הבלוג של יעל ברזילי

יעל בפינה

צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.

עדכונים:

פוסטים: 157

החל ממאי 2011

איך דברים מתגלגלים באיראן, כשבכיר בערוץ תקשורת ממשלתי מעורב בפרשיית הטרדה מינית וניצול יחסי מרות.

06/02/2016

לשיינה שיראני, מגישה ועורכת בערוץ טלויזיה איראני ממשלתי באנגלית, נמאס. ככל שניסתה להתלבש לשביעות רצון חבריה לעבודה ומשטרת הצניעות, עדיין אוימה בקנסות, פיטורין, סלאט שיימינג. מעסיקיה הקפידו שלא תשכח לרגע שהיא זקוקה להם יותר משהם צרכים אותה. עבור אישה צעירה חסרת “קשרים מתאימים”, גרושה ואם לילד, במקום עבודה גברי מובהק – זו עובדה..

לפני ארבעה ימים הודיעה שיראני על התפטרותה תוך שהיא חושפת הקלטה של הטרדה מינית בוטה ע”י הבוס שלה, חאמיד ראזה עמאדי. במשך כ-10 דקות עמאדי הנשוי משדל אותה בעקשנות לסקס, בלי לפספס אף טריק בספר. הוא מסביר שהוא פשוט “לא שולט בזה” כי השפתיים שלה והחזה שלה כל כך יפים, ולמה היא שונאת אותו כל כך. הוא מבקש ממנה לזכור את הפעמים בהם עזר לה בעבר, ובכלל – הוא לא מבקש שתהרוג מישהו חלילה, רק קצת סקס, כידידים (!). היא מצידה מסרבת שוב ושוב, טוענת שחוסר השליטה שלו לא בשליטתה ולא אשמתה, ומבקשת ממנו שיפנה לאישתו. ההקלטה מסתיימת כשהוא מציע מין אוראלי.

.
עמאדי טען שההקלטה היא זיוף וכתגובה פירסמה שיראני מיסרונים בהם עמאדי מאיים עליה “לא להכנס לפוליטיקה”, רומז לה שיש לו קשרים בכל מקום, גם באירופה. עמאדי הוסיף וטען שגם המיסרונים מזויפים ואיים להגיש תלונה דרך האינטרפול ולנקוט צעדים גם נגד מי שמשתף את ההקלטות. חאמיד ראזה עמאדי אכן בכיר ומקושר: ב-2013 אף נכנס לרשימה השחורה המכובדת של האיחוד האירופי בטענה שלקח חלק בהפקה ושידור הודעות כפויות של אסירים פוליטיים.
.
לא ברור היכן שיראני ובנה נמצאים כרגע, אך יש רמזים לכך שהיא נמצאת מחוץ לאיראן, שם תלונות כאלה נדירות, בפרט לא נגד אדם בכיר על ידי מי שהואשמה בעבר ב”חיג’אב לא תיקני” – כלומר אישה עם עבר מפוקפק. אינדיקציה ברורה לכך ששיראני התרחקה מאזור ההשפעה של משמרות המהפכה היא העובדה שהעלתה תמונה נטולת חיג’אב כפרופיל הפייסבוק שלה וכתבה “כיוון שאף פעם לא הצלחתי להתאים את עצמי, לא משנה כמה ניסיתי, אני מניחה שהגיע הזמן להציג את עצמי, לצאת לחופשי – זאת שיינה”.

 

 Sheena Shirani

מימין – שיראני בתמונה נטולת החיג’אב

לא עושים דברים כאלה באיראן, בפרט לא אם את ידוענית. לאחרונה פירסמו שתי שחקניות תמונות נטולות חיג’אב. האחת “חזרה בה”, השניה פרסמה את התמונה רק אחרי שעזבה את המדינה בלי כוונה לחזור. זוהי סוג של “עבירת דגל” באיראן – מעשה שלא יעשה, ובטח לא כשאת רוצה שיקחו ברצינות תלונה על הטרדה מינית.

.
ברשתות החברתיות הרוחות סוערות. שיראני מקבלת תגובות תומכות על אומץ ליבה הנדיר, לצד תגובות דומות לאלה שמקבלות מתלוננות על הטרדות מיניות בכל מקום בעולם. הלקסיקון הידוע מראש כולל תמיהות מדוע לא התלוננה מיד כשהתחילו ההטרדות, הרמות גבה על כך שנשים אחרות באותו ערוץ לא הוטרדו, וטענות שבהאזנה להקלטה “יש תחושה” שהיו להם יחסים בעבר ולכן זו “לא ממש הטרדה”. כמובן עולה גם הטענה הקלאסית, שבמטרה לקבל מקלט במערב שיראני מעלילה על הבוס – הקורבן האמיתי.
.
כל זה קורה בימים אלה. מקום המצאה של שיראני לא ידוע, אך היא מתלוננת על איומים בלתי פוסקים.
.

עוד מהבלוג של יעל ברזילי

תצוגה מקדימה

מאיפה יש לך את האומץ, גברת זליקובסקי?

‫יום אחד, לפני כ-4 שנים, כשהגברת אלה זליקבסקי, היתה בכיתה ב', הביא אחד הילדים לשעור את אוסף השטרות שלו.‬ אלה, התבוננה בשטרות ושאלה את הדבר הראשון שעלה בדעתה:  מדוע יש על השטרות רק גברים? זה היה בשעור ‫"חקר" - שיעור בו כל ילד...

תצוגה מקדימה

לא נבחרות, לא בוחרות - יש פמניזם חרדי.

על My stealthy freedom, נשים איראניות שמוחות בפומבי על חובת לבישת החיג׳אב כסמל לדיכוי נשי, דיווחתי כאן, מתוך סולידריות נשית. באותו זמן, ממש קרוב לבית, מתנהל אירגון נשים לא פחות מהפכני...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

גאווה ודעות קדומות (כי אי אפשר לתת שם אחר לפוסט הזה)

לפעמים אנחנו מתווכחים עם מה שאנחנו חושבים שהוא האמת. אנחנו מניחים מה מריסה מיירס חושבת, למה מתכוון יאיר לפיד, או מה רוצים החרדים, ואז מתווכחים עם ההנחה שלנו, ולא עם העובדות. זו אחת מהסיבות שהצטרפתי לפני כשנה וחצי לקבוצה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה