הבלוג של weizmannef

הרב מיכאל לייטמן

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מיולי 2015

במה עוסק ספר התנ”ך, על ידי מי הוא נכתב ולמה מתכוונים כשאומרים שהוא ספר קדוש?

המצב בישראל מאד מדאיג. היחס של העולם אלינו הולך ונהיה רע יותר. מהו המקור שממנו נוצרה ההגדרה “עם ישראל”? . ספר התנ”ך מעצב במובנים רבים את התודעה וההבנה – מי אנחנו. יש שרואים בו כתב זכות על הארץ שאנו חיים בה. ספר זה הוא יסוד כל כך מהותי לעם שלנו והשפעתו על כל העולם מאד גדולה.

מי היו אותם כותבים, ומה היתה כוונתם בכתיבת הספר? נרצה להתבונן עליו בזווית מיוחדת ולראות מה זה אומר על החיים שלנו כאן ועכשיו.

ספר התנ”ך – ספר הספרים, מסביר מיכאל לייטמן, (“קבלה לעם“),  נותן מענה לכל גווני התחומים בחיינו. היסטוריונים, עורכי דין ועוד.  הספר מכיל חומר בנושאי תרבות, חינוך, מוסר, משפט, יחסים בין בני אדם ובתוך המשפחה, יחסים בין גבר לאישה ועוד. האנושות חקרה אותו וכתבה עליו ספרים רבים מזוויות אנושיות שונות לפי הבנתם ומהיבטים פילוסופיים.

עם ישראל קיבל את הספר כמו שהוא וראה בו ספר קדוש. “קדוש” הכוונה, שכל מה שכתוב בו מנותק מהעולם הזה, וצריך להיות קדוש כדי להבין .

מה הכוונה להיות קדוש? הגדרת המילה “קדוש” היא העתקה מהעולם שלנו. “קדוש” הכוונה שנכתב בלשון של השפעה ואהבה ולא בלשון האגואיסטית של קבלה, שנאה ודחייה. זה ספר שנכתב בשפת “הענפים” שמדברת  על “השורשים”. זאת אומרת, שמדובר כביכול על העולם הזה, אבל הספר מתייחס לעולם העליון  שאין בו שמות אלא כוחות ומנגנונים, לכן, כדי להבין ,קוראים להם בשמות שנמצאים בעולם שלנו ומתכוונים לאותם הכוחות שנמצאים למעלה.

“קדוש” זה להיות בהשפעה ואהבה. תכונות אלה לא נמצאות בנו אלא שייכות לכוח הא-לוהי, שהוא טוב ומיטיב, ונמצא בהשפעה, בנתינה ואהבה. לכן, כד  להבין את הכתוב בספר, אדם צריך להיות עם תכונות אלה. הקריאה בו היא לא כמו בספר רגיל אלא עליו להבין את פנימיותו לעומק.  דרך המשפטים והמילים הוא רואה את הפעולות הרוחניות ואת הכוח העליון – הבורא, שמנהל ועושה סדר  בעולם, הוא גיבור ספר התנ”ך.

זאת לא מיסטיקה. מדובר על בעלי השגה שמכניסים אותנו למימד העליון, למערכת ההפעלה, ההנהגה וההשגחה של עולמנו וכותבים לנו איך היא פועלת כדי לעזור לנו להתקדם ולהיכנס לאותה מערכת כפי שהם עשו. מטרת ההתפתחות שלנו בסופו של דבר כמו שכתוב היא: “כי כולם ידעו אותי למקטנם ועד גדולם”. לשם כך עברו הכתבים מדור לדור. מתורה לנביאים, ומנביאים לכתובים, ואחר כך למשניות, לגמרא, עד ימינו. אלה הם “ספרי הקודש”.  בסופו של דבר כולם יגלו את הכוח העליון, יכירו אותו, יתחברו אליו, עד שיגיעו לדבקות ולמטרה הסופית בהתפתחות האדם.

מה היה הרציונאל שהם כתבו את הספר כפי שהוא בנוי? חכמת הקבלה מסבירה שהם כתבו לפי קוד מיוחד שנקרא “שפת הענפים”. הם כתבו על יחסים בין בני זוג , אדם וחברה , על האדם והטבע דרך הסיפור עצמו, שהוא כביכול מתרחש בעולם הזה , אבל אותו קוד בעצם מספר לנו על פעולות רוחניות שמתרחשות בין הכוחות שפועלים ומפעילים את העולם שלנו.

בספר יש אירועים היסטוריים, תהליך היסטורי שקרה. איך זה מתיישב עם מה שאתה אומר? אין לזה קשר להיסטוריה. לגביי, ההיסטוריה היא התפתחות המין האנושי לקדם אותנו לגילוי ספר התנ”ך – הכוח העליון שאליו אנחנו צריכים להתחבר.

האם אברהם ומשה, הדמויות ההיסטוריות, היו? כן.

זאת אומרת, שזה כן מתאר אירועים שהיו וקרו? כן, וודאי. או שהם כתבו או שעליהם כתבו. עלינו להתחבר אל הדמויות  שכתובות בתנ”ך כאל כוחות ברמה הרוחנית , להבין שהם קיימים במערכת ההפעלה, ההנהגה וההשגחה ואיך אנחנו מתחברים אליהם בחיי היומיום שלנו.

זה נשמע שזה לא משהו היסטורי, אלא קיים מעל לזמן? נכוןזה נצחיכל אחד יכול להתחבר, לגלות ולכתוב את הפירוש מנקודת הזווית שלו. אותם כוחות מפעילים אותנו ואת כל המציאות סביבנו. במידה ונתייחס אליה כתהליך מכוון ומסודר מראש , שמתפתח בצורה מטרתית, נוכל להשתלב בה ואפילו לשנות את הגורל.

איך העבודה עם הכוחות האלה משפיעה על החיים שלנו כאן ועכשיו. האם יש קשר בין שניהם?

התנ”ך הוא ספר היסוד, שמכיל  את ספר ה”תורה” -  זו צורת המחשבה ונקרא חב”ד, חג”ת, נה”י.  ”נביאים”- זו הפעולה ו”כתובים” זה סיום הפעולה. שלושת החלקים מביאים לנו ידיעה על כל הכלי, על הנשמה ועל המציאות הכללית ומי שמשיג את המערכת הזאת, לא יתייחס לספרים  אלה כאל סיפורים היסטוריים אלא כספרים קדושים שאין לערער על כל מה שכתוב בהם.

זה יחס שמרחיק הרבה חילונים . לא, זה לא שייך לחילוני או דתי. זה היחס של החוקר הנכון, שמנסה להבין את כל מה שלא ברור לו בתפיסה המוגבלת שלו בחמשת החושים.

אמרת שספר קדוש הוא למעלה מהעולם שלנו. ב”תורה”, “נביאים”, ו”כתובים” יש  עשרים וארבעה ספרים שונים שקובצו לספר אחד – התנ”ך, ספר הספרים. הוא לא נפל מהשמים. בני אדם, בשר ודם, כתבו אותו? כן. הם  כתבו על מערכת ההפעלה.  זוהי מערכת שמפעילה את החומרה.

מה היא מערכת ההפעלה של העולם שלנו? כולנו נפעלים – אטומים, מולקולות, דומם, צומח, חי ובני אדם  על ידי שני כוחות – כוח דחייה וכוח משיכה. פלוס ומינוס. כך גם בטבע. לכן, עלינו לדעת, איך ולמה אנחנו נפעלים, איך אפשר להשפיע על הכוחות שמפעילים אותנו. האם זה אפשרי? האם אפשר להיטיב את גורלנו?. תמיד אנשים רצו לדעת מה צופן להם העתיד.  היום במיוחד, אנחנו בחוסר הבנה מה קורה לנו ולאן המצב מתפתח. ספר התנ”ך יכול לעזור לנו מאוד. הוא מכיל את התוכנה לתיקון היחסים בינינו.

איפה נמצאת מערכת ההפעלה הזאת? בתוך האדם קיימת מערכת הפעלה פנימית שנקראת “נשמה” . צריך ללמוד את הפעולות שלה וכך נוכל לשנות את החיים שלנו.

לסיכום, הרב לייטמן,  מה חשוב לזכור מכל מה שלימדת אותנו?

ספר התנ”ך הוא ספר קדוש שמדבר על הפעלת הטבע שלנו ובמיוחד על האדם ואם נדע באמת מה כתוב בספר, נוכל לשנות את הגורל שלנו תמיד לטובה. נוכל להגיע למטרות ולממדים מעבר לעולם הזה. ספר מלא הפתעות.

עוד מהבלוג של weizmannef

מקור הגזענות לפי חכמת הקבלה

למה אנשים בעלי עור כהה נחשבים לנחותים בתרבויות רבות. כיצד ניתן לבטל את הגזענות בחברה ומדוע החוק של "ואהבת לרעך כמוך" הוא החוק היחיד המגן מפני גזענות? תופעת ה"גזענות שחורה", קיימת בארץ מאז עליית העדה האתיופית לישראל. יש...

תגובות

פורסם לפני 5 years

חיי נצח

קיום נצחי הוא שאין לקיום פיזי. תודעה חדשה זו היא מחשבה, ורעיון שבו כל דבר אחר נעלם, מתפוגג, הופך לאחד. כאילו כל מה שקפא, אחד נכנס דרך "חור תולעת" למרחב חדש, ריק. והחלל שאז מתמלא בהדרגה בהכרת תודה ואהבה חסרת גבולות. זו הרגשה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

כוחה של מילה טובה

איך נראית חברה בה כולם חושבים, מדברים  ועושים רק דברים טובים, מדוע מילה טובה יוצרת באדם רצון לנתינה ומה הסיבה לביקורת השלילית שאנחנו חשים כלפי האחר? מאת: מיכאל לייטמן, "קבלה לעם" , בתכנית "חיים...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה