הבלוג של נשים עושות שלום

נשים עושות שלום

נשים עושות שלום היא תנועה בלתי מפלגתית, רחבה וצומחת, של אלפי נשים הפועלות ומשפיעות במרחב הציבורי והפוליטי. התנועה נוצרה באוגוסט 2014, בתגובה למלחמת "צוק איתן", במטרה להוביל לפתרון לא אלים, מכבד ומוסכם של הסכסוך בין שני... +עוד

נשים עושות שלום היא תנועה בלתי מפלגתית, רחבה וצומחת, של אלפי נשים הפועלות ומשפיעות במרחב הציבורי והפוליטי. התנועה נוצרה באוגוסט 2014, בתגובה למלחמת "צוק איתן", במטרה להוביל לפתרון לא אלים, מכבד ומוסכם של הסכסוך בין שני הצדדים- הישראלי והפלסטיני. זאת באמצעות השפעה ישירה ועקיפה על הפוליטיקאים ועל קובעי המדיניות, ובאמצעות שילוב נשים כמובילות במוקדי תכנון, קבלת החלטות ותהליכי משא ומתן להשגת ההסכם (על פי עקרונות 1325). אנו פונות לכל אזרחיות מדינת ישראל, מכל קצווי המפה הפוליטית ומכל מגוון הקהילות, המזדהות עם הייעוד שלנו, להצטרף אלינו ולפעול למען הווה ועתיד של בטחון ושלווה במדינת ישראל. להצטרפות לתנועה מלאו את הטופס באתר שלנו: http://womenwagepeace.org.il/join-us/

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מאוקטובר 2014

ביום שלישי’ 4.12.18 התעוררתי לשביתת הנשים בישראל.
בבוקר שמעתי דיבורים על גילוי מנהרה באזור מטולה ועל פתיחת מבצע ” מגן צפוני”.
הבנתי שממשלת ישראל והקבינט הביטחוני החליטו לצאת לפעולה מסודרת וארוכת טווח. בהמשך הגיעה הודעה מרגיעה ממזכירת הקיבוץ לחברי הקיבוץ, שהתחיל מבצע אבל ממשיכים בשגרה. בימים האחרונים התגלו שתי מנהרות נוספות שנחפרות מלבנון ומגיעות לשטח ישראל.
מעל 40 שנה אני חיה בברעם, צמודת הגדר, 300 מטר מגבול לבנון. ידענו תקופות קשות, מלחמות לבנון הראשונה והשניה, חדירות מחבלים, ומבצעים רבים. בשנת 2000, יצאנו מהבוץ הלבנוני, הרבה בזכות הלחץ של תנועות ארבע אימהות. אהוד ברק, ראש הממשלה הבין שאין לנו מה לחפש יותר בלבנון ושניתן להגן על יישובי הצפון וישראל, גם מתוך גבולותיה.
ב- 2006 במלחמת לבנון השניה, הוחלט בפעם הראשונה לפנות את האוכלוסיה (משפחות עם ילדים) לתקופה ממושכת, אך מסוף המלחמה שורר שקט. לא שקט מתוח, לא שקט מאיים. פשוט שקט. שנמשך מבחינתי כבר 12 שנים.
מאז 2006, יש קולות של השומעים את החפירות מתחת לבניינים. יש קולות שאומרים שחיזבאללה והעומד בראשו – נסראללה, מכינים את המתקפה הבאה. יש קולות של מי שרוצה להמשיך את חייו כאן ולחיות בשקט ושמח על כל יום שעובר כאן בשקט.
בכל נסיעה בכביש הצפון, אני מסתכלת לעבר דרום לבנון ומדמיינת לעצמי איך חיים האנשים בכפרים הסמוכים, איזה חלומות, ושאיפות יש להם. אני מניחה שגם הם היו רוצים לחיות בשלום עם השכנים מדרום, אנחנו.
ב 1978 אחרי מבצע ליטאני, תושבי לבנון נכנסו ועבדו בישראל, בשנה אחרי היה משחק כדור סל בין הפועל בר-עם להפועל דרום לבנון. לרגל ציון פתיחת הגדר הטובה, הגיעה התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מאטה וניגנה תחת שמש קופחת יצירה קלסית על יד הגדר הטובה (צמודה למושב דובב). נוכחו באותו האירוע גם תושבי הצפון וגם תושבים לבנוניים.
ההיסטוריה מוכיחה שהכל אפשרי. יום אחד מלחמה ולמחרת שלום.
אני חיה בתקווה שאזכה להגיע במונית לביירות, שהיא 80 ק”מ מהבית שלי, שזה כמו לנסוע לחיפה, רק בכיוון ההפוך. זה יכול לקרות, וייתכן גם שלא תהיה הסלמה מצד ארגון החיזבאללה, אבל רק אם יתקיימו דיונים בקבינט המדיני בזמני שגרה על חלופות מדיניות, ואם הקבינט לא יקבל החלטות רק תחת איומים ובמצבי חירום.
בדיוק בשביל מצבים כאלו תנועת נשים עושות שלום מציעה את הצעת “חוק חלופות מדיניות תחילה”. מדובר בהצעת חוק ראשונה מסוגה שעתידה לחייב את מקבלי ההחלטות לבחון חלופות מדיניות טרם היציאה למבצע צבאי או מלחמה וגם בשגרה ולפרסם דוח תקופתי לציבור.
לחוק שלושה נדבכים:
* חובתו של הקבינט המדיני להקדיש זמן ודיון לחלופות מדיניות בזמן חירום ובשגרה- כך שבעת שיצטרך הקבינט להחליט על מבצע צבאי או מלחמה, תהיה החלטתו מושכלת ואף תמנע אובדן של חיי אדם. בנוסף, יוצע שהדיונים הללו יכללו גורמי חברה אזרחית, מכוני מחקר ועוד לצד הגורמים הצבאיים והמדיניים.
* חיזוק המל״ל ומיסוד אגף בתוכו שאמון על פיתוח ובחינת חלופות מדיניות וכן על מציאת פתרון פורץ דרך שיבטיח שלום עתידי
*חיזוק ועדת חוץ וביטחון כגוף המפקח על התהליכים הללו
כדי לטייב את תהליך קבלת ההחלטות תוטל החובה לדווח על תהליך בחינת החלופות לועדת החוץ והביטחון שתפקח עליו ותפרסם דוח תקופתי לציבור.

ולסיכום: אני סבורה שבכל מצב שבוחרים לצאת למבצע צבאי, קיימת גם חלופה שתמנע את המבצע. במקרה של מבצע “מגן צפוני” מדובר בפעילות מבצעית של תחזוקת קו וגבול שצה”ל אמון עליו.

אנג’לה ינטיאן, פעילה בתנועת נשים עושות שלום
אנג'לה ינטיאן במסע השלום של נשים עושות שלום 2017

עוד מהבלוג של נשים עושות שלום

Thumbnail

אל תבקשו מאבו מאזן ומנתניהו לרדת מהעץ!

בנאומים שלהם בפני עצרת האומות המאוחדות, גם אבו מאזן וגם נתניהו טיפסו על עצים גבוהים. אנחנו קוראות להם לא לרדת משם, אלא להמשיך לטפס לצמרת ולהתבונן מעל ליער. מאת ד"ר מרילין סמדג'ה, מובילת התנועה נאומו של אבו מאזן באו"ם ב-...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

לאן תיקח אותנו השנה החדשה? לאן שאנחנו ניקח אותה!

מאת: אורה לוי, תושבת אשקלון, פעילה בתנועת "נשים עושות שלום" שמי אורה לוי, בת 56, אם לשלושה ילדים. נולדתי בערב ראש השנה העברית בעיר אילת. הורי הגיעו לאשקלון כדי להקים את המרכז הרפואי בעיר . הייתי פעילה: מדריכה ורשג"דית בתנועת...

Thumbnail

משא ומתן - עד עשן לבן, ומיד!

מאת ד"ר עירית קינן, חברה בתנועת "נשים עושות שלום". בין אם את תומכת בארץ-ישראל השלמה ובין אם אתה מוכן לוותר על שטחים תמורת שלום, בין אם את חולמת בעברית או בערבית, רובנו רוצים חיים טובים יותר לילדינו ולנכדינו. ובכל-זאת,...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים