הבלוג של יעל ברזילי

יעל בפינה

צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.

עדכונים:

פוסטים: 158

החל ממאי 2011

עירית לינור ונפתלי בנט, אבירי חופש הביטוי.

29/12/2017

עירית לינור (צילום מסך מיוטיוב)

מפקד גל״צ טעה כשהרחיק את עירית לינור מהמקרופון, ההשעיה מיותרת, בטח על מילים חצופות בטון מזלזל כלפי נשיא המדינה, מר ריבלין. הרחקת איש תקשורת היא תותח כבד בארץ דמוקטית, שיש להשתמש בו במשורה.

טון מזלזל הוא המצב התמידי של לינור. יש כאלה שמתרשמים מהסגנון, כאילו עצם העוקצנות והזלזול הופכים את דבריה לאמת. לינור התחצפה, סילפה והעליבה לא מעט אנשים, שלא לדבר על ציבורים שלמים. זה סימן ההיכר שלה, הערך המוסף, על זה משלמים לה. ללא התכונות האלה לא היתה עולה לשידור.

מדוע, אם כך, החליטו כך בגל״צ? האם יש משהו בתקנון התחנה נגד פגיעה בסמלי המדינה? בדגל? בהמנון? בנשיא? מדוע לא איפשרו לה להתנצל בדרכה החיננית?

אולי כי ידעו מראש שהתנצלות היא עניין חמקמק. לינור הגיבה – אכן התחצפתי, אמרה, אבל בערוץ 20 לא היו מרחיקים מהמקרופון אף אחד, מימין ומשמאל, על התחצפות לנשיא.

זו תגובה לינורית טיפוסית – נוקטת בסגנון חופשי בעובדות אבל מדויקת להפליא בבחירת המילים. אף מילה במשפט הזה אינה מיותרת, בפרט לא התוספת הנהדרת ״על התחצפות לנשיא״. התחצפות לנשיא בערוץ 20 – איזה אתגר! מעניין מה תהיה התגובה של הערוץ המזוכך הזה, האורים והתומים של חופש הביטוי, אם מישהו יעיז שם להתחצף לריבלין. והרי היא לא אמרה דבר על עקיצת מתנחלים, ״התחצפות לראש הממשלה״ או השיא האולטימטיבי ״התחצפות לאשת ראש הממשלה״. מישהו בערוץ 20 צריך לנסות.

מגוחכת לא פחות היא התגובה החינוכית של שר החינוך. אולטימטום! הוא לא עולה לשידור בגל״צ עד שתוחזר לינור משבוע ההרחקה שלה. כמו ההיא שפוצחת בצעקות כשהרופא מודיע לה בבדיקת האולטרסאונד שזו בת ״מה פתאם! יש לי כבר 6 בנות! לא מוכנה!״. הרופא ממשיך בבדיקה ופתאום עיניו אורות! טעיתי זה בן! על כך עונה האישה: ״ידעתי שרק בצעקות אפשר להשיג פה משהו!״.  בנט אף מכנה את ההתחצפות ״אי תקינות פוליטית״, כאילו בפוליטיקה של ימינו להכפיש את הנשיא אינו הבון טון, מרכז הקונסנזוס.

שר החינוך מגן בחירוף נפש על חופש הביטוי המסוים מאוד. עירית לינור מגנה על חופש ההתחצפות לנשיא. קוראים לזה צביעות.

 

עוד מהבלוג של יעל ברזילי

Thumbnail

מאיפה יש לך את האומץ, גברת זליקובסקי?

‫יום אחד, לפני כ-4 שנים, כשהגברת אלה זליקבסקי, היתה בכיתה ב', הביא אחד הילדים לשעור את אוסף השטרות שלו.‬ אלה, התבוננה בשטרות ושאלה את הדבר הראשון שעלה בדעתה:  מדוע יש על השטרות רק גברים? זה היה בשעור ‫"חקר" - שיעור בו כל ילד...

Thumbnail

לא נבחרות, לא בוחרות - יש פמניזם חרדי.

על My stealthy freedom, נשים איראניות שמוחות בפומבי על חובת לבישת החיג׳אב כסמל לדיכוי נשי, דיווחתי כאן, מתוך סולידריות נשית. באותו זמן, ממש קרוב לבית, מתנהל אירגון נשים לא פחות מהפכני...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

גאווה ודעות קדומות (כי אי אפשר לתת שם אחר לפוסט הזה)

לפעמים אנחנו מתווכחים עם מה שאנחנו חושבים שהוא האמת. אנחנו מניחים מה מריסה מיירס חושבת, למה מתכוון יאיר לפיד, או מה רוצים החרדים, ואז מתווכחים עם ההנחה שלנו, ולא עם העובדות. זו אחת מהסיבות שהצטרפתי לפני כשנה וחצי לקבוצה...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים