הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 563

החל מנובמבר 2010

הספר מועדון המכוניות של מצרים אולי לא מושלם, אבל מומלץ ביותר…

01/03/2018

אם יש ז’אנר ספרותי שאני אוהבת במיוחד, הלוא הוא ז’אנר הרומנים התקופתיים, שמשלבים עלילה מצד אחד ותיאורים היסטוריים מצד שני. אולי זו הסיבה שבגללה נהניתי מאוד לקרוא את הספר ”מועדון המכוניות של מצרים”, מאת עלאא אל-אסוואני (הוצאת טובי), למרות שהוא לא מושלם ויש בו לא מעט קטעים מיותרים ולא ברורים.

IMG_5656

העלילה המרכזית של הספר מתרחשת בקהיר בשלהי שנות ה-40 של המאה הקודמת, עם המצאת המכונית. באותה תקופה שולטים הבריטים במצריים והמצרים שסובלים מאבטלה גואה ומשלטון קשוח, מוצאים את עצמם מודים על גורלם הטוב כשהם מצליחים לעבוד כמשרתים ב”מועדון המכוניות” – מועדון היוקרה של אצילי העיר הזרים.

דרך עיניהם של דמויות רבות מתגוללת ההיסטוריה, על הלבטים הכלכליים, הפוליטיקה והרצון להשתחרר מהשלטון הזר לצד הפחד ממה יהיה אח”כ (מוכר?). הדמויות המרכזיות הם בני משפחת אל עזיז, שהגיעו לקהיר לאחר שהאב ירד מנכסיו.

האב, עבד אל עזיז מוצא עבודה במחסן של מועדון המכוניות ועושה הכל כדי שארבעת ילדיו ירכשו השכלה ויגדלו להיות אנשים בוגרים ומצליחים. אבל זה לא קל. העבודה במועדון המכוניות היא אולי פרנסה, אבל העובדים שם נתונים למרותו של אלקו רב המרשתים, שדואג להשפילם על בסיס תמידי, כדי “שלא ירימו את הראש”. באחת הפעמים מוכה ומושפל עבד אל עזיז טוב הלב ומת משברון לב. אשתו וילדיו מבינים שהדברים משתנים ונאלצים להילחם על הפרנסה, החיים ולא פחות מזה – על הזכויות שלהם.

אהבתי שהסופר לא ייפה את המציאות ונגע בכל ההיבטים הכואבים של החברה הערבית אז – המצוקה הכלכלית, הסטיגמות, היחס לנשים, הרצון לפרוץ את המחסומים ואפילו הדרכים השונות (כמו זנות) שבה בחרו הילדים.

ולמה הוא לא מושלם?

כי הספר מתחיל עם איזה קטע מוזר שבכלל לא קשור כהוא זה לעלילת הספר וממשיך עם קטע שלם על ממציא המכונית, שאולי קשור להדגשת המעמד והחשיבות של מועדון המכוניות (ודי מעניין בפני עצמו), אבל לא ממש לעלילה. יש המון דמויות בספר – לי זה לא הפריע (אני דווקא אוהבת ריבוי דמויות), אבל זה כן הפריע לחברה שלי שקראה את הספר אחריי ואמרה שזה העיק עליה קצת.

בקיצור – אני כן ממליצה על הספר, בעיקר כי לי הוא זרם, הוא כתוב בשפה רהוטה והעלילה מקסימה.

 

 

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה