. שניהם כבר בשלים יותר והגיל והניסיון שלהם בעולם הדייטים והיחסים מסייע להם לתת צ’אנס אמיתי זה לזו. יש להם תובנות של בוגרים. רלי סיכמה יפה ואמרה לאלעד “אתה מבין שאם לא היית בקונספט הזה של התכנית היית מוותר והולך הביתה?” רק אל תשכחו שאני הצבעתי על זה כבר קודם.

אם התחברת ואהבת, מזמינה אותך להצטרף לעמוד הפייסבוק שלי, לתכנים נוספים ולקבלת טיפים ותובנות בנושא יחסים וזוגיות.

יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

עוד מהבלוג של יעל כהן מרדכי

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

"חתונה ממבט ראשון": מי יישאר יחד ומי ייפרד?

בפרומו שמשודר שוב ושוב בימים האחרונים נראה שמנסים לבלבל אותנו ובעיקר, ליצור מתח לקראת פרק סיום העונה. אז מי ייפרד ומי יישאר יחד? טוב, אנחנו לא באמת רוצים לנסות לחזות מה יקרה בפרק הפרידה, הרי הנבואה ניתנה לשוטים, אבל בואו...

תצוגה מקדימה

מהו סוד הזוגיות של הזוגות ה"מוזרים" האלה שחיים יחד כל כך הרבה שנים?

מה ההבדל בין מדיח כלים לבין זוגיות? בואו נדבר רגע על מכשירי חשמל שמתקלקלים, מה שלצערנו קורה לכולנו. תכף גם תבינו כיצד הם קשורים לזוגיות. אם יצא לכם להזמין איש מקצוע לתקן מכשיר חשמלי ישן, הוא בוודאי התפעל ממנו ואמר לכם "היום...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה