הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 560

החל מנובמבר 2010

הספר מנותקת הוא מראה ביקורתית, וקצת מבהילה, על העולם שבו אנחנו חיים

10/01/2018

אם הספר “מנותקת”, מאת דונה פריטאס (הוצאת קוראים) היה נכתב לפני כמה שנים, בטח הייתי מקטלגת אותו כ”מדע בדיוני”, אבל היום… אני כבר לא כ”כ בטוחה שזה לא משהו שיכול לקרות בעוד עשור, שני עשורים או שלושה!

IMG_4216

העובדה שאנחנו מחוברים לטלפונים ולטאבלטים שלנו בטח לא מפתיע אתכם. וכך גם העובדה שהאפליקציות מנהלות את חיינו ושכמעט אף אחד כבר לא זוכר איך מנווטים בלי וויז, או איך מודדים פופולאריות בלי “לייקים”. הספר הזה הוא ספק נבואה עתידית, ספק ביקורת על איך שאנחנו נראים, אבל הוא ללא ספק מעורר מחשבה!

המקום שבו מתרחשת העלילה הוא עולם האפליקציות – עולם וירטואלי שבו חיים האנשים שבחרו לעבור מהעולם האמיתי הגווע ולעבור לעולם הנוצץ שבו כל אחד יכול להוריד אפליקציה, להיראות איך שבא לו, עם איזה כוחות על שבא לו ובגדול – לחיות את החלום.

אבל גם שם, בעולם האפליקציות, יש מעמדות – מעמד העשירים, שבא לידי ביטוי בעיקר ביכולת שלהם להוריד ולהשתמש באיזה אפליקציות שירצו, ומעמד ה”בודדים” – אותם בני אנוש שעברו לעולם הוירטואלי ללא משפחתם וללא כסף. הם חיים יחד במעין קומונה, כשלברי המזל שלהם יש משפחה עשירה מאמצת. לפי החוקים בעולם הוירטואלי, כל מי שמגיע לגיל 17 מתנדב ל”שירות חובה” (נשמע מוכר?) שבמהלכו הוא עובר לעולם הפיזי כדי לסייע ל”שומרים” – בני האנוש שנשארו בעולם הפיזי ועובדים עבור תושבי העולם הוירטואלי.

גיבורת הספר היא סקאילר – אחת מהבודדים שעברה (בעל כורחה) לעולם הוירטואלי ואומצה ע”י משפחה חמה ואוהבת, שלהם בת בשם אינארה – בת גילה של סקאילר וחברתה הטובה ביותר.

אימה ואחותה של סקאילר נותרו בעולם האמיתי והיא רק מחכה לרגע שבו תוכל להתגייס ולחזור לראות מה שלומם. אבל אז מכריז המושל שהמעברים נסגרו – אין יותר יוצא ואין בא! אזרחי עולם האפליקציות צוהלים ושמחים על כך שנפטרו מעול הגיוס, אבל לא סקאילר, שמוכנה לעשות הכל כדי לעבור.

הדברים משתבשים כשהיא מקבלת הצעה לעבור לעולם הפיזי בתמורה למשימה קטנה (שבהמשך תתברר כמשימה שתסכן את חייה). היא כמובן מסכימה, נוטשת את אינארה והולכת אחרי ליבה. העולם האמיתי, כך היא מגלה, כבר ממש לא נותר כפי שזכרה אותו – כמעט שלא נותרו בו אנשים, הערים מוזנחות ויש שקט מדאיג מתחת לפני השטח. לאט לאט מגלה סקאילר מה באמת קורה (נכון. זה קשור לכסף וכוח) ואת הסוף תצטרכו לקרוא לבד…

הביקורת כלפי הדרך שבה מתנהל העולם שבו אנחנו חיים ברורה (ומוצדקת). הספר, פרט לכך שהוא מהווה מעין נורת אזהרה – מציד לנו מראה מול העיניים וגורם לנו לראות את הדברים “מבחוץ” ולהבין שאם נמשיך ככה – לא רחוק היום שבו גם אנחנו נמצא את עצמנו מנותקים. אם אנחנו לא מנותקים כבר!

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה