הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 562

החל מנובמבר 2010

הספר צורת המים הצליח להפתיע אותי כמו שאף ספר לפניו מעולם לא הצליח.

06/08/2018

גם אני, כמו רבים אחרים, שמעתי על הספר “צורת המים” של דניאל קראוס וגיירמו דל טורו (הוצאת ‘דני ספרים’) בגלל הזכייה באוסקר של הסרט שמבוסס עליו. אבל – למזלי – לא יצא לי לראות את הסרט וכך יצא שקראתי קודם את הספר. ואיזה כיף שכך יצא, כי אחרת יש מצב שכל ההפתעה היתה נהרסת לי.

צורת המים

מכיוון שטרם ראיתי את הסרט, לא אשווה אליו את הספר אלא אדבר על הספר בפני עצמו:

אלייזה היא צעירה יתומה ואילמת שעובדת כמנקה באוקאם – המכון לחקר החלל והאוויר בבולטימור. תנאי העבודה קשים, המשמעת קפדנית והשכר עלוב, אבל נדמה שאלייזה לא מתלוננת. את פיסת השפיות שלה היא מוצאת בחברות שלה עם זלדה שעובדת איתה כמנקה במכון וברכישת נעלי עקב יוקרתיות שאיתן היא עובדת (למרות האיסור).

במקביל לתיאור שגרת חייה של אלייזה, מתוארת שגרת חייו ההפוכה לגמרי של ריצ’רד סטריקלנד – חייל שנשלח על ידי המפקד שלו למשימה כמעט בלתי אפשרית בג’ונגלים של האמזונס, שמטרתה ללכוד את היצור המיוחד והמסתורי, חצי דג וחצי בן אדם, שמסתתר במים. לא קל לו לסטריקלנד ומתוך הייאוש והלם הקרב הקשה שממנו הוא סובל, הוא מפתח “עור של פיל”. יש שיגידו רשעות.

ואז הוא מצליח לתפוס אותו ומביא אותו היישר לאוקאם. שם, במבצע לילי מורכב, מוכנס הייצור אל תוך מיכל מים גדול ומאובטח שממוקם בחדר סטרילי. ההמולה של החוקרים מסקרנת את אלייזה וכשהיא נכנסת חצי בטעות לחדר ופוגשת לראשונה את הייצור, היא נשבית בקסמיו. לאט לאט נוצר ביניהם חיבור ללא מילים וככל שהקשר מתהדק, כך הופך היצור ליותר מרתק גם בעיניה, אבל בעיקר בעיניי הופשטטלר – החוקר הראשי שמרגל למעשה עבור הרוסים שזוממים לגנוב אותו אליהם. סטריקלנד לעומת זאת חולם על היום שבו יוכל להשתחרר מהגנרל התובעני שלו ויודע שזה יקרה רק אחרי שהוא יצליח לבתר את גופתו של הייצור שגרם לו צרות רבות כל כך.

באחד הלילות, אלייזה נכנסת לבקר את חברה האהוב ומגלה לתדהמתה שסטריקלנד הוציא את הייצור מהמים ותלה אותו על מתקן העינויים, מה שגרם לו להתייבש וכמעט למות. למזלה ולמזלו של הייצור, בדיוק באותו רגע נכנס לחדר גם הופשטטלר, שבעצמו מבין לאט לאט שאסור להרוג את הייצור המופלא הזה. בתחבולות הוא מצליח להשיב אותו למיכל המים ולהציל את אלייזה מגילוי.

אבל אלייזה מבינה שזה עניין של זמן ומחליטה להציל את אהובה הייצור כנגד כל הסיכויים. בעזרת ג’יילס שכנה המסור, הם מתכננים את תוכנית ההברחה שמטרתה להסתירו עד שיעלה מפלס המים במזח והם יוכלו לשחרר אותו חזרה לים. אבל את מה שקורה אף אחד לא צופה…

הפיתוי לגלות לכם את הסוף גדול, אבל אני לא אהרוס לכם את ההפתעה. רק אומר שאת הגילוי שמתברר רק בעמוד האחרון של הספר בכלל לא צפיתי (ואני אחת שבד”כ מבינה מיד איך זה ייגמר). והגילוי הזה משנה בבום את כל החשיבה על הספר והוא כל כך עוצמתי שזה לא יוצא לי מהראש.

זו גם הסיבה שבשלה אני שמחה שלא יצא לי לראות את הסרט לפני הספר – כל ההפתעה היתה נהרסת. אתם פשוט חייבים לעצמכם לקרוא את הספר הזה ואם עוד לא ראיתם את הסרט – חכו, עד אחרי שתקראו. זה ישתלם לכם.

ממליצה בחום!

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה