הבלוג של ולדימיר בליאק

vladimirbeliak

רואה חשבון ומשפטן ממודיעין מכבים רעות, מתמחה בליווי וקידום עסקים קטנים ובינוניים, מועמד לכנסת ה-20 מטעם מפלגת "יש עתיד".

עדכונים:

פוסטים: 18

החל מאפריל 2016

עסקים קטנים ובינוניים מהווים בסיס לכלכלה בריאה, בישראל הם מגזר מופלה ומוכה. חצי מילון עצמאים ועצמאיות לא מוכנים להיות בני ערובה של מדיניות פופוליסטית וחסרת אחריות. נדרש שינוי

28/06/2016

עצמאי מיואש (צילום: שאטרסטוק)

זה כבר מתחיל לקבל מאפיינים של מלחמת חורמה:
ההנהגה הכלכלית של מדינת ישראל מחסלת את מגזר העצמאיות והעצמאיים.

הממשלה וחברי הכנסת עושים מאמץ עילאי להיראות “חברתיים”. רק בתקופה האחרונה:
- תוספת יומיים לחופשה השנתית
- הגדלת הפרשות המעסיק לפנסיה
- “חופשת לידה” בת 6 ימים לאבות
- “סוף שבוע ארוך” 6 פעמים בשנה
כל הרפורמות הללו נראות מצוין אלקטוראלית, אך יש בהן מאפיין אחד משותף – הן כמעט ולא עולות שקל לתקציב המדינה. כל הנטל נופל על המעסיק. נכון, גם המדינה היא מעסיק, אך האם אפשר להשוות את כח העמידה של מדינת ישראל מול בעל עסק קטן או בינוני?

תחשבו רגע על עצמאי קטן, שכורע תחת הנטל של מיסים ישירים ועקיפים, מנסה לשרוד במשק שבדרך למיתון, וכעת ייאלץ לממן לעובדיו עוד 8-14 ימי חופשה בשנה, דהיינו – אלפי ש”ח נוספים של עלות מעביד. מה האופציות שלו? לפטר עובדים? להעלות מחירים? כיצד בדיוק בתנאים הללו ממשלת ישראל מתכוונת להצעיד את הכלכלה קדימה ולהוריד את יוקר המחיה?

הרי אנו יודעים ורואים מה קורה. על כל נסיון לפתוח את השוק לשבועיים לייבוא מתחילים לדון כאן על “חבילות סיוע” שמנות לבעלי אינטרסים. מה עם חבילת סיוע לעצמאיים? מישהו שוקל את זה כרעיון?

לפני חודשיים האוצר יצא עם ספין מתווה “פנסיה חובה ודמי אבטלה לעצמאיים”. בתוך המתווה עצמו האוצר מודה, כי עצמאיים משלמים יותר מדי לביטול לאומי וגם – שימו לב – בכספים שעצמאי משלם למוסד “מגולם מרכיב דמי אבטלה”. האם האוצר מתכוון להשתמש במרכיב הזה לצורך תשלום דמי אבטלה לעצמאיים? ממש לא. מציעים לנו מנגנון משונה, שבו גם לכאורה מורידים את ההפרשות, אך גם מיד מעבירים אותן לקרן פנסיה ומהקרן הזאת עצמאי מוזמן למשוך “דמי אבטלה”. על חשבון הפנסיה של עצמו.
ההטבות שהוא מקבל על ההפרשות לפנסיה בקושי מגיעות ל-40% מהטבות שעובד שכיר מקבל במצב דומה.
ועוד כמובן איזשהי “הטבה” משעשעת בהפרשה לקרן השתלמות, שגם היא, באופן לא מפתיע, לא תיאלץ את המדינה להכניס יד לכיס.

עסקים קטנים ובינוניים מהווים בסיס של כלכלה בריאה, אחד ממנועי הצמיחה העיקריים. במדינת ישראל הם הפכו למגזר מופלה ומוכה.

חברים, הגיע מים עד נפש. עד כאן. 500,000 עצמאיות ועצמאיים לא מוכנים להיות בני ערובה של מדיניות פופוליסטית וחסרת אחריות. זמן לשנות.

עוד מהבלוג של ולדימיר בליאק

תצוגה מקדימה

בגובה העיניים

את התופעה הזאת הכרתי לראשונה בחודש מרץ 1993. אז רוסיה, שעוד פינטזה על עתיד חופשי ודמוקרטי, עמדה בפני אחת מנקודות ההכרעה - משאל עם על האמון למדיניותו של הנשיא ילצין. הגעתי לאחד המפגשים של ילצין עם הציבור, שבועות בודדים לפני...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

ליצמן אין, הכנות אאוט

יעקב ליצמן הוא ללא ספק פוליטיקאי מוכשר. אחד הטובים. חד, חכם, לפרקים מבריק. הוא גם כנראה שר הבריאות לא רע. לפחות כך טוען מערך יחסי הציבור המשומן שלו, שדי מצליח לכפות את דעתו על רוב הציבור. יחד עם זאת, תפקודו של השר במקרים לא...

תגובות

פורסם לפני 4 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה