הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 552

החל מנובמבר 2010

יום טיול חינוכי, ערכי ומהנה בירושלים

19/12/2017

בעידן שבו כבר ברור מעל לכל ספק שהחינוך הפרונטלי לא רלוונטי יותר, אני משתדלת לחשוף את עומר לכמה שיותר “חומר לימודי” דרך הרגליים.

השנה למשל (כיתה ו’) הוא התחיל ללמוד מקצועות חדשים שהם לא למדו עד עכשיו כמו היסטוריה (עכשיו הם לומדים על יוון העתיקה), אזרחות (שמכונה במערכת “דיבייט” ו/או דמוקרטיה) ועבודות חקר (עומר עושה על המיתולוגיה היוונית). באופן מקרי – או שלא – כל הנושאים קשורים זה בזה ומתחברים יחד גם לתנ”ך (דוד המלך) ואפילו לגאומטריה (תכנון מבנים הנדסיים). אני לא יודעת אם בבית הספר מקשרים להם את הדברים, אבל את הקישורים וההקבלה “לעולם האמיתי” אני כאמור, משתדלת לעשות לו כאן בבית!

ולמה אני מספרת לכם את זה? כי יום הטיול הזה שבילינו בירושלים ביום הראשון של חופשת חנוכה, ענה בדיוק על שיטת הלימוד החביבה עליי – שילוב מושלם בין כיף, אוויר הרים צלול כיין, שורשים, תנ”ך, היסטוריה ואזרחות… וכל זה עלה לנו פחות מ-50 ש”ח!

תחנה ראשונה: מוזיאון ארצות המקרא

IMG_4382

מוזיאון ארצות המקרא הוא מוזיאון קטן ומקסים, שממוקם ממש בצמוד למוזיאון ארץ ישראל ובו יש מוצגים שונים מרחבי העולם שקשורים למסופר בתנ”ך. כדי להנגיש את המוזיאון לילדים – פותחה אפליקציית משחק אינטרקטיבית ייעודית שמובילה את הילדים בין החדרים, גורמת להם לקרוא את המידע וללמוד בדרך חווייתית.

IMG_4259

חוץ מזה בחג החנוכה הזה יש סיור ופעילות מקסימה שקשורה למיתולוגיה היוונית וכמובן – לחג!

IMG_4255

עלילת הסיור מתמקדת בסיפורו של האל פרומתאוס – שחיפש מתנה שימושית לתת לבני האדם, ראה שהם זקוקים לאור ולחום והחליט לתת להם את האש. לשם כך הוא “גנב” אש ממרכבת האלים – מה שעורר עליו את זעמם וגרם להם להסיר אותו מרשימת האלים ולהטיל עליו קללה שהפכה אותו לעצוב וממורמר.

במהלך הסיור מלווים הילדים את ניקה ומנסים לעודד את רוחו של פרומתאוס המסכן, על ידי כך שהם מראים לו עד כמה משמעותית וחשובה היתה המתנה שנתן לבני האדם ועד כמה בני האדם מעריכים אותו ואת מתנתו. כך עוברים הילדים בין חדרי המוזיאון, לומדים על תפקידי האש השונים ונחשפים לתרבות, לאמונה ולאמנות היוונית העתיקה.

IMG_4265

הסיור מקסים ותאטרלי, השחקנים מקסימים ובסופו ניגשים הילדים לעמדת יצירה, שבה הם מכינים לפיד שכולו אור.

IMG_4379

סדנת היצירה היא חוויה בפני עצמה – מושקעת מאוד (גם בחומרים וגם ברעיון), המדריכים מקסימים, סבלניים ופתוחים לכל שינוי, בקשה ורעיון והאווירה נעימה ומהנה מאוד מאוד.

IMG_4269 IMG_4271 IMG_4275 IMG_4284 IMG_4277 IMG_4286

לאחר שסיימנו הסתובבנו עוד קצת במוזיאון – עומר צילם וקרא בשקיקה את כל מה שקשור ליוון העתיקה וגם לא מעט דברים על מצרים, שעניינו אותו במיוחד, תוך שהוא מקשר אותם לבד לדברים שהם למדו בכיתה.

IMG_4297 IMG_4339 IMG_4291

והמחיר? בחג החנוכה הילדים נכנסים חינם (גם לסיור) והעלות להורה היא 22 ש”ח!

לאתר המוזיאון לחצו כאן

תחנה שנייה – הכנסת

IMG_4384

הביקור בכנסת לא היה מתוכנן מראש, אבל היא נמצאת ממש במרחק הליכה מהמוזיאון, אז לא יכולנו שלא לקפוץ.

כשאנחנו היינו אי אפשר היה להיכנס לסיור (בגלל איזה אירוע), אז ראינו את המבנה המרשים מבחוץ והצטלמנו עם המנורה, אבל בד”כ אפשר להיכנס – יש סיורים מודרכים ואפשר אפילו לשבת בדיוני המליאה.

IMG_4386 IMG_4389

זו דרך מקסימה בעיניי ללמד את הילדים שיעור באזרחות ועל הדרך – להפוך אותם למעורבים יותר.

לפרטים על הסיורים – לחצו כאן 

תחנה שלישית – בית המשפט העליון

IMG_4395

משרדי הממשלה ובית המשפט העליון גם הם במרחק הליכה ממש מהכנסת, אז המשכנו לטייל, עברנו דרך משרד האוצר, משרד החוץ ומשרדי ראש הממשלה (הזדמנות מעולה להסביר לילדים על התפקיד של כל אחד מהם) והגענו אל הבניין הכה מרשים של בית המשפט העליון!

IMG_4396 IMG_4400 IMG_4402

גם כאן ניתן לעשות סיור (יש סיור בכל יום ב 11.00) ואף להיכנס לדיונים. הכניסה מתאפשרת עד 14.30 ואנחנו הגענו קצת מאוחר, אז עשינו סיור קצר, נכנסו לראות אולם מבפנים, דיברנו על התפקיד והחשיבות של בית המשפט העליון וגם קצת על האדריכלות הייחודית והסימבולית.

לפירוט על הביקור והסיורים לחצו כאן

בדרך חזרה הביתה שמענו בחדשות על ההחלטה של בג”צ בנוגע להחזרת גופות המחבלים – עומר שהבין שממש הרגע היה במקום שבו קיבלו את ההחלטה השביע אותי לחזור ליום סיור נוסף שבו גם ניכנס לדיונים בכנסת ובבית המשפט – וזו ההוכחה הטובה ביותר שזו הדרך ללמד אותם שיעורים מעשיים וחשובים!

אני בכלל לא מבינה למה סיור בכנסת ובבית המשפט העליון הוא לא חובה מטעם משרד החינוך, אבל… ממליצה לכם בחום! נעים, זול, מעניין וחשוב.

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה