הבלוג של יעל ברזילי

יעל בפינה

צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.

עדכונים:

פוסטים: 157

החל ממאי 2011

פוסט אורח: יוני שדמי, עורך אתר TeHTel (טהרן, חיפה, תל אביב) – אתר ישראלי שכל תכניו בפרסית ומטרתו ליצור קשר בין אזרחים אירנים וישראלים. עיקר האקשן נמצא בתגובות, שם מתקיים דיאלוג בין מגיבים ישראלים לאיראנים. יוני מתאר כאן דיאלוג עם צעיר טהראני שהתקיים תוך כדי החגיגות שלאחר הבחירות. שיחה שמסבירה כיצד יודע אזרח אירני חוגג את גבולות החופש שלו.

24/06/2013

“יש בצומת משטרה”, כתב במסנג’ר ארש (שם בדוי), צעיר מטהראן, “אבל הם נחמדים”. השיחה עם ארש התקיימה זמן קצר אחרי בחירתו של רוחאני. במסגרת פרוייקט TeHTel אנחנו משוחחים ברשת עם אלפי אזרחים איראנים, מפיצים באיראן תכנים ישראלים ומתרגמים לעברית תכנים איראנים, ומנסים לפעול יחד באופנים שונים.

במהלך השיחה ארש סיפר שהוא מביט מחלון ביתו אל תושבי טהראן הרוקדים בצמתי הרחובות, סובבים שעות במעגלים בכלי רכב, משמיעים מוזיקה בקולי קולות וצועקים סיסמאות. הוא יצא להשתתף בעצמו בחגיגות, והסביר שעל מנת להבין את המותר והאסור הדינמיים ברחוב האיראני, כדאי לשוחח עם השוטרים ברחוב. על פי נימת דיבורם מבינים האם מותר לחגוג או להפגין, ועד כמה מותר להשתולל. סיפרנו לו על מערכת היחסים הסבוכה של מפגינים ישראלים עם שוטרים, וכיצד מערכת היחסים הזו משתנה על פי מוצאו ומאפייניו החיצוניים של המפגינים, וכן על פי היחידה המשטרתית מולה עומדים המפגינים.

מעמוד הטוויטר של רוחאני באנגלית, תמונה של תומכיו חוגגים.

“הם מתנהגים יפה ובנימוס”, אמר ארש על המשטרה ברחובות טהראן. כשהחלו החגיגות, “יצאתי וסתם שאלתי שוטר שאלה, על כתובת מסויימת. הוא היה מאוד נחמד וחברותי וראיתי שגם השוטרים האחרים נינוחים”. כך הוא הבין כי ניתן להצטרף לחוגגים. בהמשך, כשהסתבר שהמשטרה מתירה את ההפגנות, המפגינים אף הודו לשוטרים בקריאות קצובות: “שמעתי מפגינים קוראים בקצב ‘משטרה, תודה תודה / משטרה, תודה תודה’”, הוא מספר.  הוא מספר שהשוטרים נשארים פרושים ברחובות במספרים מוגברים, גם ימים ספורים לאחר הבחירות ותום החגיגות, בעקבות עלייתה של נבחרת הכדורגל של איראן למונדיאל הקרוב.

ארש עצמו לא הצביע, ועל פי עדותו כך גם רוב קרובי משפחתו. “בין האנשים שאני מכיר, יש שלוש קבוצות עם תפיסות שונות לגבי הבחירות: הפסימיים, שהעדיפו לא להצביע כי בעיניהם כל הצבעה גרועה יותר מאי הצבעה. הקבוצה השניה, המתנדנדים, שהצביעו, מתוך תקווה שיבוא שינוי. למרות החשדנות הם העדיפו לנסות את מזלם. לבסוף, הקבוצה השלישית: האופטימיים, שהצביעו בביטחון שלם שיש תקוה גדולה לעתיד המדינה. ברגעים שאחרי הבחירות  ופירסום התוצאות כל הקבוצות, כל האנשים, הרגישו תקווה”.

אנחנו מנסים להביא למאות אלפי גולשים מאיראן נתחים טריים ומעניינים יחסית מהמציאות הישראלית, ומבקשים לשמוע מהם על מציאות חייהם שלהם. איך משתנה דעתו של צעיר מהעיר שיראז שקורא על המאבק לצדק חברתי בישראל, או קורא מגבול איראן – עיראק שרואה וידאו מתורגם על בעיות פרירפריה-מרכז בישראל בשפתו שלו? התגובה שאני אוהב במיוחד מתחילה ב”אוקיי, אז אצלנו זה הולך ככה:..”

embedded by Embedded Video

את הסירטון למעלה צילם ארש צילם במהלך חגיגת תוצאות הבחירות. ניתן לשמוע את החוגגים צועקים “מיר חוסין / יא חוסין”. הכוונה למיר חוסיין מוסאווי, מנהיג רפורמיסטים מרכזי שנמצא במעצר בית. רבים מקווים שרוחאני יפעל לשחרורו של מוסאווי.

מוויקופדיה. מחוזות בהם רוחאני ניצח - בסגול

עד כאן הדיווח של יוני שדמי. אפשר למצוא באתר של פרויקט Tehtel גם פוסטים של גולשים אירנים שתורגמו עבור הקורא הישראלי.   גם כתבות שלי מסלונה תורגמו לאתר, למשל הכתבה המצולמת שתיעדה הפגנה בעקבות המגבלות על שירת נשים. להפתעתי שמעתי מיוני שהכתבה זכתה לצפיות רבות יחסית, אולי עקב העובדה שבאירן ע”פ חוק אסורה שירת נשים בפני קהל גברים. I am big in Iran.

עוד מהבלוג של יעל ברזילי

תצוגה מקדימה

מאיפה יש לך את האומץ, גברת זליקובסקי?

‫יום אחד, לפני כ-4 שנים, כשהגברת אלה זליקבסקי, היתה בכיתה ב', הביא אחד הילדים לשעור את אוסף השטרות שלו.‬ אלה, התבוננה בשטרות ושאלה את הדבר הראשון שעלה בדעתה:  מדוע יש על השטרות רק גברים? זה היה בשעור ‫"חקר" - שיעור בו כל ילד...

תצוגה מקדימה

לא נבחרות, לא בוחרות - יש פמניזם חרדי.

על My stealthy freedom, נשים איראניות שמוחות בפומבי על חובת לבישת החיג׳אב כסמל לדיכוי נשי, דיווחתי כאן, מתוך סולידריות נשית. באותו זמן, ממש קרוב לבית, מתנהל אירגון נשים לא פחות מהפכני...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

גאווה ודעות קדומות (כי אי אפשר לתת שם אחר לפוסט הזה)

לפעמים אנחנו מתווכחים עם מה שאנחנו חושבים שהוא האמת. אנחנו מניחים מה מריסה מיירס חושבת, למה מתכוון יאיר לפיד, או מה רוצים החרדים, ואז מתווכחים עם ההנחה שלנו, ולא עם העובדות. זו אחת מהסיבות שהצטרפתי לפני כשנה וחצי לקבוצה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה