הבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

wizo

ויצו פועלת לקידום מעמד האישה בישראל באמצעות חקיקה, פיתוח מנהיגות ומודעות אישית וחברתית לשוויון נשים בחברה ולשוויון ולצמצום פערים בכלל.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מנובמבר 2015

כאישה שהפכה לאחרונה לפעילה בויצו, תוהה דגנית לא מעט על מעמדן של נשים בישראל. אך היא לא מסתפקת בתהיות וגם עשתה מעשה

25/01/2017

מאת: עו”ד דגנית בר קציר

.

להיות אישה בשנת 2017 זה אתגר. בשבילי בכל אופן.

בתור מי שהפכה בחודשים האחרונים להיות פעילה בארגון הנשים ויצו, עולות בי שאלות ותהיות, לגבי מעמד האישה במדינת ישראל בימינו.

אני מודה מאוד לעובדה שנולדתי לדור שבו נשים הינן בעלות יכולת הצבעה והשפעה, בעלות האפשרות לרכוש השכלה גבוהה ובעלות היכולת לחלום להגיע לכל תפקיד “גברי” ואף מידי פעם להגשימו.

יחד עם זאת, אני תוהה האם בסופו של יום יהיה שוויון בין המינים, ונראה לי שדווקא לא!

שוויון הזדמנויות כן. אך עם יד על הלב, היקום זימן לנו כמה “פרויקטים” שיועדו רק לנו הנשים, כגון היריון ולידה.

ההבדל הזה מלכתחילה אינו שוויוני – אנחנו בעלות העוצמה ליצור ולהביא לעולם בכל לידה בריאה חדשה.

ואת הבריאה הזו יש לטפח, להאכיל, לשמור ולחנך. וכן – את זה יכול כל גבר גם לעשות.

אך אותה תקופת ההריון והלידה (ואף חופשת הלידה) מייחדות אותנו ולעיתים במקום להרגיש גאוות יחידות – אנחנו מודרות מתפקידים, מקריירה, ממעמד, מישיבות ערב ומוצאות את עצמנו מתעסקות בשאלות של דאגה לאותם “פרויקטים” זאטוטים.

אז עם אותו יחוד הייתי מצפה שישימו לב שלא בכל דבר אנחנו שוות, למשל בשמות תארים בלשון נקבה ולא זכר – ודווקא כאן פגשתי נשים רבות שלא היו מודעות בכלל לאפשרות לייחד את שמות התואר שלהן (עליו עמלו קשות, מתוך מתן השוויון) לשמות נקבה. ביניהן הייתי אני!

עם קבלת רישיון הנוטריונית בלטה לי החריגות של קבלת רשיון “נוטריון”. ממש כשם שאומר לוטרינרית ששם עיסוקה הינו וטרינר. ולכן פניתי מיד לאקדמיה ללשון העברית וזו אישרה את המונח החדש כמקצוע “נוטריונית” ואף משרד המשפטים – מחלקת הנוטריונים אישרה את השימוש בשם מקצוע זה. וכך קיבלתי את התעודה הראשונה בישראל עם שם המקצוע “נוטריונית”.

עו"ד דגנית בר קציר

מאז חלפו מספר שנים, ואני בעצמי לא שמתי לב שעל גבי שתי תעודות שלי התלויות על קיר משרדי במשך שנים רבות רשום “בוגר” ולא בהתאמה לנקבה “בוגרת” עבור סיום תואר ראשון במשפטים ועבוד תואר בראיית חשבון (חשבונאות) וכלכלה.

לאחרונה, באקראי, בשל מצגת שהעברתי בפני קהל לגבי עיסוקי נחשפתי לתעודות שלי ושם התואר בלשון זכר במקום בגוף נקבה.

מסקנה, גם אנו החושבות/חושבים שיש כבר שוויון בכל עניין – נחשפות/ים למקרים בהם חוסר השוויון מוטמע עד כדי עיוורון חושים ו/או ראייה.

שינוי סמנטי בלבד ומאחוריו ראיה של הזכות להגדרה שונה ולשוויון הזכות להשתמש בהגדרה זו.

אני שמחה לבשר כי הן האקדמיה ללשון תומכת בכך “אנחנו בהחלט ממליצים שכאשר התעודה ניתנת לאישה יותאם התואר למין נקבה”,

ואף המועצה להשכלה גבוהה הודיעה כי פנתה לאחרונה “אל המוסדות להשכלה גבוהה בבקשה להגיש דיווח מגדרי שנתי, ונבדוק האם וכיצד המוסדות עמדו בהחלטה, על סעיפיה השונים, לרבות בעניין הטמעת שפה מגדרית”.

וכאן המקום להצהיר כי אין המטרה לדקדק בדקדוק בלבד. המטרה הינה העצמת וחיזוק נערות ונשים לשים לב לייחודיות שלהן ולא ל”חולשות” שלהן.

לנשים כיום באופן כללי יש במדינת ישראל יכולת לגיטימית לממש את זכותן לרכישת השכלה גבוהה, את זכותן לקריירה, את זכותן להשפיע. ולא כגבר. לא כמו גבר – תבחרו לעשות זאת ממקום של נערה, של אישה. עם כל הייחודיות שבכך, עם השפה הנשית, עם העדינות ו/או האסרטיביות. אין לנו צורך לחקות אחרים אלא להביא לקדמת הבמה את המאפיין שלנו ולעשות זאת בצורה הכי מדהימה שיש.

בהערכה רבה ואיחולי הצלחה לכל אחת ואחת.

עו”ד דגנית בר קציר (סניף ויצו נתניה).

עוד מהבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

תצוגה מקדימה

רחל אמזלג ז"ל - לביאה מסורה

אני יכולה לשמוע את הלמות ליבי בשתיקות שבין צלצולי הטלפון, עד שעונה מעברו השני של הקו בן משפחתה של רחל. כמה רגישות יש במילים שהוא אומר ועוד יותר באלו שלא. כמה אהבה וכמה חום אני מרגישה ממנו ודרכו על אישה שגם בעיניים עצומות,...

תצוגה מקדימה

בהייה-בתיה, המנוסה שלא צלחה

‏ "אין חיים שאינם, ולו להרף-עין אחד בלבד, בני-אלמוות." ויסלבה שימבורסקה: "על המוות, ללא הגזמה" מתוך: סוף והתחלה. לקראת היום הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים, הצטרפתי לפרויקט "בגנות השתיקה" של ויצו וסלונה, המספר...

תצוגה מקדימה

אירינה בונגרט ז"ל

  אף אחד לא יכול לדעת מה עבר על אירינה בונגרט בשעות  שבין ה-9 ל-11 בספטמבר, יום האסון הלאומי של ארצות הברית ויום הטרגדיה הפרטי של אירנה, שלא שרדה את היום, והיא רק בת 30. כל שידוע מקטעי העיתונות הכתובה והאינטרנטית הוא...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה