הבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

wizo

ויצו פועלת לקידום מעמד האישה בישראל באמצעות חקיקה, פיתוח מנהיגות ומודעות אישית וחברתית לשוויון נשים בחברה ולשוויון ולצמצום פערים בכלל.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מנובמבר 2015

אף אחת מאיתנו לא מאמינה. ובכל זאת זה יכול לקרות. לאירינה זה קרה.

22/11/2015

Irina Bongart_Wide_Shtika

אירינה בונגרט (מקור: פייסבוק)

 

אף אחד לא יכול לדעת מה עבר על אירינה בונגרט בשעות  שבין ה-9 ל-11 בספטמבר, יום האסון הלאומי של ארצות הברית ויום הטרגדיה הפרטי של אירנה, שלא שרדה את היום, והיא רק בת 30.

כל שידוע מקטעי העיתונות הכתובה והאינטרנטית הוא שבשעה 10:00 בבוקר התקשר גבר למוקד המשטרה והודיע כי רצח אותה. לשוטרים ולפרמדיקים שהגיעו לזירת הרצח – דירה רגילה בבניין מגורים רגיל באזור שלו בפתח תקווה – לא נותר אלא לקבוע את מותה. חתך עמוק בצווארה של אירינה, השרועה על רצפת חדר האמבטיה, ועוד כ-30 דקירות – בבטן, בחזה, בירכיים, בגפיים, ובפנים – לא הותירו לה סיכוי. וגם היא נוספה לסטטיסטיקה.

בזמן שהאיש שאמור היה להגן עליה מכל רע רדף אחריה ברחבי הבית עם סכין ביד, כמו בסרטי האימה הרדודים שאף פעם לא נגמרים טוב, היה בדירה ילד כבן חמש, בנם המשותף. מכתב האישום שהוגש נגד הנאשם ברצח (הפוליטיקלי קורקט מחייב לכנותו כך), עולה כי הילד ככל הנראה צפה במתרחש מפתח חדרו. אי אפשר לתפוס את הרוע, להכיל את המראות, אפילו לא בדמיון. מה עבר על הילד הזה בלילה הנורא ההוא, שבו אביו הפך לחיית טרף וצד את אימו ? איך אפשר להניף סכין על אדם אחר ? איך אפשר להניף סכין על אדם אחר מול עיניים של ילד ? איך אפשר להניף סכין על אמא מול עיני בנה ? איך יכול אב להניף סכין מול עיני בנו ?  איך יכול בעל לרצוח את אשתו ? איך הוא מעז ?

בעקבות הודאתו של החשוד ברצח, ועדות הבן שנחקר על ידי חוקר ילדים, הוגש כנגדו כתב אישום, על פיו הואשם ברצח – “כי גרם בכוונה תחילה למותה של אירינה, החליט להמיתה והמיתה בדם קר מבלי שקדמה התגרות בתכוף למעשה, בנסיבות שבהן יכול היה לחשוב ולהבין את תוצאות מעשיו, ולאחר שהכין עצמו או הכין מכשיר להמיתה”. כמו כן, הואשם בשיבוש הליכי החקירה כנגדו.

מכתב האישום שהוגש עולה כי לעיני הילד, דקר הנאשם את אירינה, במטרה לגרום למותה, באמצעות סכין. לאחר ביצוע הדקירות נותר הנאשם  פרק זמן ממושך בדירה במחיצת בנו הקטין מבלי להזעיק עזרה, במהלכו גרר את אירינה המנוחה מהסלון למקלחת, כיסה אותה בבגדים, ניקה את הדירה עם אקונומיקה וכן ביקש – בלי שמץ של בושה – מבנו הקטין לשקר במצח נחושה – ולמסור למשטרה שאירינה היא זו שניסתה להרגו. בהמשך, התקשר  למשטרה והודיע שהרג את אשתו. יחד עם זאת, באותה נשימה  מסר למשטרה גרסה אותה הכין מראש, ולפיה האירוע כלל אינו זכור לו וכי כביכול בנו הקטין אמר לו שהמנוחה ניסתה להרגו. ועל כך נאמר – אין מילים. עינינו נשואות לפרקליטות המדינה, שתעשה עבודתה נאמנה, ותעשה צדק עם אירינה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חיות בישראל כ- 200,000 נשים הסובלות מאלימות במשפחה. ואלה רק המקרים המדווחים. מדי שנה נרצחות בין 8-10 נשים. מתחילת 2015 נרצחו בישראל 19 נשים על ידי בני זוגן. לחלקן ילדים, שלא רק איבדו אמא אלא משפחה שלמה, חיים שלמים. לכולן הורים, או חברים, או שכנים, ששואלים את עצמם איך לא ראינו ? ואם היינו רואים, מה באמת אפשר לעשות ? הרי אף אחת לא מאמינה שזה באמת יכול לקרות לה. אף אחת מאיתנו לא מאמינה. ובכל זאת זה יכול לקרות. לאירינה זה קרה.

האם היו סימנים מקדימים ? האם אפשר היה למנוע את האסון ? מסלול החיים של אירינה לא הראה סימנים מקדימים לאסון. תלמידת עירוני א’, תלמידה טובה. סיימה בגרות מלאה בציונים טובים. בעיסוקה האחרון המדווח ברשת, עבדה ב-AIG כמזכירת סמנכ”ל. בחורה רצינית ואחראית. את האיש שיגדע את חייה פגשה ב-2008. כשנתיים לאחר מכן נולד בנם. כמה חודשים לפני הרצח עברו לדירה בפתח תקווה. אולי התחלה חדשה ? המשפחה לא הייתה מוכרת לרשויות הרווחה וגם לא נרשמו תלונות  של אירינה על אלימות. עם זאת, שכנים סיפרו לתקשורת על צעקות שבקעו מהדירה, על ניידות שהוזמנו והלכו כלעומת שבאו. מכתב האישום עולה שבתקופה שקדמה לאירוע נקלעו בני הזוג לקשיים כלכליים, צברו חובות, הנאשם פסק לעבוד, נוצרו ביניהם עימותים, והם נהגו לשתות לשכרה.
קושי כלכלי, חובות, אבטלה ושתיית אלכוהול – האם אלה סימנים מקדימים ?

המשפחה שלהם היתה קטנה וגרעינית. הוריו של האב חיים בצפון הארץ. אבא של אירנה חי באוקראינה. אמא של אירינה חיה בארץ. לדבריה של האם שצוטטו בכלי התקשורת, מאז פגשה אירינה באיש ההוא, הלכו יחסיה עם אימה והתקררו. האם כלל לא ידעה שאירנה בהריון, אלא רק כאשר לאחר הלידה, כאשר התקשרו לספר לה שהיא סבתא. דווקא עם אימו של הבעל היתה בקשר מדי פעם. שוחחו על המצב הכלכלי הקשה של הילדים, מדי פעם העבירה כסף לבתה, באמצעות אימו של הבעל. אין דודים ודודות וארוחות ערב משפחתיות ורבות משתתפים. היא, והוא, והילד. האם משפחה קטנה היא סימן מקדים ?

הלב מסרב להאמין שלא היו סימנים מקדימים. הסטטיסטיקה מראה שלמקרי רצח מהסוג הזה,  קודמים אירועי אלימות. אך אירינה לא דיווחה על כך לאף אחד, גם לא על איומים מילוליים,  או על תחושת פחד. אלימות מילולית ותחושה של פחד, אימה, חשש לשלומך ולשלום ילדייך – הם  אלימות לכל דבר, הם סימנים מקדימים. גם אם את לא רוצה להאמין בזה. בשביל אירינה זה מאוחר מדי. אבל בשבילך לא.
חשוב לקבל עזרה.
אפשר לקבל עזרה.
אולי במותה ציוותה לך אירינה את החיים ?

פוסט זה נכתב על ידי:

לי-אור לב ארי, נשואה, אמא לשלושה, עורכת דין, בוגרת תכנית המנהיגות של ויצו – סדר חברתי חדש ובלוגרית עצמאית הכותבת על עסקים חברתיים.

מירב גת, רואת חשבון ומשפטנית, בוגרת תכנית המנהיגות של ויצו -  סדר חברתי חדש, מבקרת ספרות, עורכת בויקיפדיה ובעלת בלוג בסלונה.

אשה, או גבר, או ילד, הנמצאים במעגל האלימות – יכולים לפנות לאחד מהמספרים הבאים –

משטרת ישראל – 100

מוקד החירום למניעת אלימות – 118 ( שבעה ימים בשבוע, בעברית, ערבית, אמהרית ורוסית)

קו החירום של ויצו – 03-6923825

מוקד נעמת לטיפול ומניעת אלימות במשפחה בתל אביב (מרכז גליקמן) – 03-6492469

משרד הרווחה – אלימות במשפחה – 1800-220-000

מרכזי הסיוע לנשים נפגעות תקיפה מינית – 1202

רשימה מפורטת  של מקלטים וקווי חירום - באתר שירות יעוץ לאזרח

עוד מהבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

תצוגה מקדימה

רחל אמזלג ז"ל - לביאה מסורה

אני יכולה לשמוע את הלמות ליבי בשתיקות שבין צלצולי הטלפון, עד שעונה מעברו השני של הקו בן משפחתה של רחל. כמה רגישות יש במילים שהוא אומר ועוד יותר באלו שלא. כמה אהבה וכמה חום אני מרגישה ממנו ודרכו על אישה שגם בעיניים עצומות,...

תצוגה מקדימה

בהייה-בתיה, המנוסה שלא צלחה

‏ "אין חיים שאינם, ולו להרף-עין אחד בלבד, בני-אלמוות." ויסלבה שימבורסקה: "על המוות, ללא הגזמה" מתוך: סוף והתחלה. לקראת היום הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים, הצטרפתי לפרויקט "בגנות השתיקה" של ויצו וסלונה, המספר...

תצוגה מקדימה

אילנה כהן, רצתה לשמור על שלום בית

בשביל האישה שמאמינה משפחה לא מפרקים, שצריך לשמור על התא המשפחתי לטובת הילדים, בשביל האישה שחושבת שזה זמני ויעבור. זה סיפורה של אילנה כהן מחולון, שנרצחה ע"י בעלה, יהודה כהן , ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה