הבלוג של Ya'arit Trabelsi

מג'נגלת

אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה

עדכונים:

פוסטים: 560

החל מנובמבר 2010

ספרי ילדים שילמדו אותם דבר או שניים…

28/01/2017

ספרי ילדים בעיניי, הם הרבה מעבר לאסופה של מילים שנועדו לשעשע את הקטנים למשך 10 דקות. לספרי ילדים יש בעיניי אחריות- הם הכלי הטוב ביותר ללמד את הילדים דבר או שניים על החיים, להעביר להם מסרים חשובים בתחומים שונים ולגלות להם את סוד הקסם שטמון בקריאה.

אני משתמשת המון בספרים כדי להבהיר לעומר נקודות “חינוכיות” ולפעמים, גם כדי ליצור בו זיקה לתחום לימודי (כמו מדעים, מתמטיקה ואנגלית). אולי זו הסיבה שאני כל כך אוהבת ספרי ילדים- במקום כלשהו הם ה”גמדים” הקטנים שעוזרים לי לצלוח את הפרוייקט המורכב הזה שנקרא הורות :-)

הנה כמה ספרים מקסימים שקראנו לאחרונה, שכדאי לכם מאוד להוסיף לאוסף:

“יש לי רעיון”, של יובל אברמוביץ’

unnamed-2-2

ספר הילדים, שנכתב כהמשך ישיר לפרויקט “הרשימה” של יובל, ממחיש לילדים בצורה פשוטה ומעשית איך אפשר להפוך את הרעיונות שלהם למציאות.

הסיפור הוא סיפורם של שירה (בתו של יובל) וחברה דן. שניהם אוהבים להמציא דברים ורעיונות, שאנחנו המבוגרים לא תמיד מתייחסים אליהם, אבל דווקא הילדים הם אלו שרואים את הפתרונות “הפשוטים” לדברים שכולנו התרגלנו לחיות בלעדיהם. את הרעיונות הם מפתחים יחד בשיחות החולין שלהן וכותבים במחברת רעיונות, בלי כוונה ממשית לעשות איתם משהו.

כשמגיע הרגע שבו שירה תוהה מה בכלל שווים כל הרעיונות, אם לא עושים איתם כלום, מסביר לה יובל את מה שהוא מסביר כבר שנים למבוגרים בפרוייקט הרשימה שלו ומלמד אותה ואת דן, איך אפשר להוציא את הרעיון לפועל. בשלב הזה בספר, משולבים טיפים מעשיים (למשל- להכין רשימה של כל האנשים שאתם מכירים), לצד מקום ריק שבו הקוראים הצעירים יכולים לכתוב את הרעיונות שלהם ולעבור את התהליך “און ליין”.

גם אם הילדים שלכם לא ירוצו בסוף הקריאה להתחיל להכין רשימות, אני עדיין חושבת שמשהו מזה יחלחל להם ולכו תדעו, אולי בעתיד, הם יזכרו את הצעדים הראשונים והבסיסיים, וזה מה שיסייע להם ליזום דברים גדולים יותר.

“האף שנטף”, מאת בתאל מדהלה, הוצאת צמרת

16-2637f (1)

אפק הקטן מצונן, אבל לא יודע איך לקנח את האף. אמא שלו מלמדת אותו את שיטת שלושת השלבים, הוא מתאמן ולאחר שהוא מבין את הרעיון, הוא מעביר את הידע הלאה ומלמד את חבריו לגן.

קינוח אף זו משימה די מורכבת לילדים, במיוחד לקטנים שבהם. הספר מלמד אותם, דרך אפק, איך לקנח את האף בשיטת שלושת השלבים ואפילו עומר, היה חייב לנסות את השיטה, מיד כשייסמנו לקרוא. פרקטי!

“עיניים צוחקות”, מאת חיה מגנר, הוצאת צמרת

717-200133b

ספר שירים מקסים, שכולל שירים קצרים בנושאים שונים מעולמם של הילדים הקטנים. האיורים מקסימים (מירי לשם-פלאי) ואהבתי במיוחד שהשירים לא מציגים רק את הצד הנחמד, אלא גם נותנים מקום לרגשות הפחות חיוביים. כך למשל, בשיר “החיבוק שנעלם” מתואר החשק לחבק כשטוב, אבל גם הרגע שבו כועסים ולא מתחשק לחבק. לצד הרגש השלישי, מובאת גם הצעה להתמודדות בצורה יפה ולא מעליבה (“החיבוק נעלם. הלך לנוח…”).

“משל על חזירון ומתנה”, מאת חבצלת ליטוין, הוצאת סטימצקי

כריכה-קדמית-חבצלת-ליטוין-משל-על-חזירון-ומתנה-10140445

חזירון קטן וכפרי מגלה פתאום שהוא היורש של הארמון המפואר במללכה הרחוקה. הוא מתלבט אם לעזוב את המוכר ולצאת להרפתקאה, או לוותר על הלא ידוע ולהשאר במקום שהוא מכיר ואוהב. הוא מחליט לצאת לדרך וכשהוא מגיע, הוא מגלה שהדשא של השכן אולי לא בהכרח ירוק יותר, אבל בחיים עדיף לבדוק ולהכשל, מאשר לא לנסות.

הסיפור מתוק, כתוב בחרוזים, מתפתח ומעביר מסר חשוב (אם כי הייתי צריכה לדייק קצת את המסר).

“מעיל ושמו שמואל”, מאת דרור בורשטיין, הוצאת מודן

03

ספר מתוק על ילדה שאוהבת מאוד את המעיל שקנתה לה סבתה בילדותה, ואפילו מכנה אותו בשם “שמואל”. הילדה גדלה, המעיל לא ולמרות זאת, היא לא מוכנה להחליף אותו באחר. ההורים שלה מנסים הכל, אבל זה לא עוזר, עד ששניהם מוצאים פתרון משעשע (שהוא לא בהכרח אותו פתרון).

זה ספר מתוק על הקושי של הילדים להפרד מחפץ המעבר שלהם, באשר הוא, על הדרכים לעזור להם וגם- על הנקודה שבה אנחנו כהורים צריכים להבין את זה ולשחרר.

 

עוד מהבלוג של Ya'arit Trabelsi

תצוגה מקדימה

ערוכים לכיפור

יודעים מה אני הכי אוהבת בחגים? שיש מלא זמן לקרוא :-) תכף כיפור, חג הספרים השני אחרי שבוע הספר העברי וזה בדיוק הזמן להמליץ לכם על ארבעה ספרים חדשים שיעבירו לכם את הצום בצ'יק (ועוד תקוו שהוא יתארך כדי שתסיימו לקרוא...

תצוגה מקדימה

מכתב לסבתא

כחלק מפרוייקט סיכום שנה, התבקשתי לכתוב על אנשי השנה שלי- אלו שהשפיעו עליי הכי הרבה, שגרמו לי להיות אדם טוב יותר ושהשאירו את החותם הגדול ביותר. הבקשה הזו גרמה לי להעלות את כל האנשים בחיי ולנסות לבחור על מי מהם לכתוב. אם נדמה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה