הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 556

החל מנובמבר 2010

4 ספרים על הקרבה מרצון (או שלא) ועל ההחלטה לקחת את המושכות לידיים. שיהיה סופ”ש מלא השראה…

10/11/2017

ספר בראשית מלא בסיפורי הקרבה – שרה מקריבה את אושרה כשאברהם לוקח לו את הגר כפילגש, אברהם כמעט ומקריב את בנו יצחק כדי להוכיח את נאמנותו לאלוהים, יעקב מקריב את יושרו כשהוא מתחפש לעשיו כדי לקבל את ברכת אביו ועוד ועוד…

אם מסתכלים על כל אחד מהסיפורים האלה מההיבט הפילוסופי יש בהם המון מסרים, כשהעיקרי שבהם, בעיניי לפחות, הוא הגבול שאליו אנחנו מוכנים להגיע בשביל מטרה מסוימת. כמה אנחנו מוכנים להקריב בשביל קריירה? משפחה? אהבה? דת? כל אחד והמטרה העליונה שלו. זה גם מה שחיבר – אצלי לפחות – בין הספרים “נשואה למוסד”, “כל שעה חשובה” ו”געגוע אלייך” – הראשון- הקרבה מודעת. השני והשלישי – הקרבה “בלית ברירה”, ששמים לב אליה רק בדיעבד. הספר הרביעי “אני מלכה גרושה באושר” הוא קצת התשובה לשלושתם. הבחירה המודעת בחופש הבחירה ובהחלטה שדי. מספיק להקריב לטובת אחרים. עכשיו זה הזמן לדאוג לעצמנו!

“נשואה למוסד”, מאת שלוה הסל (הוצאת קוראים) הוא ספר המבוסס על אירועים אמיתיים, המתאר את חייה של אישה הנשואה לאיש מוסד. היא כמובן מגלה את זה במקרה לאחר נישואיהם, אבל בוחרת להיות איתו “באש ובמים” ולחלוק איתו את חייו. מהר מאוד היא הופכת לאישה חזקה, שמודעת למה שהם עושים ומעבר לכך – למחיר שעליה לשלם. גם כשהיא נסחפת אחר חקירת מקרה “פרטי”, שכמעט הורס את נישואיה ומעמיד אותה ואת משפחתה בסכנת חיים אמיתית – היא בוחרת ללכת עם הלב ועם הבחירה הראשונה שלה ולא לתת לאמת לברוח ממנה.

הסיפור טוב ומעניין. שפת הכתיבה אמנם לא גבוהה מאוד ויש שם די הרבה קטעים שנראו לי מיותרים (אולי אפילו קצת נרקסיסטיים), אבל בסך הכל נחמד ובעיקר – מעניק הצצה לעולם המסקרן של השב”כ.

IMG_3849

“כל שעה חשובה”, מאת ג’יליאן קנטור (הוצאת ידיעות ספרים) - גם הוא ספר ריגול, אבל מסוג קצת שונה. הספר מבוסס על הוצאתם להורג של אתל ויוליוס רוזנברג – שהואשמו בריגול אטום לטובת ברית המועצות והוצאו להורג ב 1953. המספרת היא מילי – שכנתם לבניין, שאתל היא חברה הטובה ביותר, אם לא היחידה. חייה של מילי אינם פשוטים והיא ואתל מוצאות נחמה זו בזרועות זו. לאורך כל הספר, על אף שסופו ידוע, קשה מאוד שלא להזדהות עם אתל, יוליוס ומילי, שמתוארים (ואולי כך היו) כזוג אוהב, רך ועדין.

הספר כתוב טוב, מותח ומעניק הצצה נוספת. אחרת. לדמותם של האנשים שבד”כ אוהבים לשנוא. מומלץ!

IMG_3990

“געגוע אלייך”, מאת קייט אברלן (הוצאת כנרת, זמורה דביר) הוא ספר שונה לחלוטין. כאן הגיבורים – טס וגאס כלל לא מכירים זה את זה וחייהם “כאילו” מתנהלים במישורים שונים. טס מוצאת את עצמה מוותרת על לימודי הקולג’ שלה לטובת טיפול באחותה עם תסמונת האספרגר לאחר שאמה מתה וגאס – מוצא את עצמו נאלץ למלא את מקומו של אחיו הגדול והמוצלח שנהרג בתאונת סקי. חייהם מפגישים אותם במקרה כמה פעמים, אבל אף אחד לא מייחס לכך חשיבות ממשית וחוץ מזה שכאמור – לכל אחת מהם יש “תיק משלו על הגב”. עד שהגורל מפגיש ביניהם שוב. הפעם – האדם הנכון בזמן הנכון.

ספר קליל, חמוד, רומנטי ועם זאת נוגע ללב. אהבתי.

IMG_3731

הספר האחרון להיום – “אני מלכה גרושה באושר”, מאת גאיה קורן (הוצאת סטימצקי) הוא שונה בתכלית השוני. ראשית, הוא יותר “ספר הדרכה” מאשר עלילה. ושנית – הוא לא מדבר על הקרבה, אלא על בחירה בעצמך. גאיה קורן – עיתונאית ידיעות אחרונות מגוללת את קורותיה כגרושה בעיר הגדולה, תוך שהיא נוגעת בנקודות המדויקות והנכונות ביותר שאיתן נאלצת כל גרושה להתמודד – החל מההחלטה, דרך העזיבה של החברים ועד לדייטים כושלים. הכל על השולחן (או על דפי הספר במקרה הזה).

השפה קולחת, מצחיקה (היו רגעים שצחקתי בקול), מלאה תובנות קטנות ובקיצור – קולע בול!

IMG_3762

מה הספר שלכם לסופ”ש?

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

ילדי מפתח

אחת השאלות המשמעותיות ביותר לקראת החזרה ללימודים, בסביבות גילאי 8-9 (שזה כיתה ב-ג) היא שאלת החזרה הביתה. מצד אחד הם כבר די גדולים ולא רוצים כבר צהרונית (ובתכל'ס- די בצדק, כבר די משעמם להם שם) ומצד שני עדיין קצת מפחיד שהם יחזרו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה