הבלוג של יעל ברזילי

יעל בפינה

צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.

עדכונים:

פוסטים: 155

החל ממאי 2011

השבוע לפני 78 שנים הקים גבאלס וועדה שתפקידה להחרים יצירות אומנות שנגדו את התפיסה הנאצית.

28/06/2015

תפקיד האמנות הגרמנית המודרנית אינו להציג את מצע המפלגה בצורה דרמטית , אלא להקנות צורה פואטית ואמנותית לדחפים הרוחניים העצומים שבקרבנו … התחייה הפוליטית חייבת בלא ספק להישען על יסודות רוחניים ותרבותיים . לכן חשוב ליצור בסיס חדש לחיי האמנות הגרמנית . (גבלס, שר התעמולה הנאצי).

hitlerfarmstead

באמירה זו ביטא גבלס את התפיסה הנאצית לגבי תפקיד האמנות.

ע״פ האידאולוגיה הנאצית, תהליך המודרניזציה הרחיק את האמן מהעם. במקום ״לבטא את רוח העם״ האמנים שקעו בעולמם הפנימי, והושפעו ממגמות בנלאומיות. האמנות חדלה להיות מקומית (וככזאת אינה יכולה להיות פטריוטית), הפכה למורכבת ולכן בלתי מובנת על ידי חלקים גדולים באוכלוסיה. אמנות זו הוגדרה ע״פ הנאצים כ״אמנות מנוונת״.

.

האמנות הנכונה, לפי הגדרה זו – הינה נגישה ומובנת להמונים, אינה דורשת ידע (שלא כמו האמנות המופשטת או האקספרסיוניסטית), וכמובן: בעלת מסר המשרת את האידאולוגיה הנאצית, או לפחות אינו נוגד אותה (דוגמת התמונה בראש הפוסט שצוירה ב-1919 ע״י צייר מתוסכל בשם אדולף היטלר).

.

רישמית, האידאולוגיה הנאצית דיברה על האמנות ככלי ביטוי לרגשות העם, אך מעשית ניכר שהאמינו ביכולתה לגבש דעת קהל. לפיכך, לשכת הרייך לתרבות היתה כפופה למשרד התעמולה, פיקחה על יצירות האמנים, וכללה מחלקות לפיקוח על ענפי הקולנוע , התאטרון , המוסיקה , האמנות החזותית, הרדיו, העיתונות והספרות. במקביל נשמעו קולות נגד האמנות הבורגנית האליטיסטית, וקריאות להביא אמנות עממית לישובים המרוחקים מהערים הגדולות, בהן התמקדו עד אז חיי התרבות – להנגיש את האמנות  (המגוייסת…) לעם. הפשטות של המסר והנגישות תאמו את מיצוב של האמנות ככלי תעמולה.

.
paul-klee-the-angler-1921

השבוע לפני 78 שנים, ב-30 ביוני 1937, הקים גבאלס וועדה שתפקידה להחרים יצירות שהוגדרו ״מנוונות״ ממוזאונים ואוספים פרטיים, עבודות של אמנים יהודים ובולשביקים, אך גם יצירות של האמנים בולטים, בינהם פיקסו, קנדינסקי, מטיס, ושאגל. היה זה שיאו של תהליך בו הוכפפה האמנות לגחמות פוליטיות, תהליך המאפיין משטרים טוטליטריים, אם כי לרוב לא באופן כה גורף.

.

כ-650 מהיצירות הללו הוצגו כבר באותה שנה בתערוכה בשם ״האמנות המנוונת״ (Entartete Kunts). היצירות הוצגו בעבודת אוצרות מושקעת, בצירוף הסברים מפורטים, האמנים הוצגו כ״אויבי העם״. התערוכה שנועדה להציג את כל מה היה שבעיני הנאצים מושחת מנוון וסוטה באמנות המודרניתזכתה, למרבה האירוניה, לפופולריוות גדולה: תורים ארוכים (ומאוד מסודרים…) הופיעו בערים הגדולות בהן הוצגה. גבאלס שהוביל את מסע הדלגיטימציה של האמנות המודרנית, נודע  כאספן נלהב של אמנות זו. טעמו האישי באמנות היה שונה מזה של היטלר.

.
 kunts
.
.
embedded by Embedded Video
YouTube Direkt תעוד התערוכה ומה שמסביב לה על ידי ג׳וליאן בראיין, יוצר סרטים אמריקאי, שתעד את חיי היומיום בגרמניה הנאצית באותה תקופה..
.
embedded by Embedded Video
YouTube Direkt ברחבי העולם נערכות עד היום תערוכות המתיחסות לתערוכה הידועה לשימצה, וליחס הנאצים לאמנות בכלל. על התערוכה כחלק מההצדקה ל״פיתרון הסופי״, ועל הלקחים שניתן ללמוד גם בימינו.

עוד מהבלוג של יעל ברזילי

תצוגה מקדימה

מאיפה יש לך את האומץ, גברת זליקובסקי?

‫יום אחד, לפני כ-4 שנים, כשהגברת אלה זליקבסקי, היתה בכיתה ב', הביא אחד הילדים לשעור את אוסף השטרות שלו.‬ אלה, התבוננה בשטרות ושאלה את הדבר הראשון שעלה בדעתה:  מדוע יש על השטרות רק גברים? זה היה בשעור ‫"חקר" - שיעור בו כל ילד...

תצוגה מקדימה

לא נבחרות, לא בוחרות - יש פמניזם חרדי.

על My stealthy freedom, נשים איראניות שמוחות בפומבי על חובת לבישת החיג׳אב כסמל לדיכוי נשי, דיווחתי כאן, מתוך סולידריות נשית. באותו זמן, ממש קרוב לבית, מתנהל אירגון נשים לא פחות מהפכני...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

גאווה ודעות קדומות (כי אי אפשר לתת שם אחר לפוסט הזה)

לפעמים אנחנו מתווכחים עם מה שאנחנו חושבים שהוא האמת. אנחנו מניחים מה מריסה מיירס חושבת, למה מתכוון יאיר לפיד, או מה רוצים החרדים, ואז מתווכחים עם ההנחה שלנו, ולא עם העובדות. זו אחת מהסיבות שהצטרפתי לפני כשנה וחצי לקבוצה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה