הבלוג של ורד פישביין

עוד יום רביעי…

אחזו בידי והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר בן זוגי בעת ריצת בוקר בפארק הירקון. מותו של... +עוד

אחזו בידי והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר בן זוגי בעת ריצת בוקר בפארק הירקון. מותו של אב שלושת ילדי, טייס קרב, רו"ח, יזם, יו"ר הטוטו בהתנדבות, סוקר בכל אמצעי התקשורת ובהלווייתו נכחו אלפים שיותר מכל הגדירו אותו כ"אדם אוהב אדם". הגדרה זו דחפה אותי אל מסע חדש הבוחן את סביבתנו לא מזווית השכול אלא דווקא בפריזמה אופטימית של הסתכלות על "החיים".

עדכונים:

פוסטים: 52

החל מאפריל 2016

כולנו סוכני ביון חשאיים…

01/03/2017

ביקורת1

ההערה החשובה ביותר בדוח מבקר המדינה על “צוק איתן” הינה כי הקבינט עסק בתוכניות אסטרטגיות טרם שהציג יעדים אסטרטגיים וכי התנהלות כזו אינה מאפשרת תהליך תקין של קבלת החלטות.

הללויה!! כמעט כל דוח שעסק בכישלון דומה רשם מסקנה דומה.

זקני ציון “זוכרים” שדו”ח וינוגרד עמד על תלותו המוחלטת של הדרג המדיני בדרג הצבאי. תלות כה עצומה עד ש”הדרג הצבאי הופך לגורם המשפיע ביותר בתהליכי קבלת ההחלטות, תוך התבטלות כמעט מוחלטת של הממשלה, משרדיה ומומחיה בפניו“.

עם פרסום דבר הדוח החלו להישמע בכל כלי התקשורת אין סוף התנגחויות אישיות שברור שלא תובלנה לשום מקום. אך שמה שמטריד יותר הינם המאמצים האינסופיים של כל הדרגים למנוע פרסום באִצְטָלָה של שמירת חשאיות, ובעיקר מסרים שנשמעו מקצה לקצה לפיהם אין לנצל את הדו”ח ל”עריפת ראשים“.

למה? האם לא ראוי שמי שנמצא אחראי למחדל יישא באחריות מלאה לו?

ישראל פתחה לאורך שנים תרבות לפיה “בִּיטָּחוֹן “=”חֲשָׁאִי”. בעוד שתפקיד התקשורת הינו לשמש כראש החץ של דורשי ביטול החשאיות , הרי שבפועל היא שיתפה פעולה עם הפן התרבותי הזה ואימצה אותו אל חיקה כמעט באופן מוחלט. ששששששש…

מה הבעיה תשאלו? חמורה ביותר, מפני שחסות החשאיות מאפשרת התחמקות  מאחריות למחדלים.
איך? מעטה חשאיות מסתיר מחדלים ומונע טיפול בהם. משמע, שבפרקטיקה, הצבא והדרג המדיני עושים שימוש בחשאיות על מנת שלא לשאת באחריות.

צדק ח”כ יעקב פרי כשטען כי דוח מבקר המדינה נועד בראש ובראשונה “להפיק לקחים“. חשוב ביותר ובל נשכח כי הדוח עוסק בחייהם של חיילינו. לכן, אופן קבלת החלטות קלוקל גובה בדיוק את המחיר הזה – חיים!!! לכן, במדינה מתוקנת דוח כזה אמור גם לגרום למי ש”פִּישֵּׁל ” לקחת אחריות מלאה וללכת אוּדְרוּבּ הביתה.

מדוע רופא ששגה באופן קבלת החלטות על דרך טיפול עלול להיתבע או לאבד את רישיונו? הרי ברור לכולם שבמהותו הרופא רוצה רק להיטיב עם מטופליו ואינו טועה באבחון בכוונה תחילה. האם הפוליטיקאי שונה רק מפני שמדובר ב”ביטחון” “ששש”, ולדבר על זה, זה כבר טָבּוּ?

קשה למצוא אנשי תקשורת המעזים לבקר נושאים הקשורים בצבא וביטחון. עיתונאי “הארץ”, ראובן פדהצור ז”ל, היה אחד הבודדים שניחנו באומץ בלתי רגיל לומר את הדברים שאחרים אפילו לא העזו לחשוב.

תרומתו הגדולה הייתה בעיקר ביכולתו לגרום לך לחשוב ולבחון את הדברים, בין שהסכמת עם דעותיו  ובין אם לָאו. עם יד על הלב, כמה אנשים בנמצא באמת גורמים לנו באמת לחשוב….?.

מדו”ח לדו”ח מחדלינו חוזרים על עצמם ברֶפֵּטִיצְיָה בלתי פוסקת - מצעד האיוולת. וכך, שנים על שנים, פעם אחר פעם; חייל ועוד אחד… ועם כל חייל שאבד בשל הטמטום הזה, נדמה לנו כי “בסרט הזה כבר היינו“.

דו”ח מבקר המדינה על “צוק איתן” אמור לגרום לנו לעצור ולחשוב!!!  ותפקיד התקשורת הינו לא רק לדווח כי אם בעיקר לעודד דיון ציבורי ומגוון על הנושא. אבוי לה לאומה שתפסיק לַחְשׁוֹב או לקחת אחריות על מחדליה.

האם יש לנו סיכוי להיות מדינה מתוקנת שמוסרית אינה מתירה את הנצחת ה”פשלה”ולמעשה מתעלמת מאובדן חיי עלמיה ? 

האם נמשיך להלחם בפרסום ובתרבות החשאיות המאפשרת אי לקיחת אחריות ???

עוד מהבלוג של ורד פישביין

עוד יום רביעי...

אחזו בידי גלגלו למעלה כדי לקרא את הפוסט והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר צחי פישביין, בעת...