הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 562

החל מנובמבר 2010

ספר מרתק. לא פשוט, אבל כה מטלטל… משאל העם באירלנד הזכיר לי אותו. את העובדה שעד היום אסור היה לנשים להחליט אם לבצע הפלה או לא, אבל פעם – לא ממש מזמן – אסור היה להן להחליט אם לשמור על הילד.

27/05/2018

אתמול החליט העם באירלנד שמעתה נשים יוכלו לבחור האם להמשיך את ההיריון או לבצע הפלה, גם אם אין בעיה בריאותית לעובר. אני לא רוצה להיכנס כאן לדיון שעוסק בדעות בעד ו/או נגד הפלות, אבל אני רוצה להמליץ לכם על הספר “סיפורה של לילי דה יונג”, מאת ג’נט בנטון (הוצאת ספר לכל), שעלילתו מתרחשת ב-1883 וכתובה כיומן אישי של לילי.

זהו ספר שמציג בדיוק את הצד ההפוך ויגרום לכם לחשוב על הכל באפקט המראה!

IMG_5920

החיים של לילי דה יונג הולכים בתלם. משפחתה (אמה, אביה, היא ואחיה) משתייכים למועדון הידידים הדתי והמכובד. אמה של לילי היא דמות אהובה בקהילה, לילי עובדת כמורה ואביה מנהל בית מלאכה ביחד עם אחיה פיטר ועוזרו יוהאן.

אבל אז הכל משתנה. אמה של לילי נפצעת קשה בתאונה ומתה כעבור מספר שבועות. אביה של לילי לא מצליח להתמודד עם הצער ומוצא נחמה בזרועותיה של פישנס, קרובת המשפחה שבאה לעזור – מה שכמובן מאוד לא מקובל על חברי מועדון הידידים וגורם לכך שהמשפחה תנודה ממנו ולילי תפוטר מעבודתה כמורה.

מצב הרוח העגמומי מפריח סיפור אהבה בין לילי ליוהאן, ולילה לפני שיוהאן ופיטר מחליטים להרחיק כדי לחפש עבודה רווחית, מבלים לילי ויוהאן ליל אהבה שנועד להבטיח את נישואיהם העתידיים.

החודשים עוברים, שום מכתב לא מגיע מיוהאן ולילי, שמגלה שהיא הרה, נאלצת לברוח למקום שבו תוכל “להיפטר” מהילד בלי להמיט עוד קלון על משפחתה. היא מצטרפת למוסד צדקה של נערות הרות “שחטאו” כשברור לה שלאחר הלידה תמסור את ילדה הממזר לאימוץ או למוסד.

לאורך כל שהותה מאבדת לילי את התקווה שיוהאן יקיים את הבטחתו ומקבלת את העובדה שהוא ככל הנראה שכח אותה, או גרוע מכך – רימה אותה כדי לספק את יצריו. אבל כשלילי יולדת את שרלוט, משהו בה עוצר בעדה ולא מאפשר לה למסור את התינוקת, ולמרות שהיא יודעת מה צפוי לה היא מחליטה לשמור על שרלוט התינוקת.

המסע שאותו היא עוברת קשה לקריאה. הוויתורים שהיא נאלצת לעשות. הסכנות. העלבונות וההשפלה שהיא נאלצת לספוג וההתדרדרות הנוראית במצב. את כל זה מתארת לילי ביומנה (שהוא למעשה הספר).

ספר מרתק. לא פשוט, אבל כה מטלטל… משאל העם באירלנד הזכיר לי אותו. את העובדה שעד היום אסור היה לנשים להחליט אם לבצע הפלה או לא, אבל פעם – לא ממש מזמן – אסור היה להן להחליט אם לשמור על הילד.

ספר חשוב. מומלץ מאוד!

 

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה