הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 562

החל מנובמבר 2010

הספר לרקוד על סף תהום הוא ללא ספק יצירת מופת

06/01/2019

“האדם מתכנן תוכניות ואלוהים צוחק” אמרו כבר לפניי, והספר המעולה “לרקוד על סף תהום” של גרגואר דלקור (הוצאת כנרת, זמורה ביתן) מוכיח את זה הלכה למעשה!

IMG_9486

זהו לא סיפור אהבה צרפתי רומנטי עם סוף צפוי. בדיוק להפך. זהו סיפור על תשוקה בלתי נשלטת שהורסת את כל מה שקורה בדרכה. קצת כמו אש – חיונית אך מסוכנת.

היגיון או שיגעון?

אמה – אישה בת 40, נשואה באושר ואמא לשלושה ילדים שמחים ומאושרים - לא תכננה וגם לא ביקשה שום דבר ממה שקרה לה.

 

היא לא תכננה לשבת באותו יום בבית הקפה. היא בטח לא ידעה שגם לואי, שאותו כלל לא הכירה, יהיה שם. היא לא תכננה שמבטיהם יצטלבו. והיא בטח לא תיארה לעצמה שהצטלבות מבטיהם תהפוך את חייה. אבל זה קרה… ומהרגע שבו זה קרה אי אפשר היה לעצור.

בהתחלה אמה השתעשעה עם המחשבה על מבטו, היא בכלל לא ידעה איך קוראים לו, אבל נהנתה לחשוב עליו ולדמיין את שיכרון החושים שהוא יגרום לה. המחשבות הפכו לחלומות, החלומות הפכו לפנטזיות וכשהם סוף סוף החלו לדבר האחד עם השני, היה ברור לשניהם שאת הגלגל לא ניתן להשיב לאחור.

גם לואי היה נשוי אז ומסופק מנישואיו וגם הוא לא חיפש אחר ריגושים, אבל בדיוק כמו שקרה לאמה קרה גם לו. מבטו הצטלב בשלה וגרם לו לבחון שוב את כל מה שהוא חשב שהוא חש כלפי ועל חייו.

הם לא מיהרו ולא נחפזו כשני נערים תמים. הם התאפקו, חשבו, לקחו בחשבון את כל ההשלכות ההרסניות ולבסוף החליטו (אם בכלל אפשר להגדיר את זה כהחלטה) ללכת עם הדחף ולזרום לאן שהוא ייקח אותם. הם קובעים תאריך שבו יעזבו יחד את משפחותיהם ואת האנשים האהובים עליהם לטובת חיים משותפים ומסקרנים. לקוחים את הסיכון. רוקדים על סף תהום.

אמה מודיעה לילדיה ההמומים שהיא נוטשת אותם, מתמודדת עם כעסו ועלבונו של בעלה האוהב והמסור ויוצאת לדרך מיוסרת אך שלמה עם החלטתה. היא מגיעה למקום המפגש וממתינה, אבל אז שוב מתהפכים חייה… לא אספר לכם כמובן את הסוף, אבל אני יכולה להבטיח לכם שזה לא מה שאתם מצפים לו.

יש בספר הזה כל כך הרבה מעבר לסיפור אהבה ו/או תשוקה והוא נוגע בלא מעט שאלות שלבטח מתעוררות אצל כולנו בצורה זו או אחרת: איפה עובר הגבול בין הפנטזיה למציאות? האם נישואים ומשפחה הם בהכרח גזר דין מוות לתשוקה? האם יש מחיר לחופש? האם אם שבוחרת לעזוב הכל לטובת תשוקותיה היא בהכרח אם מרושעת? האם תמיד יש דרך חזרה?

הספר כתוב בסגנון של יומן אישי, שאותו כותבת אמה, גיבורת העלילה ושבו היא מגוללת את השתלשלות האירועים כפי שהיא חוותה אותם. בלי להתנצל, בלי לנסות להבין ובלי לנסות להסביר. פשוט כי “ככה זה”. זה, בשילוב השפה הספרותית הצרפתית כל כך והאגדות הארוגות בין לבין, הופכים את הקריאה ללא פחות מעונג צרוף.

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה