הבלוג של ליאת אבוחצירה

ועדת תרבות

עדכונים:

פוסטים: 12

החל מאוגוסט 2012

מצאתי ספר שירה.

נח לו בשלווה על הספסל הציבורי הסמוך לחניית האופנוע. סצנה אורבנית כל כך במרכז גבעתיים, שגרמה לי לעצור ולחשוב שאמנם העיר הזאת לא תל אביב, אבל עדיין ניתן לפגוש בה רגעים מפעימים, כמו למצוא ספר שירה באמצע הרחוב. עיינתי בשירים ומצאתי סגנון שירה דומה לכתיבה שלי. פשוט. הסתקרנתי.

ואז הוא העיר אותי מהטבילה המתקתקה ואמר: “זה וודאי שייך למוכרת הבגדים מהחנות שממול, תעלי כבר לאופנוע וניסע..” ברמזור הראשון לחשתי לו שאם הספר ינוח לו שם ביתמותו גם כשנשוב, אני מאמצת אותו.

עם שובנו, בעודנו חונים הגנבתי מבט אל הספסל ובאופן לא מפתיע כלל, הוא המתין לי: “אהבה זה כשהלב קופץ כיתה” מאת תמי גור. לא הכרתי את המשוררת, אבל השם שבחרה לספר נטע בי תקווה לשירים רווים בדימויים על התבגרות לתוך מערכות יחסים והגיגים נוספים על א ה ב ה, שכן, אני תווה דרכי בין מילים והגדרות בנושא בימים אלה, אך מצאתי שיר אהבה יחיד הנושא את שם הספר, וכל השאר מתאר ילדונת ללא אם, יתומה ובודדה כמו ספר השירה, על הספסל במרכז גבעתיים.

על כן החלטתי לאסוף אותו לבית חם, ולהניחו בספריה הביתית, החמה ונעימה, בין ספרי השירה של דליה רביקוביץ’, ספריו של דיפאק צ’ופרה וספרי המסעות של האיש שלי. ולאחר שביססתי את מקומו של הספר, חזרתי למורכבות החדה של אלכסנדר פן, למצוא רוויה בהגדרה לאופן המוכר בו אהבה נוהגת לקפוץ כיתה בשירה, כפי שכתב בשירו “מכתב אל אישה”:

“הנה “אהבותי”, שפגשתין לרב!

אולם כמוך – אחרת ונבדלת

מכל אשר זומן לי מקרוב –

לראשונה הכרתי כדבר-פלא.”

(נוסח “לארוך הדרך”) 1929/1956

ואם בשירה עסקינן, אני לא מוצאת הרבה אירועים המכבדים את השירה העברית, גם זו העתיקה, וכאשר מתגנב למייל שלי עדכון על אירוע ייחודי המבוסס כולו על טהרת השירה העברית, כמובן שאני חייבת לעדכן. אז אם גם אתם מחובבי השירה, ממליצה על פסטיבל המשוררים במטולה, שיתקיים זו השנה ה- 17 במהלך חג השבועות בתאריכים 3 – 5 ביוני 2014.

אירועי הפסטיבל יתקיימו באולמות ובבתי הקפה המיוחדים של המושבה מטולה ויכללו אירועים שבמרכזם שירה ומשוררים ישראלים, מופעי מוסיקה, ערבי מחווה למשוררים, ואת חגיגת הענקת פרס “טבע” לשירה – 20,000 ש”ח שיוענקו למשורר/ת צעיר/ה. ואני תוהה – איפה נרשמים לאפשרות לזכות בפרס הזה? אני כל כך רוצה כבר לצאת עם ספר שירים משלי וסכום כזה בהחלט יכול לסייע לחלום להתגשם.

שימו לב שהכניסה לרוב אירועי הפסטיבל היא ללא תשלום (למעט המופעים של נורית גלרון ושם טוב לוי).

בין האירועים בפסטיבל, יתקיים מפגש מיוחד בשם “המוזיקה של המהפיכה”, שיעסוק במאמר של נתן זך “הרהורים על שירת אלתרמן” שכתב לפני 55 שנה, שקרא תיגר על המבנה השירי ועל הצורה שהייתה שולטת בשירה העברית עד לשנות השישים.

מאז.. תראו לאן הגענו (ותודה ליוסי גיספן).

עוד מהבלוג של ליאת אבוחצירה

תצוגה מקדימה

האם גיא ויהל כבר חוזים את סופם כצמד?

פעם בכמה זמן מגיע שיר שנותן לך בעיטה הולמת בבטן ומזכיר לך בדיוק היכן את עומדת היום. בדרך כלל השירים בפלייליסט חולפים ומתחלפים בלי לחשוב יותר מדי על עומק המילים והמלודיה, ולא בגלל שזו לא נטייתי הטבעית, אלא שלרוב מדובר...

תצוגה מקדימה

"פסטורליה בצלילים" - רגיעה צפונית לחובבי המוזיקה בארץ

אני כל כך מעריכה אירועים המוקירים רבדים פתלתלים בהיסטוריה של תרבויות, בכפר הגלובלי בכלל, ובתרבות שלנו בפרט. רק השנה, בשבוע הספר המבורך, התחדשתי לי בשישה כרכים חדשים של פן, אלתרמן ורחל, וכשנחשפתי לסדרת סופי השבוע של תרבות...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

התקפת לב

במופע החדש של אנסמבל "ציפורלה" יש משהו מאוד תיאטרלי-ישראלי, כזה שאוטומטית גורם לך להתחבר לדמויות המתחלפות ללא הרף על הבמה החשופה. ללא תפאורה או סט תלבושות מפוצץ, ככה, נקי, הם מפציעים על הבמה ונותנים את כל מה שיש. חברי הקאסט...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה