הבלוג של יעל ברזילי

יעל בפינה

צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.

עדכונים:

פוסטים: 157

החל ממאי 2011

תמונה מהאלבום של קטה: במשבצות, עיגולים ופסים על רקע פירחוני, מפגן אופנה של תחילת המאה העשרים. אני מנסה להבין את דמותה של סבתי.

12/02/2013

במשבצות, עיגולים ופסים על רקע פירחוני, מפגן אופנה של תחילת המאה העשרים.

משפחה בפרוסיה המזרחית

התמונה צולמה זמן לא רב לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה,  אולי אפילו בזמן המלחמה. על רקע טפאט פירחוני, קטה בשמלת משבצות עם פפיון מרושל, הייתי אומרת מגוחך. היא משעינה את ידה על ברכי אחותה הבכורה, האחות האלגנטית והיפה הטה, בשמלה כהה מנוקדת. בינהן עומד אחיהן האנס הצעיר,  בחולצה בהירה וחגורה רחבה מרשימה ומימין בן הדוד המאומץ אולי, אלגנטי ורציני. את האישה משמאל, בשמלה המפוספסת כבר אין מי שיזהה. האם יש איזשהו הדפס שלא מיוצג כאן?

אופנה לא היתה מעולם הצד החזק של קטה סבתי, ורק בשנים האחרונות אני מיחסת את העובדה שאני זוכרת אותה תמיד במכנסיים, לאישיות שלה. היום אני מצרפת את העובדות הידעות לי זו לזו, לגילוי דמותה של קטה כאישה חזקה ועקשנית, סוג של פמניסטית-במעשה.
את העובדה שלמדה רפואה (יש לשאר שהחלה בלימודיה זמן קצר לאחר שצולמה התמונה הזאת) ופתחה פרקטיקה מצליחה בעיר הגדולה.
את העובדה שהיתה ציונית למורת רוחו של אביה.
כששפוטרה, היא וכל הרופאים היהודים, אספה את חפציה מיד ועזבה. דרך אלבום התמונות, המסע באניה לאורך חופי הים התיכון שתועד במצלמתה – נראה כשייט חופשה שיגרתי.

אם אני לא טועה, נמל חיפה. 1933

כשלא איפשרו לה לעסוק במקצוע האהוב שלה בקיבוץ יגור,  סחבה את בעלה אחריה לקרית ביאליק, מקום בו תוכל לעסוק ברפואה, שם הקימו בית.


שהיתה המפרנסת שהרי סבי היה על תקן הפרופסור המפוזר.
בעקשנות עשתה הכל כדי להעלות מגרמניה את ילדיה היתומים של אחותה הטה (וב-1939 הצליחה).
היתה הציר שהחזיק משפחה שכמעט התפוררה, בשלווה ובשקט, בלי שנרגיש שהיא כזאת.

עוד מהבלוג של יעל ברזילי

תצוגה מקדימה

מאיפה יש לך את האומץ, גברת זליקובסקי?

‫יום אחד, לפני כ-4 שנים, כשהגברת אלה זליקבסקי, היתה בכיתה ב', הביא אחד הילדים לשעור את אוסף השטרות שלו.‬ אלה, התבוננה בשטרות ושאלה את הדבר הראשון שעלה בדעתה:  מדוע יש על השטרות רק גברים? זה היה בשעור ‫"חקר" - שיעור בו כל ילד...

תצוגה מקדימה

לא נבחרות, לא בוחרות - יש פמניזם חרדי.

על My stealthy freedom, נשים איראניות שמוחות בפומבי על חובת לבישת החיג׳אב כסמל לדיכוי נשי, דיווחתי כאן, מתוך סולידריות נשית. באותו זמן, ממש קרוב לבית, מתנהל אירגון נשים לא פחות מהפכני...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

גאווה ודעות קדומות (כי אי אפשר לתת שם אחר לפוסט הזה)

לפעמים אנחנו מתווכחים עם מה שאנחנו חושבים שהוא האמת. אנחנו מניחים מה מריסה מיירס חושבת, למה מתכוון יאיר לפיד, או מה רוצים החרדים, ואז מתווכחים עם ההנחה שלנו, ולא עם העובדות. זו אחת מהסיבות שהצטרפתי לפני כשנה וחצי לקבוצה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה