הבלוג של אודי פרידן

הבלוג של אודי פרידן

יו''ר חברת הפרסום ראובני-פרידן

עדכונים:

פוסטים: 6

החל מאוגוסט 2012

היום בו אנחנו נפרדים לנצח מאריק שרון, איש המלחמה שפנה לדרך השלום, אני מבקש ממך שתחשוב מה יזכרו שהשארת. אודי פרידן במכתב גלוי לראש הממשלה

13/01/2014

אדוני ראש הממשלה,

היום לווית אריק שרון. כולם עסוקים בו. האיש שמת פעמיים, האיש ששינה דרכו. דווקא ביום הזה אני פונה אליך. מבקש מאד שתקרא את דבריי. אין בהם עט רעילה, אין בהם ציניות, אין לעג ואין היתפסות לזוטות. לא אדבר בך שרה.

ואומר לך מיד – ראה מה אומרים על שרון. חשוב מה יגידו עליך.

נתניהו ושרון ז"ל. צילום: רויטרס

ברשותך, ב-99 הובלתי את קמפיין הניצחון הגדול של אהוד ברק. ניצחון עליך. ישראל רוצה שינוי. אהוד ברק. כך הגיתי כי הבנתי שיותר משירצו אותו, לא ירצו אותך. היית אסון. בתקופה ההיא שנאתי אותך, עצבנת אותי מאד. למשל כשלחשת לרב עובדיה שהשמאל שכח מה זה להיות יהודים. בטח. השמאל רק נלחם בכל מלחמות ישראל ואיבד את טובי בניו.

הרבה מים עברו מאז בירדן. אני התבגרתי, השחור לבן פינה מקום לאפורים ולהט הנעורים זז ואיפשר מקום לתבונה וליכולת ההכלה. יכולתי לראות בך מנהיג. מנהיג שעדיף על הנושפים בעורפו. אני תומך גדול בראייתך את נושא איראן. שנים אני דן עם עיתונאים ומומחים בהגיון שבהפצצת איראן. לא מאמין להם בגרוש ומבין שאסור לתת בידם את האופציה הגרעינית. אפילו מצאתי אנלוגיה יפה שמשכנעת בטיעוני. אסביר לך אם תרצה. תוכל להשתמש בזה.

תקווה לתוכנית מדינית נועזת

ככל שראיתי הגיון במחשבתך, כך גם התפתחה אצלי התקווה – שאתה נתניהו תשכיל להוביל אותנו בסופו של דבר אל הדבר הנכון. שתתפקח מאשליית שתי גדות לירדן, זו שלנו וגם זו. שתשתחרר מחיבוק הדוב של המתנחלים – מחרחרי הריב והמדון. שתעיף הצידה את ליברמן ותעשה טרנספר לדעותיו.

שלא תנדור נדרים (ירושלים המאוחדת לנצח..) שיהוו משקולת אבן על גופתנו שתושלך לנהר. שתשתחרר מהפרדיגמות, שתסביר לניצים סביבך שנמאס. די. שתגיד לבנט שהבטיח ליבראליות והתגלה כשמרן חברתי ומדיני – שהוא יכול להוריד כבר את המסיכה. שתביא תוכנית מדינית נועזת, שתיקח עמדה, שתעשה צעד, צעד דרמטי קדימה. שתדבר אלי, שתפרוס את תוכניתך בצעד אחד, בפעימות, בשלבים, איך שאתה מבין.

ועכשיו נחזור רגע לשרון. אני מקריא לך מהנאומים ומהעיתונים: חייל, חקלאי, מצביא, מנהיג, אמיץ, איש מלחמה שהלך על שלום. האיש שלא האמין לערבים אבל היה עושה איתם שלום. האיש שלא האמין בהידברות ובחר במהלך חד צדדי. האיש שאמר שנצרים חשובה לא פחות מתל אביב ופינה אותה ללא שום רגשות אשם.

אילו שרון היה נבחר שוב, היה לנו מנהיג חזק שיודע להחליט ויודע לבצע. אישיות חד פעמית. האיש שידע מתי צריך גם לסגת. האיש עזב את הליכוד כי הבין שמשם לא תבוא הישועה לישראל. האיש שרצה קדימה. והכל ברור נתניהו. המסר אחד והמסקנה אחת – גם גדול מצביאי ישראל, מלך המלחמות הבין שחייבים לעשות מעשה. מי שלא עושה מעשה דן את עמו לכליה.

יכולת להביא שינוי

אספר לך משהו אישי, בימים שאריק נחשב לנץ ימני, לסוס מלחמות, לאיש צבא וביטחון מיליטנטי, מצלצל אלי ראובן אדלר. “אני חייב להראות לך משהו”, הוא אומר. אחרי חמש דקות הוא מגיע למשרדי ומראה לי סקיצה של סטיקר – רק שרון יביא שלום.

הבטתי כמה שניות ואמרתי לו גדול. הבנתי שאם אריק יאשר הוא יאשר למעשה שינוי דרמטי במעשיו. והיום בידיעות אדלר מספר, תחת הכותרת הנפלאה עושה שלום במרומיו. אתה מבין נתניהו, מנהיגים גדולים נבחנים ביכולתם להביא שינוי. גם באופיים, גם בדעתם.

וזה מאד קשור אליך. מה יגידו עליך. בוא נהיה רציניים. הרי יום אחד גם אתה תעזוב אותנו. אלו החיים, והמוות.

תחשוב שחלילה אתה נפרד מאתנו מחר. מה השארת? אומר לך בקצרה את תמצית המאמרים:

1. האיש שהצליח להנהיג תקופה ארוכה.

2. האיש שהצליח להביא למודעות עולמית סכנת איראן גרעינית.

3. האיש שעשה כמה צעדים כלכליים לא רעים.

4. האיש ש”מקורבי ראש הממשלה” היו בן אדם וחצי.

5. האיש שהצליח לו לעשות כלום יותר משמיר.

6. שרה, גלידה, מיטה במטוס וחשבון מים בקיסריה.

7. האיש שלא דיבר ולא נאם לאומה.

8. האיש ששיחק מחבואים עם אובמה, עם הפלשתינאים, עם קרי ועם עמו.

9. האיש שלא עשה צעד אחד.

עכשיו תגיד לי אתה, ככה אתה רוצה להיזכר??? לא נראה לי. הרי אתה איש של היסטוריה. מה שיישאר חשוב לך. מנהיגים מונצחים בשמות צמתים ודרכים כי אין סימבול גדול יותר לצמתים שניצבו בהם ולדרכים שהובילו. “דרך רבין” נמצאת בכל עיר ואם בישראל. לבטח נקבל בעתיד הקרוב כביש ראשי על שם שרון. אולי “גשר אריק” גם בתל-אביב או ירושלים. גשר בין מלחמה לבין שלום.

האם אתה רוצה שעל שמך יקראו איזו סמטה ללא מוצא?

נתניהו, היום בו אנחנו נפרדים לנצח מאריק שרון, איש המלחמה שפנה לדרך השלום, אני מבקש ממך שתחשוב על עצמך. לא עלינו. אין לך מתחרים, אין סכנה לשלטונך ואיש לא מאיים באמת. לא היהיר המבטיח, לא הדוב הרוסי, לא השפן השמרן, לא נצר הנשיא ולא שר משריך. השאלה היא איך תיזכר. איך אתה רוצה להיזכר ואיזה הספד יגידו עליך בהר הרצל – זה בידך כרגע.

כותרת ידיעות על שרון היא: אריק חוזר לחווה, לנצח.

בחר את הכותרת הרצויה לך:

נתניהו – האיש שלא זז. לא יזוז יותר.

נתניהו – האיש שהביא שלום, לשלום נצח.

זוהי בעצם בחירתך בדרכך מהיום והלאה.

בתקווה גדולה,

אודי פרידן

עוד מהבלוג של אודי פרידן

Thumbnail

תשמרי על הכוֹס שלך: ביזיון השנה

אלף קלפים של רגישות ותבונה מונחים שנים קלף אחרי קלף, זה על גבי זה. מנסים לבנות  גשר שפיות בין התשוקה הלגיטימית לבין "עד כאן מותק". אני אפתה אותך, אתה תיעתר. אני אכבוש אותך,...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

בוגי יעלון, במה בדיוק אתה מתעסק?

אדוני שר הביטחון, כמו רבים, גם אני יושב לעיתים עם חברים ודנים בסוגיות פוליטיות. אחת מהן היא כמובן מי עשוי או עלול להיות ראש הממשלה הבא. מבחינת ההיתכנות שמך עלה. הערכנו שזה אפשרי אם כי לא בעתיד הקרוב. דיברנו על כך שיש לך...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

עולם-ארץ-עיר

1. אינסטגרם אחד ממקורות המידע של החייזרים - תושבי מאדים ונגה - על הנעשה בארץ, הוא האינסטגרם. לא פלא שהם שוקלים הגירה המונית אלינו. תראה, אומר חי לידידו זר, הם רק מבלים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים