הבלוג של weizmannef

הרב מיכאל לייטמן

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מיולי 2015

איך נראית חברה בה כולם חושבים, מדברים  ועושים רק דברים טובים, מדוע מילה טובה יוצרת באדם רצון לנתינה ומה הסיבה לביקורת השלילית שאנחנו חשים כלפי האחר? מאת: מיכאל לייטמן, “קבלה לעם, בתכנית “חיים חדשים”.

אמרו חז”ל “חיים ומוות ביד הלשון”. לצערנו  כיום, תופעת ה”שיימינג” ברשת גורמת לאנשים לשנים קץ לחייהם בגלל מילים רעות.  למילים ולשפה יש כוח מכריע בעיצוב המציאות. לביטוי “מילים בוראות מציאות”, יש המון עוצמה, בעיקר ברשתות החברתיות.

 האם המילה הטובה – השפה החיובית, יכולה ליצור באמת חיים טובים יותר, ואם כן איך?

זה יכול גם להיות ההיפך, מסביר הרב לייטמן.  גם כשרוצים להגיד מילים יפות, צריך מאוד להיזהר. “חוסך שבטו שונא בנו”, כלומר – אם אנחנו מתייחסים לילדים שלנו או לאנשים מסביבנו  רק ברחמנות ואהבה שזה קו ימין, זה יהרוס אותם . חייב להיות סדר:  יש שתי מושכות, ימין ושמאל, דין ורחמים, ובאמצע שביל הזהב שעלינו לקבוע ביחסים שלנו זה לזה. אחרת זה יגרום לקלקול.

 ראיתי אנשים שפינקו אותם בבית וכשהתבגרו, היה להם קשה להסתדר בחיים. הם לא הבינו שאנשים זרים יכולים להיות השונאים שלהם. לכן, צריכים לחנך את האדם איך להתייחס נכון לאנשים זרים.

זאת אומרת,  גם לא מילים טובות מדי?

אנחנו צריכים תמיד להיות בקו האמצע. לחשוב איך להתייחס נכון  לאדם כדי לעזור לו לבנות את עצמו בצורה רוחנית ופנימית.

לאחרונה הייתי באירוע שבו התבקש הקהל לתת מחמאות מכל הלב. כל אחד לזה שמימינו. בהתחלה היה קשה ובהדרגה כולם נפתחו והיתה הרגשה של עוצמה, מילוי הנשמה והתעוררות לחיים. באיזה אופן מרגישים את המילוי ?

קל לנו לקבל מילים יפות. אנחנו פתוחים לשמוע אותם ללא הפרעה. הן באות ממקור זר בצורה הכי ישרה ועוצמתית  וממלאות את האגו שלנו.

אדם פותח את כל קווי התקשורת שלו. הוא מוכן למלא אותם וככל שאתה משפיע עליו, הוא יותר דבוק אלייך. כמו תינוק שדבוק לאימו והיא מרעיפה עליו אהבה.

עד כה הסברת על אינטראקציה חיובית בין אנשים, אבל במציאות כיום, אנחנו שומעים יותר מילים רעות שיכולות אף להרוג. המדיה – הטלוויזיה, התקשורת, והאינטרנט, לא חוסכים השפלות, עלבונות ולעג. האם אפשר להכניס את כוח המילה הטובה לעולמנו?

זה אפשרי, אבל צריך לעשות מהפכה של ממש. נכון לעכשיו המדיה מציגה רק חדשות רעות- דרמטיות ודרסטיות. היכן קורה פיצוץ, שריפה, הרג, וטרור. כמעט ולא שומעים חדשות טובות. לכן, אנחנו צריכים לשנות את כל הפרדיגמה, את כל התהליך. ראשית עלינו לדעת שהעולם שלנו צריך להתקדם בהכרח להתפתחות טובה, אבל המצב הפוך. הפער בין מה שאנחנו צריכים להיות למצב כיום, גדל יותר ויותר.

מה אנחנו צריכים להיות?

כמו הכוח העליון שבטבע – הכוח החיובי של השפעה ואהבה. הוא ברא אותנו עם טבע שלילי שנקרא אגו, כדי שנוכל לבנות את עצמנו ולהגיע לאותה מדרגה שדומה לכוח החיובי. אבל כל מה שאנחנו עושים היום נובע מתוך היצרים שלנו. מתוך הטבע האגואיסטי שלנו.

וכתוצאה מזה אנחנו מגיעים לתופעת “שיימינג”? כן. זו תוצאה ישירה. זה יימשך עד שנאמר   ”דיינו. בואו נעצור את זה. אין בזה שום דבר מועיל שפועל לטובתנו  ומשפר את עתידנו”.

אתה יכול לתאר את התהליך אחרי שנגיד “דיינו”?

ראשית יש ללמד את  האנשים איך לבנות קשר חיובי, כי כולנו רואים שהקשר השלילי מביא אותנו למלחמה אינסופית, למשברים בכלכלה, באקלים, במשפחה – בכל דבר ומקום, עד שנגיד “דיינו”.

 מהמצב הזה, נכנס מומנטום מיוחד – חכמת הקבלה צריכה להתגלות. היא מסבירה שיש אפשרות לשנות את הרע לטוב – להתחבר בינינו. לתת מחמאות אחד לשני. נוצרת השפעה חיובית של הסביבה.  זה ממלא כל אחד בגאווה חיובית. זה מחייב אותו לא להפחית מערכו בעיני הזולת.

בדרך כלל במקום העבודה יש לכל אחד “בטן מלאה” על האחר. מה עלינו לעשות?

לשם כך דרושות בין שמונה לעשר פגישות. לא להתייחס למה שמרגישים “בבטן”. למרות השנאה לזולת, צריך לפתח אליו יחס יפה. להגיד מילה טובה, לחייך. זה יסיר את המחיצה ביניהם. זה יחייב את מקבל המחמאה להתייחס אחרת – להיראות בהתאם למחמאה שקיבל .

דיברנו על אינטראקציה בין אנשים במקום העבודה. האם זה יכול להיות גם בזוגיות או בתא משפחתי?

בוודאי. לא רק במילים אלא גם במעשים. מורי – הרב ברוך אשלג (הרב”ש), אמר “אהבה זו חיה שקונים אותה בוויתורים”. בזוגיות חשוב לוותר על האגו, להעניק תשומת לב בעזרה הדדית ובמעשים טובים שישמחו אחד את השני.

מהו הכוח המניע מאחורי מילים טובות?

מחשבות הן הכוח הכי חזק בעולם. יותר ממילים. מחשבה היא הרמה הכי גבוהה והעוצמתית. לכן, עלינו להשתדל לחשוב על אנשים בצורה חיובית ולראות אותם כטובים. כל מה שנראה בהם  שלילי, בא מהאגו שלנו. מיצר הרע. הוא מונע מאתנו לראות אנשים באור חיובי.

אם כך,  עלי לשנות את היחס שלי לזולת, שיגרום לו להשתפר?

כן. אתה מתעלה מעל האגו שלך ומפעיל את כוח המחשבה הטוב שלך על האחרים. זה פועל עליהם ומשפיע עליך. כולם קשורים ברשת אחת, מסכם מיכאל לייטמן.  כל הלבבות קשורים ללב אחד. גם המחשבות. יש על כך הוכחות מהמדע.

עוד מהבלוג של weizmannef

מדוע התנ"ך נחשב לספר קדוש?

במה עוסק ספר התנ"ך, על ידי מי הוא נכתב ולמה מתכוונים כשאומרים שהוא ספר קדוש? המצב בישראל מאד מדאיג. היחס של העולם אלינו הולך ונהיה רע יותר. מהו המקור שממנו נוצרה ההגדרה "עם ישראל"? . ספר התנ"ך מעצב במובנים רבים את התודעה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

מקור הגזענות לפי חכמת הקבלה

למה אנשים בעלי עור כהה נחשבים לנחותים בתרבויות רבות. כיצד ניתן לבטל את הגזענות בחברה ומדוע החוק של "ואהבת לרעך כמוך" הוא החוק היחיד המגן מפני גזענות? תופעת ה"גזענות שחורה", קיימת בארץ מאז עליית העדה האתיופית לישראל. יש...

תגובות

פורסם לפני 4 years

חיי נצח

קיום נצחי הוא שאין לקיום פיזי. תודעה חדשה זו היא מחשבה, ורעיון שבו כל דבר אחר נעלם, מתפוגג, הופך לאחד. כאילו כל מה שקפא, אחד נכנס דרך "חור תולעת" למרחב חדש, ריק. והחלל שאז מתמלא בהדרגה בהכרת תודה ואהבה חסרת גבולות. זו הרגשה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה