הבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

wizo

ויצו פועלת לקידום מעמד האישה בישראל באמצעות חקיקה, פיתוח מנהיגות ומודעות אישית וחברתית לשוויון נשים בחברה ולשוויון ולצמצום פערים בכלל.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מנובמבר 2015

בגוף של אישה בעולם רואים אותי קטנה, בעצמי אני רואה עצמי גדולה. דרך תקרה של זכוכית או חומה אחרת- המהות שלנו היא מה שאנחנו חושבות על עצמינו כנשים

15/09/2016

שני מרסל עזירה

פעם פמניזם היה בעיניי תגובת נגד לשוביניזם, לא ראיתי את עצמי חלק מהתנועה הזו, אני אוהבת גברים, אין לי בעיה איתם ואני לא אתחיל להטיף מוסר לכל גבר שמוציא מילה לא במקום. הפמניזם עבורי הייתה לא יותר מהגדרה המנציחה את הפערים בין נשים לגברים. שאמרו לי: “מה את פמניסטית?!”  זה היה שווה ערך ל: “מה, את בכיינית, שאנת גברים שלא הצליחה בחיים? “  מיד הייתי תוקפת חזרה: “אני ?! אתה פמניסטית!”  עבורי, ההגדרה הזו מיתגה אותי כשוליים ממורמר. עמדתי הייתה- אם מישהי רוצה להגיע לעמדה כלשהי שתלך ותעשה במקום לשבת ולבכות.

ואכן לא ישבתי ובכיתי, מיד אחרי לימודי הקולנוע שלי בדרום, חזרתי לתל אביב והתחלתי לעבוד בטלוויזה, חיכיתי שתגיע הפריצה הגדולה!  שלחתי את הסרט גמר שלי לפסטיבלים, שלחתי תסריטים בבקשה לקבל תקציב, תיזזתי הזעתי קיוותי ו..לא קיבלתי כלום. התחלתי להתמרמר על המערכת של הקרנות והתקציבים ולמה לא נותנים לי. חמור מזה התחלתי לפקפק בעצמי, התחלתי לשקוע ולהרגיש שאין לי מוצא. זה היה הרגע בו החלטתי שזה לא מתאים לי יותר. את מה שאני רוצה, אני אקום ואשיג לבד. כך חברתי לארבע יוצרות נוספות ויחד יצרנו סדרת רשת שעוסקת בחמש דמויות נשיות, אם כי הנושאים הם טרוויאלים ויכולים לדבר לשני המינים- זוגיות, יחסים, מיניות, קריירה, הורות..

עליית הסדרה חשפה אותי למגרש המשחקים שבתוכו אני פועלת שרק אז התחוורתי לקיומו.עם ההפצה של הסדרה, ישר היינו בתוך נישה- נישה נשית, לא ידעתי שנשים זו נישה.. התעניינו בנו בעיקר חוגים ואתרים העוסקים בזווית נשית. אבל רגע, איפה כל האתרים הגדולים, איפה העיתונים, איפה ההמונים?!. חוקי המשחק מתחילים להתבהר: כל עוד לא דרשתי ולא ציפיתי לכלום, לא הרגשתי שום אפליה ושום הבדל מעצם היותי אישה. ברגע שניסיתי להתקדם ולפרוץ למעלה, גיליתי שיש חוקים שמגדירים אותי ותפקידם להשאיר אותי במקום. מסתבר שתקרת זכוכית נקראת תקרת זכוכית כי לא רואים אותה עד שנתקעים בה.

וברגעים האלו שהראש שלי תקוע בתקרה הכרתי נשים מדהימות ופמניסטיות, אחת מדהימה במיוחד עבורי היא יסמין קייני שהיא במאית ויוצרת, ממקימת פורום הקולנועניות.בנקודה הזו היו נשים שבאו ואמרו, אל תתיאשי, אל תקחי את חוסר התמיכה ללב, את לא לבד. תמשיכי להתקדם בכל הכוח וכל צעד קטן שלך מזיז ומרעיד את העולם. וואוו הרגשתי שיש פה שותפות גורל, יש פה רעות.

אז הבנתי שפמניזים זה ממש לא ההפך משוביניזם, הפמניזם לא מגדיר את עצמו מול התנהלות גברית. פמניזם הוא אקטיביזם נשי- להיות אחראית לגורלי ולהיות בערבות הדדית לאחיותיי , פמניזם היא הזכות לפעול למען קידום נשים ולא בהכרח בתוך ארגון, אלא דווקא ביומיום, בשיחה,בפרגון וחיזוק הנשים שסביבי באשר הן ובכל בחירה שהן לוקחות. פמניזם היא היציאה מנקודת המבט הגברית ומהציפייה שכיוצרת\יזמית, אחבור לגברים כדי שיהיה לי לוק מקצועי יותר וחותמת של איכות. פמניזם הוא חופש אמיתי לבחור מהלב ולשים זין על כל ההגדרות והתבניות שרוצים שאהיה בהם.

והדרך הטובה ביותר להגדיר פמניזם בעיניי היא מתוך הדברים של הגדולה בנשים רונית אלקבץ שאמרה:

“את לא כפופה לחוק של איש, אך גם לא כפופה לחוק סימבולי שמגדיר חופש נשי מה הוא. את נהדרת בנעל ספורט, ועל עקב 20 סנטימטר. עם בגדים, ובלי בגדים. בפוזה הזאת או בפוזה ההיא. זכרי, את חופשייה. את יוצרת את הדימוי. כל יום מחדש מגדירה את המרחב שלך.”.

מאת:  שני מרסל עזריה- יוצרת שותפה בסדרה “בקרוב אצלך”  תסריטאית בימאית ועורכת

לצפייה בפרק מתוך “בקרוב אצלך”

עוד מהבלוג של ויצו תנועת נשים ציונית למען החברה בישראל

תצוגה מקדימה

רחל אמזלג ז"ל - לביאה מסורה

אני יכולה לשמוע את הלמות ליבי בשתיקות שבין צלצולי הטלפון, עד שעונה מעברו השני של הקו בן משפחתה של רחל. כמה רגישות יש במילים שהוא אומר ועוד יותר באלו שלא. כמה אהבה וכמה חום אני מרגישה ממנו ודרכו על אישה שגם בעיניים עצומות,...

תצוגה מקדימה

בהייה-בתיה, המנוסה שלא צלחה

‏ "אין חיים שאינם, ולו להרף-עין אחד בלבד, בני-אלמוות." ויסלבה שימבורסקה: "על המוות, ללא הגזמה" מתוך: סוף והתחלה. לקראת היום הבינלאומי לציון המאבק באלימות נגד נשים, הצטרפתי לפרויקט "בגנות השתיקה" של ויצו וסלונה, המספר...

תצוגה מקדימה

אירינה בונגרט ז"ל

  אף אחד לא יכול לדעת מה עבר על אירינה בונגרט בשעות  שבין ה-9 ל-11 בספטמבר, יום האסון הלאומי של ארצות הברית ויום הטרגדיה הפרטי של אירנה, שלא שרדה את היום, והיא רק בת 30. כל שידוע מקטעי העיתונות הכתובה והאינטרנטית הוא...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה