הבלוג של ורד פישביין

עוד יום רביעי…

אחזו בידי והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר בן זוגי בעת ריצת בוקר בפארק הירקון. מותו של... +עוד

אחזו בידי והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר בן זוגי בעת ריצת בוקר בפארק הירקון. מותו של אב שלושת ילדי, טייס קרב, רו"ח, יזם, יו"ר הטוטו בהתנדבות, סוקר בכל אמצעי התקשורת ובהלווייתו נכחו אלפים שיותר מכל הגדירו אותו כ"אדם אוהב אדם". הגדרה זו דחפה אותי אל מסע חדש הבוחן את סביבתנו לא מזווית השכול אלא דווקא בפריזמה אופטימית של הסתכלות על "החיים".

עדכונים:

פוסטים: 52

החל מאפריל 2016

ביום רביעי ה-9 במאי,1945 נולד העולם מחדש

09/05/2017

9 במאי 1945 המלחמה נגמרה...

9 במאי 1945 המלחמה נגמרה…

יומיים לאחר כניעתה של גרמניה הגיע יום רביעי.

זה לא היה סתם עוד יום רביעי…. זה היה יום רביעי ה-9 במאי, 1945 –  היום בו בעלות הברית הכריזו רשמית ופומבית על סיומה של מלחמת העולם השנייה או בכינויו הידוע יותר “יום הניצחון באירופה”-   Victory in Europe.

חמישה ימי רביעי מלאו את חודש מאי 1945 אך בשני שבהם נולד העולם מחדש.
הוא הנץ למציאות אותה מילים קטנות מלתאר ותמונותיה קשות עוד יותר לְעַכֵּל. עוויתות בטן. מן עצירות מציאותית שהפכה כל היסטוריה אכזרית שקדמה לה לאתר נופש יוקרתי.

שמענו בכרוזים את ההכרזה על סיום המלחמה והדבר היחידי עליו יכולתי לחשוב היה שעכשיו סוף סוף אנחנו חוזרים לפולניה. הביתה. חוזרים למה שהיה…“.
אבי היה אז ילדון עם פנים חלקות מבחוץ, אך בתוכו הסתתרה נפש תשושה, באה בַּיָּמִים, מצולקת וכואבת לעד ; פליט יהודי-פולני שבאופן פרדוכסלי הרוח הסטליניסטית שראתה בו אזרח עוין, דחפה אותו בכוח עמוק אל תוככי המדינה הרוסית וכך באֹרַח ביזרי לחלטין הצילה את גורלו מהמשרפות.

אותו “מה שהיה“, אליו ערגה נפשו של הילד הפך ל”היה ואיננו“. כל כך איננו עד שלא נותר לו זכר.
עָפָר  ואֵפֶר.

אמרתי לעצמי. סוף סוף הביתה וסוף סוף אוכל לספר למשפחה שהשארנו מאחור כמה קשה היה לנו“, הוסיף. אחר כך, הנמיך בקולו ובמן אנחה חרישית ממעמקי ליבו פלט בכאב:
לא הבנתי, כי לא ידעתי עד לאותו זמן, באיזה גן עדן שהינו לעומת האומללים שנותרו במה שהיה פעם …הבית“.

יש משהו הזוי באותם “סתם” ימי רביעי מיוחדים שהפכו לימים משמעותיים וקשרו את גורלי באותו “ד” בשבוע. כן במיוחד בעת שהלילות המתחממים של חודש מאי גורמים לנו להתענג על סוף האביב ולחשוב על תחילת חגיגת הקיץ. אך באותו אביב של יום רביעי ה- 9 במאי, העולם שסבר כי פקח את עיניו למציאות איומה עתיד היה לגלות במהרה עד כמה המציאות אותה יצר במו ידיו הגזע האנושי הייתה עגומה ונוראה פי כמה.

אולם גם באפלה, סיומה של המלחמה האיומה ולידתה המחודשת של אומה מדוללת ופצועה דווקא ברביעי בשבוע הזכירה כי כוחות האור וסדר היום נבראו ממש ודווקא באותו יום:

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, יְהִי מְאֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהַבְדִּיל, בֵּין הַיּוֹם וּבֵין הַלָּיְלָה; וְהָיוּ לְאֹתֹת וּלְמוֹעֲדִים, וּלְיָמִים וְשָׁנִים. וְהָיוּ לִמְאוֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם, לְהָאִיר עַל-הָאָרֶץ; וַיְהִי-כֵן. וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים, אֶת-שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדֹלִים: אֶת-הַמָּאוֹר הַגָּדֹל, לְמֶמְשֶׁלֶת הַיּוֹם, וְאֶת-הַמָּאוֹר הַקָּטֹן לְמֶמְשֶׁלֶת הַלַּיְלָה, וְאֵת הַכּוֹכָבִים. וַיִּתֵּן אֹתָם אֱלֹהִים, בִּרְקִיעַ הַשָּׁמָיִם, לְהָאִיר, עַל-הָאָרֶץ. וְלִמְשֹׁל, בַּיּוֹם וּבַלַּיְלָה, וּלְהַבְדִּיל, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ; וַיַּרְא אֱלֹהִים, כִּי-טוֹב. וַיְהִי-עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר, יוֹם רְבִיעִי.

כן, לְהַבְדִּיל, בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ…

באותו יום רביעי בו נולד העולם מחדש והחל לזחול אל עבר מִנְסֶרֶת האור שהאירה עליו בקרן חדשה וחמה, אמרתי לעצמי: ואֶרְאֶה כי טוב“!!!

עוד מהבלוג של ורד פישביין

עוד יום רביעי...

אחזו בידי גלגלו למעלה כדי לקרא את הפוסט והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר צחי פישביין, בעת...