הבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

wizo

ויצו פועלת לקידום מעמד האישה בישראל באמצעות חקיקה, פיתוח מנהיגות ומודעות אישית וחברתית לשוויון נשים בחברה ולשוויון ולצמצום פערים בכלל.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מנובמבר 2015

מה היה קורה אם במחי יד היו מוחקים את החלומות שלנו ומחזירים אותנו 200 שנה אחורה, לזמן שבו נשים היו נטולות זכויות?

22/09/2016

פמיניסטית: אישה רעה. לא מחונכת. כוחנית, ווכחנית ואינטרסנטית. צעקנית. עטורת שיערות ברגליים, נטולת חזיה וחסרת משמעת. כזו שחייבת לדבר לכל זכר בלשון נקבה, כזו ששוכחת את הנשיות שלה כשהיא יוצאת להחריב את כל מה שנבנה בזעת אפם של מיליוני גברים לאורך ההיסטוריה כולה. כזו שחייבת לעשות דווקא. מעצבנת כזו. בטח שלא אני.

מיכל בקראי 

***

“ספרו לי על החלומות שלכן.” אני מבקשת מהן.

“להיות מנתחת!” “להיות עורכת דין!” “להיות עשירה!” “להיות אמא!” “להיות מטפלת באמצעות בעלי חיים!” “להיות מאושרת!”

העיניים שלהן נוצצות כשהן מדמיינות את כל האפשרויות שהעולם הזה טומן בחובו עבורן. רק בנות 19 וכבר הספיקו ללמוד מהו כאב, מהו חסד ומהי השראה.

בנות מכינת עלמה למנהיגות נשית שלי, המיועדת למנהיגות צעירות ומוכשרות מהפריפריה הכלכלית, חברתית וגיאוגרפית של מדינת ישראל מרשות לעצמן לחלום ובגדול.

 ”עכשיו תמחקו אותם. את החלומות האלה שלכן” אני מורה להן.

אני מוחקת כל חלום שכתבתי על הלוח. נותנת לו להתפוגג אל הכלום שנותר. להותיר אולי סימן דל של טוש מחיק שלא משאיר זכר.

הן מביטות בי מבולבלות. כועסות ומאוכזבות.

“דמיינו שהייתן נולדות לפני מאתיים שנה בסך הכל. מה היה קורה לחלומות שלכן אז?”

המנתחת, עורכת הדין והמטפלת באמצעות בעלי חיים מבינות מיד. פרט ליחידות סגולה, לא היה כמעט סיכוי שיוכלו לחלום לרכוש השכלה ולהתפרנס ממקצוע שדורש שנים של השכלה, התמחות ורכישת מוניטין.

העשירה מביטה בי במבט וכחני. היא הייתה יכולה להיוולד בת אצולה או להינשא לגבר עשיר במיוחד. לאט לט היא מבינה שיכלה ליהנות ממעמד גבוה או מרכוש רב, אבל שום דבר מכל אלה לא היה נותר לו היה הגבר לו היא נולדה או ניתנה היה בוחר לנשל אותה מסיבה זו או אחרת.

הזכות לקניין עבור אישה היא המצאה חדשה באוקיינוס היסטורי אינסופי של נשים שלא יכלו להחזיק ממון כלל וכלל.

האמא לעתיד מתייצבת גאה מולי. “אני עדיין הייתי מגשימה את החלום שלי!” היא אומרת בגאווה של מנצחת. היא צודקת כמובן. נשים מאז ומעולם ילדו ילדים. אבל האם יכלה לבחור מתי להיות אמא? כמה ילדים ללדת? ומי יהיה האבא שלהם? האם יכלה לבחור שלא להיות אמא לו הייתה נאנסת או נלקחת בכוח לידיים זרות ורעות? האם יכלה לוותר על להביא ילד לעולם שלא הייתה רוצה בו? נכון, היא יכלה להביא ילדים אבל האם היא הייתה האמא שהיא באמת חולמת להיות?

האחרונה שנותרת היא המאושרת לעתיד.

ייתכן והייתה מגשימה את המרדף אחר האושר לו הייתה נולדת לפני מאתיים שנה. לו רק יכלה לחיות חיים של סיפוק מבלי לרכוש ידע, מבלי לנוע בחופשיות, מבלי שיהיה לה כל ביטחון אישי, מבלי שתוכל לבחור לה מקצוע, מבלי שתוכל לחלום מעבר לגבולות המוכרים לה, אזי בוודאי הייתה יכולה להיות המאושרת בנשים. בטוח שהייתה יכולה. לו רק..

****

MichalBarkaiGirls

וזו אולי הנקודה החשובה מכל.

אכלנו מפרי עץ הדעת ועכשיו אנחנו רעבות לעוד.

עוד השכלה, עוד השפעה, עוד נתינה, עוד חסד, עוד יצירה, עוד חלק בפאזל האנושי הגדול שנוכל לדעת שהוא גם שלנו.

זה די פשוט בעצם. דמיינו לכם ממלכה רחוקה בה במשך ההיסטוריה כולה רוב האוכלוסייה הייתה נשלטת כמעט לחלוטין בידי המיעוט.  תארו לכם כמה רעבים היו האנשים כשהיו מגלים שיש גם להם מקום. מרחב בעולם. קול ששווה לשמוע ולהשמיע.

נשמה שרוצה להאיר למרחק.

51% מאוכלוסיית העולם לא נגעה כמעט בכלל בפרי האסור במשך רוב קיומו של המין האנושי הידוע לנו. לא טעמה, לא ניסתה, לא גילתה את שהיה נדמה כי לא ניתן כלל לגלות.  עכשיו, משנשבר הרעב הגדול בממלכה הרחוקה שהיא אנחנו, משנתגלה הכוח הקסום, נותר רק רצון לעוד ועוד.

לטעום. לגלות. לתת. לחבר. ליצור. להרוויח. לברוא. לשלם מחיר תמיד. ליפול ולקום וליפול שוב ולאסוף עוד כוח ולקום.  כי מרבית אוכלוסיית העולם רעבה עכשיו להיות חלק. לא לצאת לקרב בגברים. לא להפיל אותם מכסאם. לא לפעול נגדם בכוח הזרוע. לא להתנהל מאגו ובתוך כללי משחק סכום אפס. זה לא המשחק שלנו. זו לא השפה שלנו ואלה לא החלומות שלנו.

מנהיגות נשית היא היכולת ליצור משחק חדש, שבו יש מקום לקול אחד ואחת מאיתנו להיות הגרסה הטובה ביותר, החופשית ביותר, המדויקת ביותר של עצמו ועצמה. היא היכולת לחשוב עגול ולא היררכי. לשתף פעולה ולא להתחרות. לגלות שיש win win והוא מרגיש טוב יותר מניצחון אכזרי ורומס. לפעול מאהבה. גם כשאין מאחוריה נתונים או קבלות או הוכחות חותכות. מנהיגות נשית היא היכולת לקחת את כל מה שסיפרו לנו על פמיניזם, להביט בו טוב טוב ולוותר עליו. להניח מאחור את הדעות הקדומות שמגינות עלינו כחומה בצורה מהיכולת לבנות מציאות בריאה וטובה יותר. להיוותר עירומים מכל סטיגמה וכל סטריאוטיפ ולהביט בעיניים חדשות ותמימות. ולהעז.

***

פמיניסטית (וגם פמיניסט) : אדם המאמין בשוויון חברתי, כלכלי ופוליטי בין המינים.

הביטו אל תוך עצמכם באמת ושאלו: האם אתם לא כאלה?

מיכל בקראי

.

** עו”ד מיכל ברקאי-ברודי היא מייסדת וראש מכינת “עלמה” למנהיגות נשית (הסוכנות היהודית), זוכת פרס מוסקוביץ לציונות, פרס כלכליסט ליזמות בחינוך ועיטור ההוקרה מטעם הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. ברקאי-ברודי היא מרצה בינלאומית בנושא מנהיגות נשית וכמובן בוגרת סדר חברתי חדש, מחזור 2013

 

עוד מהבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

תצוגה מקדימה

רחל אמזלג ז"ל - לביאה מסורה

אני יכולה לשמוע את הלמות ליבי בשתיקות שבין צלצולי הטלפון, עד שעונה מעברו השני של הקו בן משפחתה של רחל. כמה רגישות יש במילים שהוא אומר ועוד יותר באלו שלא. כמה אהבה וכמה חום אני מרגישה ממנו ודרכו על אישה שגם בעיניים עצומות,...

תצוגה מקדימה

בהייה-בתיה, המנוסה שלא צלחה

‏ "אין חיים שאינם, ולו להרף-עין אחד בלבד, בני-אלמוות." ויסלבה שימבורסקה: "על המוות, ללא הגזמה" מתוך: סוף והתחלה. לקראת היום הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים, הצטרפתי לפרויקט "בגנות השתיקה" של ויצו וסלונה, המספר...

תצוגה מקדימה

אירינה בונגרט ז"ל

  אף אחד לא יכול לדעת מה עבר על אירינה בונגרט בשעות  שבין ה-9 ל-11 בספטמבר, יום האסון הלאומי של ארצות הברית ויום הטרגדיה הפרטי של אירנה, שלא שרדה את היום, והיא רק בת 30. כל שידוע מקטעי העיתונות הכתובה והאינטרנטית הוא...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה