הבלוג של דר' גוטמכר צבי

דר' גוטמכר צבי

מנהל המחלקה לשיקום פנים ולסתות והיחידה להפרעות במפרקי הלסת, בקריה הרפואית לבריאות האדם בבית חולים רמב"ם

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מיולי 2017

כל מידע וכל נתון שנרצה למצוא לגביו חומר או לשאול לגביו שאלה- נוכל למצוא היום ברשת. אם בעבר חיפשנו הכל במילון או באנציקלופדיה, כיום, הילדים שלנו מקלידים הכל במנוע החיפוש, ומוצאים תשובה מיידית. כמו כן, כאשר רוצים למכור/לקנות/להתייעץ על כל דבר- כמעט כולם משתמשים היום במדיות החברתיות השונות.

כך, גם כאשר אמא מחפשת תרופה לצינון של התינוק שלה או מישהו מתייעץ לגבי משחת שיניים חדשה- גם את אלו הם יעשו ברשת החברתית. לצד היתרונות הרבים של מנועי החיפוש והרשתות החברתיות- אחד מהחסרונות הבולטים הוא שכל כותב ומשתתף בדיון מרשה לעצמו לענות לשאלות רפואיות ויתרה מכך- הקוראים נעזרים בהמלצות ואף מסתמכים עליהם יותר מגורמים רפואיים מוסמכים.

הרשת מלאה במידע:

נכון, הרשת מלאה במידע- אך לכל הכיוונים. אם תרצו לבדוק בנושא מחלת חניכיים לדוגמא- תוכלו למצוא שלל שיטות לטיפול מטיפולים טבעיים ועד ניתוחים אך לא תוכלו לדעת כיצד לבחור ואיזה טיפול הוא מתאים. ברשת יש לא מעט אנשים שאינם רופאי שיניים או רופאים כלל המציעים טיפולים אלטרנטיביים למקרים רפואיים שמחייבים טיפול רפואי, לעיתים טיפול בהול.

כאשר אנשים נמצאים במצב שביר הם נוטים לחפש פיתרון מהיר ויכולים ליפול בפח ולהאמין לכל מי שיבטיח להם את אותו הפיתרון מה שמוביל למצב מסוכן. מכיוון שאין פיקוח על כל המידע שמועלה ברשת, בטח לא כשמדובר במדיה חברתית- כל אחד יכול לפרסם ולשווק כל טיפול או כל רעיון שיש לו ולענות לאחרים כגורם מוסמך ולייצר מצבים מסוכנים עד בלתי הפיכים.

האם הרופאים צריכים להיות ברשת?

נכון, כבעלי עסקים וכאנשים שבסופו של דבר מחפשים לקוחות ורוצים להתקדם, גם הרופאים הבינו שעליהם להימצא ברשתות החברתיות. אך שלא כמו במקצועות כמו עריכת דין וראיית חשבון בהם קיים פרוטוקול ברור ומסודר איך ואיפה מותר ואסור לפרסם, הרי שבמקצוע הרפואה אין אכיפה מסודרת. ישנם דגשים מה אסור לפרסם אך רוב הרופאים מתעלמים מהם ומציעים 100% הצלחה דבר שאסור בתחום הרפואה אך מתבצע על בסיס יומי.

רופא יכול לפרסם את עצמו- היום הרשת החברתית היא במה עסקית לכל דבר ועליהם להימצא בה על מנת שיכירו אותם ויגיעו אליהם. עם זאת- עליהם לעשות זאת בדרך אחרת ממקצועות חופשיים. מה הכוונה? רופא אשר יצטייר כנחמד ושירותי עם הרבה המלצות ותמונות עם מטופלים מרוצים אולי יגרוף מחמאות רבות והרבה לייקים ועוקבים בדף- אך אין הדבר מבטיח שמדובר ברופא מקצועי ומומחה בתחומו. במקרים רבים אנשים מסתמכים על המלצה או על תיוג כאשר רוב האנשים ימליצו לפי נחמדות או סבלנות, כאשר לא תמיד אלה הולכים יד ביד עם מקצועיות ומקצוענות שהם תכונות הרבה יותר חשובות כאשר מבררים לגבי רופאים.

מה כן רופאים צריכים לפרסם ברשת?

רופאים חייבים להעלות פוסטים אינפורמטיביים לרשת. נכון, הם צריכים להיות כתובים בצורה קריאה ונגישה אבל חייבים להכיל את המידע או לפחות אסמכתה רפואית. על הרופא לשמור על אמינות- לא לפרסם מקרים קיצוניים ומפחידים, לא לחשוף מקרים אישיים אך כן לספק מידע בסיסי רלוונטי ואפילו להפנות למחקרים בתחום. כמו כן על הרופא לחזור ולהדגיש ששום מידע או המלצה שניתנת ברשת לא מחליפה היוועצות עם הרופא המטפל.

איפה בכל זאת כדאי למצוא מידע?

את הנתונים הרפואיים צריך לחפש ולמצוא רק אצל הרופא המטפל ובמידע שקופות החולים ומשרד הבריאות מספקים, בטח שלא במדיה החברתית!

עם זאת חשוב לציין שמנועי החיפוש יעלו עבורכם דפים מלאים בתוכן- אך לא כולו מהימן. רופא שיניים למשל, שסיים את לימודיו לא צריך התמחות ולכן יכול להציע את שירותיו ברשת לכל החפץ בהם. עם זאת- חשוב מאוד לבדוק את מ.ר (מספר רישיון) של כל רופא שיניים ואם מחפשים רופא מומחה חשוב לדרוש בנוסף, מ.ר.מ (מספר רישיון מומחה) . אותן תעודות שלא תופענה במדיה החברתית או ברשת עצמה אך ללא התעודות של משרד הבריאות הישראלי עם מס’ רישיון נוסף של מומחה, אותו רופא לא מומחה בתחומו לא משנה כמה הדף שלו פעיל וכמה האתר שלו מלא מידע ומעניין.

הרבה אנשים ברשתות החברתיות ואפילו רופאים, משתפים לא מעט במחקרים ונתונים. חשוב לבדוק מאיפה הגיעו הנתונים האלה ועל מה מתבססים אותם מחקרים. כאשר מדובר במחקר שמקורו בחברת תרופות לדוגמא- הוא אינו מהימן. חשוב שהמחקרים והנתונים יהיו מחקרים ניטראליים של מוסדות אקדמאיים שהם נטולים אינטרסים כלכליים.

אותו רופא, שמשתף ברשת חייב להיות בטוח שהוא משתף מידע נכון מקצועי ומהימן ולקחת אחריות על דברים שהוא כותב ומשתף, עליו להיות חלק פעיל שכן רופא מעודכן הוא הדבר הכי חשוב, אם אינך מעודכן לא רק שאתה נעצר אלא אתה  הולך לאחור.

IMG-20181016-WA0064

עוד מהבלוג של דר' גוטמכר צבי

שיקום הפה: דברים שחשוב לדעת

בעיות זניחות, מעידות לעתים על בעיה מורכבת יותר ולכן כדאי להבדק על ידי רופא השיניים ובמידת הצורך לבקש מס' אופציות טיפוליות. מאת: ד"ר צביקה גוטמכר הצורך להגיע לרופא השיניים מתעורר בדרך כלל כאשר שן מסוימת כואבת או כאשר...

תצוגה מקדימה

פרופיל עסקי

מנהל המחלקה לשיקום פנים ולסתות והיחידה להפרעות במפרקי הלסת, בקריה הרפואית לבריאות האדם בבית חולים רמב"ם דר' גוטמכר הקים את המרכז להתמחות בשיקום פנים ולסתות בבית הספר להתמחויות ברפואת שיניים במרכז רפואי רמב"ם. דר'...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה