הבלוג של ורד דלאל

mid-wife

עדכונים:

פוסטים: 25

עוקבים: 4

החל מיוני 2011

גם גברים יולדים, הם חווים את הלידה בעיניים שלהם ולא תמיד מדברים על זה

17/07/2017

גברים יולדים בסתר

עם השינוי בנורמה החברתית, שהכניסה את הגברים שלצידנו אל חדרי הלידה, עולה הצורך בהכנה ללידה עבור גברים ובהבנה שגם להם עלולים להיות חוויות לידה קשות.  גברים, כך מתכוננים לחוויה בחדר הלידה

“פיקדתי על  גדודים בצבא נלחמתי במלחמות,הייתי ביערות הגשם  בבוליביה , חתמתי על דוחות כספיים של מיליונים. אבל שום דבר לא הכין אותי לתפקיד הגדול שכולם ציפו ממני.ללוות את האישה שאני אוהב בחדר לידה זו הייתה החוויה המעצימה והמאתגרת מכולן. מצאתי את עצמי מתמודד עם  שאלות מול אנשים שאין לי יתרון עליהם , שמחליטים עבורי או עבור אישתי מה טוב עבורנו  ואין לי ולא יהיה לי בזמן הקצר הזה אף אחד שיכול לענות לי.” כך תיאר י’ את חווית הלידה שלו בלידת ביתו הבכורה.  ”הרגשתי את הכאב שלה, הרגשתי בצד ימין דקירות בבטן ורציתי לברוח, אבל ציפו ממני להישאר ולתמוך. לא ממש ידעתי מה לעשות,  המיילדת אמרה לי ‘תעשה ככה ותעשה ככה זה יעזור לה’ , אבל לא הבנתי אותה. הייתי עייף, הידיים כאבו לי וכפות הרגליים בערו, הגעתי עם נעליים לא נוחות שנרטבו בזמן שאישתי הייתה במים וזה רק גרם להן להיות עוד יותר מכאיבות. חשבתי שהחוויה תהיה אחרת , הרגשתי כמו הלום קרב”. למרות התיאור הדרמטי, חשוב לו להוסיף, שהוא גם הרגיש שלראות את אישתו יולדת את התינוקת המשתופת שלהם, לראות אותה מחזיקה אותה בידיה ומניקה שניות ספורות אחרי הלידה ,עורר בתוכו אהבה חזקה ואין סופית וגאווה גדולה באישתו.

pixles

עבור הרבה גברים אירוע הלידה הוא אירוע מעצים. אבל עבור רבים אחרים, היא אירוע המפגיש אותם עם הפחדים הכי עמוקים שלהם, עם הריחות של בית החולים, עם הקולות והנהמות והשינוי המתחולל בנשים שלהם מול עיניהם,  עם פחד מה מותר להגיד ומה לא ואיך בכלל הוא יוכל לסייע ולהרגיש נחוץ, כשהוא בעצמו לא תמיד בטוח במקום שלו וביכולת שלו להתמודד עם הסיטואציה.

עד שלהי שנות ה-70 נשים בישראל ילדו בעיקר בליווי נשות המשפחה, הגברים חיכו במסדרון. עם השנים הנורמה השתנתה, עד שכיום מעט מאוד גברים בוחרים שלא להיכנס לחדר הלידה. למעשה, רוב הגברים רוצים וחשים שהם צריכים לקחת חלק פעיל בליווי היולדת, בהגשת סיוע בהתמודדות עם הצירים ואפילו בשלב הלידה הפעילה.  אבל בין הרצון למציאות עוברות הרבה סיטואציות שצריך להתמודד איתן בחדר הלידה, ושאלת השאלות – האם אני יודע מה לעשות ואיך לפתור את הבעיה הזאת?

רוצה להיות בלידה? תתכונן

המיילד הצרפתי ד”ר מישל אודנט, אבי הלידות הטבעיות, אומר כי אפילו קמצוץ של אדרנלין (הורמון המעורר מתח והמופרש בגוף בשעת לחץ), משפיע על הלידה, יכול לעכב אותה ולעצור את הצירים. האם רמת הסטרס הגבוהה של בן הזוג משפיעה על הלידה? האם יש קשר בין התקדמות הלידה למצב הרגשי של בן הזוג?  לפי ד”ר אודנט, בהחלט כן. לדעתו, בן זוג בלידה  לא צריך להיות נוכח בלידה , מכיוון שהאישה מאד קפואה לידו מתביישת. אם בן הזוג מתעקש ומביע עניין להיות נוכח בלידה בכל זאת, עליו לעבור הכנה ולהבין את כל תהליך הלידה. עליו להבין שהזדהות עם הכאב אינה מועילה ואף עלולה להלחיץ את בת הזוג, עליו להתכונן למכלול שלם של רגשות שעשויים לצוף בחדר הלידה, הוא צריך לדעת ולהכיר מראש את הסיטואציות השונות שעשויות להגיע, להבין עם איזה שאלות ובעיות הוא עשוי להתמודד וכל זה על מנת שיוכל לתת לבת הזוג שלו את הביטחון והשלווה לעסוק בדבר החשוב ביותר , להכין את גופה ללדת את התינוק המשותף שלהם בבטחה ואופן הטבעי ביותר.

מתכוננים ללידה צעד אחרי צעד

אני מציעה לבני הזוג בהכנה ללידה לדבר, לשתף ולתאם ציפיות באשר לאופן שבו תרצו להתנהל ולנהל את מהלך הלידה. החל מבחירת בית החולים, המלווים הנוספים שברצונכם להביא, ועד להאם ללדת בלידה טבעית או בשימוש באפידורל. חשוב לשתף את  הרצונות שלכם זה מזו, כך תוכלו להתכונן מראש ולא להתמודד עם הפחד מחוסר עמידה במה שמצופה מכם.

 תמיד טוב להתייעץ עם אבות אחרים, מנוסים יותר שיוכלו לתרום לכם מנסיונם. אל תפחדו להביע רגשות, לשתף בפחדים ולסדוק מעט את תדמית המאצ’ואיסט.

לכו להדרכה ללידה. לא רק כדי לעשות וי בשבילה, אלא ממש עבור  שניכם. למעשה קורס הכנה ללידה הוא לא פחות עבור הגברים. שם תוכלו להבין בדיוק מה מחכה לכם. ואגב, בחרו קורס שמאחוריו עומד גוף מקצועי ומהימן ואל תסתמכו רק על מאמרים ברשת וחוות דעת של גורמים לא מקצועיים.

טיפים ליום הלידה

  • בראש ובראשונה חשוב להבין שאתה כאן עבור האישה שלך. דאג למלא אחר הצרכים הבסיסים שלה – אוכל, שתיה,  שיהיה לה נעים (כן,  גם אם מאוד חם לך ולה קר, לסגור מזגן ). להשרות אווירה נעימה בחדר ולעמעם אורות.
  • תמיכה פיזית ורגשית כוללת בתוכה עזרה בהתמודדות עם הכאב ללא הזדהות. מה הכוונה? בהזדהות עם הכאב אתה מביא את הפחדים שלך את הסיטוצאציה ומעביר אותם, אתה רוצה שהיא לא תסבול כדי שגם אתה לא תסבול. אבל למעשה, כאבי הצירים, שהם ללא ספק כואבים מאוד, מקדמים את הלידה ומעצימים אתכם ממש בכל רגע. זכרו את זה והזכירו את זה לנשים שלכם תוך כדי.
  • סבלנות. לא להסתכל על השעון. לידה, ובפרט לידה ראשונה, היא דבר שיכול לקחת שעות ארוכות, ימים. דאג לך לאוכל ושתיה, לבגדים להחלפה, דאודורנט ומטען.
  • חדר לידה הוא לא מקום להיעלב. חשוב להבין שגם אם האישה מבקשת שלא תיגע בה, שלא תדבר, אפילו שתצא מהחדר, זה לא הזמן להתחשבנויות. קבל בהבנה ובהשלמה כל בקשה. זה מה שעושה לה טוב כרגע ובזמן המיוחד הזה שבו אתם בחדר לידה, זה מה שחשוב.

חשוב להכין את עצמכם ללידה, זוהי משימה הכרחית עבור המשפחה העתידים שלכם, היא תעניק לכם ערך מוסף לזוגיות ולאווירה המשפחתית.

כאן תוכלו להיכנס לקורס הדיגיטלי שייצרתי עבור הזוגות אשר ייתן לכם כלים להתמודד עם התהליך

https://www.jumpstarter.co.il/projects/1312

עוד מהבלוג של ורד דלאל

רגעים

כשפעמון הדלת צילצל, זה היה רגע; רגע כמו רגעים אחרים שאני מנסה לנצור. ואני שחיה בעולם שכזה בעצם אוספת רגעים. יש אנשים שאוספים אצבעונים, יש כאלה שאוספים בולים, אני אוספת רגעים. מאפסנת רגעים במגירה, ויודעת שאת האוסף שלי אף אחד...

תגובות

פורסם לפני 7 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 7 years

המיילדות העיבריות

כולן מדברות על יציאת מצרים שלהן, על ההקבלות והאנקדוטות שכאילו נשתמרו מאז הסיפור המקראי ועד היום. ברוח התקופה, עברה בי המחשבה שעל אף שחלפו עברו להן אלפי שנים, הרי שאני עדיין נמצאת במצרים, רק לא במצרים של פרעה ורעמסס אלה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה