הבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

wizo

ויצו פועלת לקידום מעמד האישה בישראל באמצעות חקיקה, פיתוח מנהיגות ומודעות אישית וחברתית לשוויון נשים בחברה ולשוויון ולצמצום פערים בכלל.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מנובמבר 2015

בהייה, או בתיה, בת לאימא יהודייה ולאב ערבי קפצה רכב נוסע כדי להמלט מאלימות בן זוגה. היא לא שרדה.

22/11/2015

“אין חיים שאינם,

ולו להרף-עין אחד בלבד,

בני-אלמוות.”

ויסלבה שימבורסקה: “על המוות, ללא הגזמה” מתוך: סוף והתחלה.

לקראת היום הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים, הצטרפתי לפרויקט “בגנות השתיקה” של ויצו וסלונה, המספר את סיפורן של הנשים שנרצחו ע”י בני זוגן בשנת 2015.

בחרתי לספר את סיפורה של בתיה- בהייה מנאע בת ה-20, נערה צעירה בגילה של בתי בכורתי. רק שכאן תם הדמיון.

בהייה או בתיה כפי שקראה לעצמה, הייתה נערה יפהפייה. בת להורים ישראלים: אמא יהודייה ואב ערבי. גרה במאג’ד אל כרום, ועברה עם משפחתה אל באר שבע שם גרה עם אמה ושלושת אחיה, בנפרד מהאב.

Behya Manaa_Wide_Shtika

בהייה-בתיה מנאע

 

בלילה שבין שישי לשבת  14.8.2015, בשעה 03:00 לפנות בוקר,  בתיה נמצאה על הכביש ללא רוח חיים סמוך לקיבוץ ניצנים. תחילה סברו חוקרי המשטרה שמדובר בתאונת פגע- וברח אולם לאחר בדיקת הזירה והגופה באבו כביר וחקירה מאומצת של בלשי ימ”ר מרחב לכיש התברר כי בתיה ובן זוגה החלו לריב בפאב בת-ים. הוא הכה אותה ודחף אותה ובהמשך אף התפתח ויכוח ביניהם. בדרכם חזרה לכיוון ביתם, היו ברכב 4 אנשים. בתיה, בן זוגה ושני חבריו. בן הזוג המשיך להכות אותה ברכב ובמהלך הוויכוח הוא אף ציין בפניה כי בכוונתו לעזוב אותה.

כנראה בניסיון להימלט מנחת זרועו של בן הזוג, פתחה בתיה מספר פעמים את הדלת של הרכב תוך כדי הנסיעה. בן זוגה משך אותה בחזרה והמשיך להכות אותה. בשלב מסוים, פתחה שוב את דלת וקפצה מהרכב. השלושה המשיכו בנסיעתם.

כלי רכב שחלפו בכביש ולא הבחינו בבתיה, פגעו בה עם הרכב.

בשלב זה השלושה עצרו את הרכב בצד הדרך, ולאחר שהבינו שבתיה לא בחיים נמלטו מהזירה, לא לפני שנטלו ממנה את מכשיר הפלאפון שלה, הפרידו את כרטיס ה-sim, והשליכו אותו יחד עם עוד פריטי לבוש נוספים באזור צומת יד מרדכי.  בימים אלה הם עומדים לדין בגין הריגה וגרימת מוות ברשלנות.

תהליך היכרותי עם בתיה- בהייה, להערכתי, מייצג את התרבות בה אנו חיים ואת תמונת העולם אותה אנו בוחרים לראות.

בראשית הייתה בהייה. ככזאת, הנראטיב היה ידוע: דמה מותר היות והיא ערבייה ונענשת על אהבתה לגבר בדואי.

ניסיונותיי השונים והרבים ליצור קשר עם מי מבני משפחתה על מנת להכיר את חלומותיה, מעשיה, רצונותיה, עלו בתוהו. נתקלתי בסירוב לשוחח אודותיה, רמז שעדיף להכחיש את קיומה. אולי מעשיה ואורח חייה של בהייה קודם להירצחה מביישים.

נערה יפהפייה, שנהרגה באלימות ע”י בן זוגה בדמי ימיה ואין מי שיספיד אותה ויספר את סיפור חייה.

קורבן קלאסי לתאר עד כמה מגונה היא השתיקה.

אבל הטוקבקים סיפרו.

סיפרו שהיא בתיה.

שהייתה  “נשמה טובה !! שעזרה לכולם, להורים, לשכנים, לחברות, בשעת צרה היא תמיד הייתה שם בכל שעה. סיפקה אוכל ובית אוזן קשבת לכולם.”

“בחורה זהב, ללא עבר פלילי”

חבריה התעקשו לספר את סיפורה של חיילת משוחררת, בת 20, תושבת באר שבע, שסיימה שרות צבאי מלא חודש לפני הירצחה. נקראה “בהייה” על שם סבתה, אמו של אביה אך בחרה את השם “בתיה” ובשם זה אף פתחה עמוד בפייסבוק.

“הבחורה המדהימה הזו עונה לשם בתיה… בתו של אדם מוסלמי  טוב לב וישראלי יותר מהרבה אנשים יהודיים, אמה יהודייה.

בתיה הייתה תינוקת מתוקה ויהודייה אמתית… שדחפה ועזרה לאחי כשהיה בן 9 לצום בפעם הראשונה בכיפור. בתיה שירתה שירות מלא בצבא והייתה אהובה תמיד על ידי כל מי שהכיר אותה.  עוזרת, מנקה, נותנת את כל הלב למי שרק ירצה, בתיה אהבה את הבחור ההוא וזה עלה לה בחייה.”

ובשלב הזה, אני רואה כיצד לבתיה נגרם עוול כשזהותה האישית – נשית- לאומית, שהיא גיבשה ובחרה לעצמה, זהות של נערה יהודייה, חיילת משוחררת, ישראלית, מתעוותת ומוחלפת לזהות של נערה ערבייה עת היא מוצגת  בשמה הערבי ודמה מותר בפעם נוספת וככזאת, היא מוצגת כקורבן של נסיבות חייה.

לא רק בחייה היא נבדלה מנערה יהודייה ישראלית אלא גם במותה.

הכותבת:

עו”ס קטי שגיא-  מנהלת האגף לרווחת המשפחה ויצו ישראל

עוד מהבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

Thumbnail

רחל אמזלג ז"ל - לביאה מסורה

אני יכולה לשמוע את הלמות ליבי בשתיקות שבין צלצולי הטלפון, עד שעונה מעברו השני של הקו בן משפחתה של רחל. כמה רגישות יש במילים שהוא אומר ועוד יותר באלו שלא. כמה אהבה וכמה חום אני מרגישה ממנו ודרכו על אישה שגם בעיניים עצומות,...

Thumbnail

אירינה בונגרט ז"ל

  אף אחד לא יכול לדעת מה עבר על אירינה בונגרט בשעות  שבין ה-9 ל-11 בספטמבר, יום האסון הלאומי של ארצות הברית ויום הטרגדיה הפרטי של אירנה, שלא שרדה את היום, והיא רק בת 30. כל שידוע מקטעי העיתונות הכתובה והאינטרנטית הוא...

Thumbnail

אילנה כהן, רצתה לשמור על שלום בית

בשביל האישה שמאמינה משפחה לא מפרקים, שצריך לשמור על התא המשפחתי לטובת הילדים, בשביל האישה שחושבת שזה זמני ויעבור. זה סיפורה של אילנה כהן מחולון, שנרצחה ע"י בעלה, יהודה כהן , ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים