הבלוג של ורד פישביין

עוד יום רביעי…

אחזו בידי והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר בן זוגי בעת ריצת בוקר בפארק הירקון. מותו של... +עוד

אחזו בידי והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר בן זוגי בעת ריצת בוקר בפארק הירקון. מותו של אב שלושת ילדי, טייס קרב, רו"ח, יזם, יו"ר הטוטו בהתנדבות, סוקר בכל אמצעי התקשורת ובהלווייתו נכחו אלפים שיותר מכל הגדירו אותו כ"אדם אוהב אדם". הגדרה זו דחפה אותי אל מסע חדש הבוחן את סביבתנו לא מזווית השכול אלא דווקא בפריזמה אופטימית של הסתכלות על "החיים".

עדכונים:

פוסטים: 52

עוקבים: 14

החל מאפריל 2016

ה”פְרֵחָחִית” של בוכריס? איפה המוסר שלנו?

30/11/2016

buchris

“מאלצים את בוכריס להודות. זה בעל כורחו. עם הפקידה הפרחחית הקטנה הזו, מן אללה לך תדע”, אמר מנהל המוזיאון אלוף משנה (מיל’) יום טוב חזן

הפואנטה במשפט האומלל הנ”ל, איננה אמיתות הטענה שהשמיע האל”מ במיל’. הרי, בכל מקרה, מאחר ובוכריס הגיע לעסקת טיעון נמנע הליך משפטי שתכליתו אימות האישומים ולכן לעולם לא נדע בוודאות את פרטי הפרטים.

הבולטות התקשורתית שהוענקה לדבריו של אותו אל”מ, ידידו של בוכריס ובמיוחד לשורת הפנץ’ ליין שחתמה בנחרצות את הכתבה, מאפשרת במחי יד פקפוק במהימנות הליכי החקירה והקשריה המשפטיים ובל נשכח שגם לא  נמצא מי שיטרח לגנותם.

האם מישהו שקל מהן השלכות האפשרויות של אמירתו החדה של אל”מ חזן  על המתלוננת, על מתלוננות עתידיות, על נשים בכלל ועל הורי מתגייסות צעירות בפרט?

נוסף ובעיקר, זה שאפשרנו זאת, מה זה אומר עלינו ועל להוויית החֶבְרָה הישראלית בה אנו חיים?

האם כל בר דעת יסכים שניצול יחסי מרות במסגרת צבאית כאשר 22 שנים מפרידות בין החיילת לבין קצין בכיר בצה”ל, נשוי ואב לילדים, אינם מתיישבים עם הדעת הנורמטיבית?

באמצעי התקשורת הוסבר שבוכריס לא בִּכְדִי חתם על הסדר הטיעון שמנע ממנו את סבירות כליאתו בבית הסוהר. יש שאמרו כי סביר להניח שהפרקליטות לא לחינם הגיעה להסדר טיעון, אולי משום שחששה מאורך הזמן והקושי בהוכחת רשימת הנושאים שעמדו למבחן המערכת השיפוטית.

אולם, העיסוק שלנו כחברה בהקשר הנ”ל, אינו צריך להיות בוכריס או המתלוננת באופן פרטני אלא הדה-לגיטימציה המוסרית המתאפשרת עקב הבמה הנרחבת לה זוכה אלוף משנה (מיל’) יום טוב חזן מנהל מוזיאון גולני שקבע כי הפקידה “פרחחית קטנה”, משחק מילים שבהחלט עשוי להיות בהקשה אסוציאטיבית למילה “פְרֵחָחִית”, מלשון פְרֵחָה.

קל מאוד לטעת בליבנו ספקות או סוג של חוסר אמון בהאשמות כה קשות. הרי מי מאתנו רוצה להאמין שזה מה שעלול להתרחש כשבנותינו מתגייסות?

כיצד יתכן שאף קצין בכיר לא גינה את אמירותיו של ידידו הטוב של בוכריס?

בשורה התחתונה, יתכן מאוד וחברו הטוב של בוכריס הזיק לו יותר מאשר הועיל, מאחר והביא לעיסוק בכתם המוסרי שדבריו יצקו.

אך האם אינכם סבורים שלמרות ששמו הראשון של בוכריס הינו אוֹפֶק, הפרשה האומללה הזו ובמיוחד שורת המחץ אודות ה”פְרֵחָחִית”, מסמנת עבורנו אוֹפֶק מוסרי-חברתי מאוד מטריד ומאוד מעציב? 

buchris

עוד מהבלוג של ורד פישביין

עוד יום רביעי...

אחזו בידי גלגלו למעלה כדי לקרא את הפוסט והצטרפו אלי למסע מרתק חוצה שמים, ארץ, דמיון ומציאות שהחל מאז אותו "יום רביעי..." אז קיבלו חיי תפנית שאינה מאפשרת שחזור של אף מצב קודם. ביום סתמי של אמצע השבוע, נפטר צחי פישביין, בעת...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מפת הדרכים והסולו הראשון שלי

מפת הדרכים היא ממש לא רק מושג פוליטי. מפת הדרכים היא אותו "חפש את המטמון" שמתגלה בהיסטוריה השייכת לטריטוריה פרטית בעודך מתחקה אחר דברי הימים המצויים ברדיוס האישי הקטן. על מפה זו פוסעים צעד אחר צעד במשעולי כיסים נסתרים...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

ללא 9/11 - "כיפור" כסיפור תיירותי ייחודי במינו

ב-11 בספטמבר או "9/11" כפי שנוהגים לכנות את היום המזוויע הזה, מצאתי את עצמי נצורה בטורנטו שבקנדה. בצו גלובלי-בטחוני וגורף, נמלי התעופה בצפון אמריקה נסגרו. אין יוצא ואין...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה